שתף קטע נבחר

AM-PM מחללת שבת - החרדים יוצאים לחרם ענק

איש העסקים דודי וייסמן סירב להפסיק את פעילות רשת AM-PM בשבת והתגובה החרדית לא איחרה לבוא: "ועדת הרבנים למען קדושת השבת" פירסמה היום קריאה לחרם על כל עסקי הקבוצה - דור-אלון, הריבוע הכחול ואפילו שפע שוק, הפונה למגזר החרדי. מזכיר הוועדה ל-ynet: "המאבק יהיה קשה אבל נילחם במי שנועץ לנו סכין בגב"

בשנים האחרונות מגביר הציבור החרדי את השימוש בלחץ כלכלי כדי להביא לסגירת עסקים בשבת, והיום (ד') ננקט צעד נוקשה במיוחד: "ועדת הרבנים למען קדושת השבת" פירסמה מודעה בעיתונות החרדית לפיה מעתה ועד הודעה חדשה אין לקנות או לסחור עם החברות שבבעלות איש העסקים דודי וייסמן, נוכח סירובו לסגור את רשת AM-PM בשבת.

 

מדובר בחרם צרכנים בהיקף רחב במיוחד, שעלול לפגוע בפעילות המסחרית של 35 החנויות ברשת המרכולים AM-PM, 45 סניפי רשת המזון "שפע שוק" (שחלק מסניפיה פונים במיוחד לציבור החרדי) ועוד עשרות רבות של בתי עסק תחת המותגים "הריבוע הכחול", "מגה", "מגה בעיר" וחברת הדלק "דור אלון". 


שפע שוק בירושלים, בלב האזור החרדי (צילום: גיל יוחנן)

 

במודעה מודגש כי על הציבור שומר השבת להימנע מכל קשר עם החברות השייכות לקבוצה שבבעלותו של וייסמן, לרבות תווי קניה ושוברי קמחא דפסחא. "כל מי שלא יפעל כאמור לעיל, עד לליבון הדברים, יהיה בכלל אלו ששמו כספם על קרן הצבי", נכתב.

 

"לא ניתן שיהפכו את השבת לחול"

לאורך החודשים האחרונים ניהלו נציגי ועדת הרבנים משא ומתן עם נציגיו של וייסמן, במהלכו דרשו להפסיק את פעילות המרכולים בשבת. מזכיר הוועדה, יצחק גולדקנוף אמר ל-ynet כי "הרבנים אינם יכולים לחיות עם העובדה שאנשים יחללו שבת בפועל, בדרך ישירה או עקיפה". לדבריו, הבעיה העיקרית היא שחנויות נוספות, הממוקמות ליד המרכולים, נגררות לפתיחת העסק בשבת כדי לעמוד בתחרות.

 

"לא ניתן שבארץ ישראל יהפכו את השבת ליום חול", מצהיר גולדקנוף ואומר שבכוונת הוועדה להעמיד אנשים מטעמה בפתח ה"סוּפרים" הגדולים של "שפע שוק", ששישה מסניפיה משרתים את הציבור החרדי, כדי שאלו יסבירו לקהל שכל רכישה במקום נותנת יד לחילול השבת. "המאבק יהיה קשה אבל אנחנו נילחם באנשים שנועצים לנו סכין בגב. את הדבר הכי קדוש לנו הם רוצים לרמוס", אומר גולדקנוף.

 

הסניף מול בעלז; התגייסות הרב לאו

עיקר זעמם של החרדים נסוב סביב פתיחת אחד מסניפי רשת AM-PM בשבת, מול ישיבת בעלז ברחוב שינקין פינת אחד העם בתל אביב. בסמוך ממוקם מטה חסידי גור המתגוררים באזור וכן ישיבה שהקים הרב שלמה זלמן אויערבך.

 

לפני כחודש, בעקבות תלונות שנשמעו מצד הקהילה החרדית במקום, הזמין רבה הראשי של תל אביב, הרב ישראל מאיר לאו, את וייסמן לשיחה אישית. הרב לאו דיבר אל ליבו של וייסמן וביקש ממנו לפעול לסגירת חנויות הרשת בשבת והתמקד באותה חנות ברחוב שינקין. "חנות אחת פתוחה יכולה להביא להצפה של חנויות פתוחות בשבת בכל האזור וצביונה של השבת בתל אביב לגמרי מטשטש", סיפר הרב לאו ל-ynet על פרטי השיחה.

 

וייסמן מצידו סיפר לרב כי את אותה חנות מדוברת קנה מרשת מקדונלד'ס, אשר אף היא הייתה פתוחה בשבת ואף מכרה במקום מזון לא כשר. בשיחה בין השניים ציין וייסמן כי אחד מצעדיו הראשונים כבעלי החברה היתה להפסיק את מכירת הבשר הלא כשר בחנויות ואת ההתקשרות העסקית עם "מעדני מזרע", ש-AM-PM היתה מהקנייניות הגדולות שלה. הרב לאו הסביר לוייסמן כי ישנו דין שונה לבתי אוכל ולבתי מסחר וכי פתיחתם של בתי עסקים בשבת "עלולה למוטט לגמרי את יתד השבת בתל אביב".

 

וייסמן סיפר כי גדל בשכונת בורוכוב בגבעתיים ובבית לא דתי, אך סבו וסבתו היו אנשים דתיים שהתגוררו ברחוב שינקין. בעקבות השיחה, הודיע לרב שיורה על סגירת הסניף בשבת. "אני רואה בכך סגירת מעגל", ציין. הרב לאו הודה לו על המחווה אך גם הוסיף: "אני מקווה שזו תהיה הסנונית שתבשר את בוא האביב".

 

אך כל זה לא סייע בעדו של וייסמן אל מול "ועדת הרבנים למען קדושת השבת שהכריזה על החרם המקיף. 

 

מחברת "הריבוע הכחול" סירבו להגיב לידיעה. מחברת "אפיקים" המייצגת את חברת "שפע שוק" טרם נמסרה תגובה, כמו גם מלשכתו של איש העסקים, דודי וייסמן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סניף שפע-שוק בירושלים
צילום: גיל יוחנן
הרב לאו. ניסה להתערב
מומלצים