שתף קטע נבחר

תקדים: הסגר לכלבים אצל הווטרינר במקום מכלאה

על פי החוק, הווטרינר העירוני מוסמך לשלוח כלבים שנשכו להסגר למשך 10 ימים במכלאה העירונית כדי לשלול הדבקה בכלבת. אך במכלאה עלולים כלבים אלה לחלות במחלות אחרות, או לסבול טראומה נפשית קשה. פסקי דין תקדימיים מאפשרים כעת לבודד את הכלבים במרפאת הרופא המטפל בהם

כלבים שנשכו או חשודים כנשאי כלבת חייבים, בהוראת הווטרינר העירוני, לבלות 10 ימים בהסגר במכלאה העירונית. בזכות פסק דין תקדימי יכולים כעת כלבים כאלה "לרצות" את תקופת הבידוד שלהם במרפאות וטרינריות. בהתחשב בנזק הבריאותי שעלול להיגרם לכלבים בעת שהייה במכלאה, ולטראומה ששהייה שכזו עלולה לגרום לכלבים הרגילים לחיות בבית, מדובר בתקדים שמשמח בעלי כלבים רבים.

 

הפסיקה התקדימית בנושא התקבלה כבר לפני כשנה, ולאחרונה הסתמכה עליה תושבת חולון והצליחה למנוע את העברת כלבתה לבידוד במכלאה העירונית. דינה (השם האמיתי שמור במערכת) נקלעה לסכסוך עם שכנהּ, שהתלונן בעירייה שאחת מכלבותיה נשכה אותו לכאורה. כנהוג על פי החוק, החליט הווטרינר העירוני להעביר את כל שלוש הכלבות של דינה להסגר במאורת הבידוד עירונית למשך 10 ימים.

 

דינה טענה כי בנוסף לכך שלא היו דברים מעולם, השכן המתלונן אינו זוכר איזו כלבה מהשלוש נשכה אותו וסרבה להסכים לדרישת פקחי העירייה. "כשאדם מחליט לגדל כלב, הוא לוקח על עצמו את מלוא האחריות לטוב ולרע. והוא גם הגורם המתווך בין כלבו לבין שאר העולם וחייב לשמש לו פה ולמגן", אמרה ל-ynet. סכסוך השכנים הובא לפתחו של בית המשפט השלום בראשון לציון.

 


כלבה תוקפנית? הכלבה של דינה

 

מי שייצג את דינה במשפט היה עו"ד אביב אילון ממשרד אילון, אגרט ושות' עורכי דין, ולא בכדי. אילון חווה על בשרו מקרה דומה והצליח לקבוע תקדים משפטי ולהשאיר את הכלבים שבבעלותו בהסגר בביתו. באמצעות עו"ד אילון ביקשה דינה למנוע את העברת כלבותיה להסגר עירוני והציעה לבודד אותן במרפאת של הווטרינר המטפל בהן.

 

הווטרינר טען במשפט כי אין מקום לבית המשפט להתערב בשיקול דעתו להורות על העברת הכלבות למאורת הבידוד העירונית, שכן זו נועדה להגן על שלום הציבור ושלום המתלונן מסיכוני מחלת הכלבת. הוא ציין כי תקופת הבידוד - 10 ימים - נועדה לבחון האם הכלבות מגלות סימנים של המחלה.

 

בית משפט דחה את טענותיו וביטל את החלטתו של הווטרינר העירוני. הוא גם קיבל את בקשתה של דינה לאפשר לבודד את הכלבות אצל הרופא שמטפל בהן. בית המשפט ציין כי עד למועד הדיון - שמונה ימים מיום האירוע - אף אחת מהכלבות לא גילתה סימני כלבת, וכן ציין את הנזק הבריאותי שעלול היה להיגרם להן בשהייה במכלאה העירונית.

  

"הגיע הזמן שאזרחי מדינת ישראל, בעלי חיות מחמד, ידעו כי בזכות שתי הפסיקות הללו, ניתן למנוע הסגרה אוטומטית של כלב או חתול ולא לוותר", אמר עו"ד אילון. "מדוע כלב שהיה במגע כלשהו עם אדם, יחליטו באופן אוטומטי שיש לו כלבת, למרות שהוא מחוסן?". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא להסגר אוטומטי. הכלבה של המתלוננת בתיק
מומלצים