שתף קטע נבחר

"רוצחת", צעקו בישיבת מרכז הרב לשרת החינוך

השרה יולי תמיר, שביקשה לנחם את המוסד החינוכי הירושלמי, נתקלה בתגובה עוינת: "בישיבה הייתה אווירה מאופקת, אך מחוץ למקום התגודד אספסוף", סיפרה ל-ynet. "זה הזכיר לי את ימי רצח רבין". בפגישה עם התלמידים, הם אמרו לה: "בישיבה יש כוח של אהבת הארץ, אנחנו אוהבים את העם ומוכנים לספוג עבורו"

למרות בקשות הרבנים לשמור על איפוק, הזעם על הטבח בישיבת מרכז הרב בירושלים התפרץ בצהריים (יום א'), עת הגיעה למקום שרת החינוך.

 

 

השרה יולי תמיר ביקשה לנחם את תלמידי הישיבה, שספגה ביום חמישי מכה קשה - עת נטבחו במקום שמונה מבניה בשעה שלמדו תורה. במהלך ביקורה היא נפגשה עם תלמידי הישיבה וצוות המחנכים, וערכה איתם שיחה על אשר אירע ביום חמישי בלילה.

 

תמיר שאלה את התלמידים מדוע הגיעו ללמוד הבוקר, והם ענו: "אנחנו מחוברים לאומה בכללותה ומקבלים ממנה תורה. יש כאן בישיבה כוח של אהבת הארץ, וגם אם אנחנו מקבלים מכות, אנחנו אוהבים את העם ומוכנים לספוג עבורו". חלק מהתלמידים טענו בפני השרה כי הם חשים שהממשלה לא עושה די על מנת למגר את הטרור.

 

מוקדם יותר בבוקר כינס ראש הישיבה, הרב ירחמיאל וייס, את התלמידים לשיחת חיזוק, בה אמר בין היתר: "אסור לפגוע בשרת החינוך, צריך להראות לה את הצד המחבר. יבואו לכאן אנשים, ואנחנו נהיה קצת חלון ראווה. לא נעים שתבוא לכן השרה ומישהו יצעק לה 'שמאלנית' או 'שלום עכשיו'". מנהל התיכון, הרב דוד שמחון סיפר ל-ynet כי השיחה עם תמיר התנהלה כולה באווירה טובה ובכבוד. 

 

כשיצאה השרה מהישיבה, האווירה הטובה התחלפה בצעקות גנאי וקריאות נאצה שהפנו לעברה עשרות צעירים. "רוצחת", קראו לעברה צעירים מחוץ לישיבה, "תסתלקי מפה. זה הכל בגלל השמאל". רב הישיבה התיכונית שהתלווה לתמיר ניסה להרגיע את הקהל, אך ללא הצלחה. השרה הוברחה מהמקום. 


רכב השרה והמתפרעים, היום (צילום: אהרן גץ, hnn.co.il) 

 

"בישיבה התיכונית הייתה אווירה מאופקת, אולם מחוץ למקום התגודד אספסוף", סיפרה תמיר ל-ynet. בין הקריאות שהוטחו בה: רוצחת. "זה הזכיר לי את ימי רצח רבין", המשיכה תמיר, "מצער שיש קהל שלא יודע לשים גבולות. בסך הכל באתי לתת כבוד לנרצחים, ולא לעשות פוליטיקה".

 

אולמרט: הישיבה היא מקום מיוחד

הבוקר, בפתח ישיבת הממשלה השבועית, התייחס ראש הממשלה לטבח בישיבה. "הפיגוע הזה היה מתוכנן היטב", אמר אולמרט, "הוא נועד לפגוע במקום מיוחד בירושלים ובספינת הדגל של התנועה הציונית-דתית. המפגע הרוצח בא למקום הזה מג'בל מוכאבר לא במקרה. ישיבת מרכז הרב היא מקום מיוחד בירושלים ובתנועה הציונית בכלל - זה המקום שיצאו

ממנו מיטב הלוחמים במשך דורות רבים; אנשים שהגשימו במו גופם את האמונה הציונית. הישיבה הזאת - שהייתה בראשותו של הרב צבי יהודה הכהן קוק זצ"ל - חינכה וטיפחה מורשת ומסורת, כחלק מחוט השדרה ויכולת העמידה של ישראל".

 

ברמז להשקפת עולמה של הישיבה - השונה משמעותית מזו שלו - הבהיר אולמרט: "שום חילוקי דעות לא יבטלו את ההערכה הרבה והעמוקה שיש לי ולעם ישראל לישיבת מרכז הרב, לרבניה, מוריה, תלמידיה ובוגריה. הכאב על ההרג והרצח הנפשע הוא כאב גדול לעם ישראל כולו, מעל ומעבר לכל המחלוקות. אני מרגיש את הכאב הזה ושותף לו".

 

בהכנת הידיעה השתתפו רוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"כמו בימי רצח רבין". תמיר
צילום: ירון ברנר
המהומה מחוץ לישיבה
צילום: אהרן גץ, hnn.co.il
סימני דם בישיבה
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
מומלצים