שתף קטע נבחר

האם מייסד ויקיפדיה "מכר" ערכים ב-5,000 דולר?

המדען הראשי לשעבר של Novell, ג'פרי מרקי, טוען כי ג'ימי וויילס הסכים להגן על הערך שלו בוויקיפדיה מפני דיבה והשמצות בתמורה לתרומה של 5,000 דולר

המדען הראשי לשעבר של Novell, ג'פרי מרקי, טען כי תרם לקרן ויקימדיה, הגוף המנהל של ויקיפדיה, 5,000 דולרים בתמורה לשינויים בערך אודותיו באנציקלופדיה החופשית, כך מדווח ה-BBC. מרקי אמר כי "השתמש בהשפעה שלו" כדי להסיר הערות משמיצות מהערך שלו בוויקיפדיה.

 

ג'ימי וויילס, מייסד ויקיפידיה, מסר בתגובה כי טענותיו של מרקי הן "שטויות", וג'יי וולש, דובר ויקיפדיה, הכחיש את הטענות ואמר לדיילי טלגרף כי מדובר בהאשמות שווא. "ג'ימי מעולם לא הציע הצעות כזו. זו שיטה שהקרן לא תשמש בה לעולם", הוא אמר לעיתון.

 

ג'פרי מרקי פירסם את טענותיו ברשימת התפוצה של ויקימדיה והפיץ הודעה לעיתונות בעניין, בה נכתב: "וויילס הסכים, בתמורה לתרומה כספית משמעותית ולהמשך תמיכה פיננסית בפרוייקטים של ויקימדיה, להשתמש בהשפעתו כדי לשנות את הערך כך שיתאים למדיניות האתר ותוסר ממנו הוצאת הדיבה כמחווה של רצון טוב. כמו כן, הוא הבטיח לקחת את הערך של מרקי תחת חסותו ולהגן עליו כעורך".

 

"אין קשר לתרומות"

ויקיפדיה מאפשרת לכל גולש לערוך את דפיה באופן חופשי, והגולשים האחרים רשאיים לתקן, לערוך, לבקר ולנקות השחתות וספאם. בדיקה של היסטוריית השינויים של הערך על שם ג'פרי מרקי, יזם ומדען מיחשוב שעזב את Novell כדי לנהל חברה

משלו, לא מספקת ראיות לעריכה שבוצעה על ידי וויילס, אך ייתכן  כי למייסד האנציקלופדיה החופשית יש הרשאות לשנות את הדפים באופן שלא משאיר עקבות.

 

לאחר ששיגר מרקי את טענותיו לרשימת התפוצה, הערך ננעל לשינויים, אך כעת נפתח מחדש.

 

"כמובן שלעולם לא אציע או אקבל הצעה לקבלת תרומה כספית תמורת תשומת לב עריכתית מיוחדת במסגרת האנציקלופדיה", כתב וויילס לחברים ברשימת הדיוור.

 

לדבריו, הוא עוזר לעתים לאנשים המתלוננים כי הערכים שלהם כוללים מידע שקרי שמזיק להם, אך "לתרומות אין לכך שום קשר", לטענתו, "אני מעודד כל מי שחושב שהסיפור הזה אמיתי לבדוק את המקור שלו".

 

הדיונים בנושא הערך של מרקי עוררו סערה. הוויקיפדים הקבועים שמו לב כי חלקים מהדיון נמחקו במפתיע. "מחקתי את הדיון מאחר והוא גרם אי נעימות. בבקשה היזהרו והיו מנומסים יותר", כתב ווילס בדף.

 

קרן ויקימדיה, אותה ייסד וויילס, מתארת את עצמה כמוסדת שאינו למטרת רווח, המוקדש לקידום ופיתוח תוכן חופשי במגוון שפות. הקרן מפעילה את ויקיפדיה, האניצקלופדיה החופשית הניתנת לעריכה על ידי כל גולש, שהפכה לאחד האתרים הפופולריים בעולם.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
ג'ימי וויילס. האם המייסד מכר ערכים?
צילום: שאול גולן
מומלצים