שתף קטע נבחר

הצעת חוק: אלטעזאכן בלי הסוסים

הח"כים ארדן (ליכוד) וכבל (עבודה) מציעים לאסור בחוק שימוש בסוסים וחמורים לצורכי עבודה בשטח עירוני. המשמעות: האלטעזאכן ימשיך לחפש "מציאות" - אבל בטנדר במקום עגלה רתומה. ארדן: לא ייתכן שסוסים וחמורים שדופים, פצועים וחולים יסבלו מהתעללות וייאלצו לעבוד עבודת פרך; יש בנמצא חלופות לאותם סוחרים

הם היו חלק מהנוף העירוני במשך עשרות שנים, אבל כעת המצב עשוי להשתנות: הצעת חוק של הח"כים גלעד ארדן (ליכוד) ויו"ר סיעת העבודה איתן כבל רוצה לאסור שימוש בסוסים ובחמורים לצורך עבודה בשטח עירוני. ההצעה תשפיע בעיקר על הרוכלים ברהיטים ישנים - אלטעזאכן - שלא יוכלו עוד להשתמש בעגלות רתומות לסוסים וחמורים לצורך עבודתם.

 

ארדן אמר ל-ynet כי מטרת הצעת החוק היא למנוע סבל מבעלי החיים ושהיוזמה נולדה בעקבות פנייה שנעשתה אליו מעמותת "תנו לחיות לחיות". מנכ"ל העמותה, עו"ד ראובן לדיאנסקי, כתב לו: "הגיעה העת, כי גם המחוקק ייתן על כך את הדעת ויפעל למיגור התופעה הפסולה של ההתעללות בסוסים והעבדתם עד לכדי אפיסת כוחות - כי הרי מדובר בהצלת חיים ובפיקוח נפש של ממש".


עבודת פרך (צילום: באדיבות עמותת "הכל חי")

  

"סוסים וחמורים רבים בישובים העירוניים, ובעיקר בעיר תל אביב-יפו, מנוצלים לעבודה קשה ולעיתים אף לעבודת פרך", כתבו הח"כים בדברי ההסבר להצעה. "...לעיתים קרובות אותם בעלי חיים מוחזקים במצב גופני בלתי ראוי ונאלצים לעבוד בין מכוניות משאיות ואוטובוסים בתנועת שיא, בימים הקרים של החורף ובימים החמים של הקיץ, כשהם שדופים, פצועים וחולים, וכשהם נאלצים לסחוב משאות כבדים ביותר".

 

על פי ההצעה, מי שיפר את החוק ייקנס ב-50 אלף שקלים. אם וכאשר יאושר החוק בכנסת, הוא ייכנס לתוקף כשנה לאחר מכן כדי לאפשר לרוכלים תקופת מעבר והסתגלות.

 

הח"כים טוענים כי "על אף שיש בהצעת החוק כדי לפגוע בחופש העיסוק של אותם רוכלים, הרי שהשינוי הוא לתכלית ראויה והוא מידתי. כיום יש חלופות רבות לאותם רוכלים שעושים שימוש בחיות משא בשטח עירוני, שיאפשרו להם להמשיך ולעסוק בעבודתם באמצעות כלי רכב מסחרי...".

 

ארדן ציין כי להצעת החוק ישנם גם היבטים תחבורתיים. "ככל שמספר כלי הרכב גדל, ומרכזי הערים נסתמים בכלי רכב, שוטטות של בעלי חיים על הכבישים, כאשר התנהגותם היא בלתי צפויה לעיתים, יש בה משום סכנה בטיחותית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הסוסים סובלים מהתעללות. אלטעזאכן. ארכיון
צילום: דנה קופל
יש גם היבט תחבורתי. ארדן
צילום: חיים צח
מומלצים