שתף קטע נבחר

דו"ח הפרת זכויות אדם: סין הוצבה בראש ונמחקה

מחלקת המדינה האמריקנית הציבה את סין בראש רשימת המדינות המפרות זכויות אדם, יחד עם מדינות כאיראן, מיאנמר, בלארוס וצפון-קוריאה. אולם זמן קצר לאחר פרסום הדו"ח הוסרה סין מהרשימה ובמקומה נכללו בין היתר סוריה וסודאן

דו"ח שפרסמה אתמול (ג') מחלקת המדינה האמריקנית מציב את סין בראש רשימת המדינות הפוגעות באופן חמור בזכויות אדם. בנוסף, נכללו שרשימה גם: קובה, איראן, מינמאר, פקיסטן, סוריה, זימבבווה, בלארוס, צפון-קוריאה ואריתראה.

 

אולם זמן קצר לאחר פרסום הדו"ח הסירה ארה"ב מסיבה לא ברורה את סין מראש הרשימה לקבוצה בה נכללות ונצואלה, ניגריה, תאילנד, קניה ומצרים. לעומת זאת, הוסיפה ארה"ב לרשימה המובילה את סוריה, אוזבקיסטן וסודאן.

 

מהדו"ח, המתייחס לשנת 2007, עולה כי סין, שתארח את האולימפיאדה בקיץ הקרוב, נוהגת להפעיל עינויים חמורים ומפנה בכוח אזרחים מבתיהם כדי לצורך בניית המתקנים האולימפיים. סין מוגדרת כ"מדינה אוטוריטרית שעוברת רפורמות כלכליות ושינויים חברתיים מואצים, אולם אינה מבצעת רפורמות פוליטיות-דמוקרטיות".

 

עוד עולה מהדו"ח כי הרשויות הסיניות הגבירו את הפיקוח על חופש הדת, בעיקר בכל הנוגע לבודהיסטים הטיבטים והמוסלמים במחוז שינג'אנג שבצפון-מערב המדינה. במקביל, ממשיכים השלטונות להטריד, לעצור ולכלוא סופרים, עיתונאים, עורכי דין, פעילי זכויות אדם ובני משפחותיהם. הדו"ח מוסיף כי חרף התקוות הבינלאומיות לשיפור במדדים הסיניים על רקע האולימפיאדה הקרבה, זו מוסיפה להציג נתונים גרועים הדומים לאלה שהשיגה בדו"חות שפורסמו ב-2005 ו-2006. 

  

מזכירת המדינה, קונדוליזה רייס, התייחסה למסקנות הדו"ח ואמרה כי "לטווח הארוך, אנו בטוחים שאזרחים שהקריבו למען חייהם למען צדק וזכויות אדם - ינצחו. ממש כפי שווצלב האבל (נשיא צ'כיה לשעבר) ונלסון מנדלה (נשיא דרום-אפריקה לשעבר) הצליחו לעשות לפניהם. השינוי אולי לוקח זמן אך הוא יבוא". 

 

ארגוני זכויות אדם ברחבי העולם מתחו ביקורת על הדו"ח ועל הסרתה של סין מראש הרשימה. "מצב זכויות האדם ללא ספק אינו נמצא במגמה של שיפור. הניצול לרעה דווקא גדל בגלל שסין מארחת את המשחקים האולימפיים", אמרה סופי ריצ'רדסון מארגון "Human Right Watch". ארגון "עיתונאים ללא גבולות" מסר כי הסרתה של סין מראש רשימת המדינות המפרות זכויות אדם הוא "מכה לארגונים המנסים בחמשת החודשים שנותרו עד למשחקים האולימפיים לשפר את מצב זכויות האדם בסין".

 

דרפור: עינויים, אונס ורצח ללא משפט

מדינה אחרת הסופגת בדו"ח ביקורת חמורה היא סודאן, עקב הפרת זכויות האדם השיטתית שהיא מבצעת בחבל דרפור באמצעות צבאה ובאמצעות המיליציה הפועלת בחסותה. מהדו"ח עולה כי מדפרור מתקבלים דיווחים על הוצאות להורג ללא משפט, עינויים, הכאות ומעשי אונס.

 

גם בסוריה הולך מצב זכויות האדם ומידרדר. מדו"ח מחלקת המדינה עולה כי בנוסף לתמיכתו בטרור, הגדיל המשטר הסורי את כמות המעצרים של פעילי זכויות אדם, פעילים חברתיים ומבקרי שלטון ואלה נשפטים על פי דין פלילי. על איראן נאמר בדו"ח כי היא ממשיכה לתמוך בארגוני טרור בסוריה, בעיראק ובלבנון ומטיפה להשמדתה של ישראל. איראן גם מפרה את זכויותיהם של בני דתות ומיעוטים בתחומה ובתי המשפט שלה גוזרים מוות בסקילה, בין היתר על עבירות בגידה וניאוף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משטרת סין. ניצול, עינויים, מעצרים
צילום: רויטרס
מומלצים