שתף קטע נבחר

הרב דן סגל: הטבח - עונש על ההשקפה הציונית

העיתון החרדי "יום חדש" מפרסם את דברי הרב הליטאי המשפיע, לפיהם "הטבח במרכז הרב הוא עונש על המרידה בשלוש השבועות" - משורשי המחלוקת בין החרדים לציונות. הרב סתיו בתגובה: "לפני שמישהו מעז לפתוח פה, מוטב שיסתכל על אסון שבא ליהדות מזרח אירופה שהקשיבה לרבנים החרדים ששללו את התנועה הציונית"

"למה זה קרה דווקא לנו?", שואלים כבר שבוע תלמידי ישיבת "מרכז הרב" את הרבנים ומתקשים לקבל את ההסברים. פחות משבוע אחרי הטבח בספריית הישיבה יש מי ש'חושף' את התשובה: הרב דן סגל, מחשובי הרבנים הליטאיים ואחיו של העיתונאי ישראל סגל ז"ל, קובע כי רצח התלמידים הוא עונש על מרידת הציונות ב"שלוש השבועות" העומדות בבסיס המחלוקת שבין הציונות הדתית ליהדות החרדית. דבריו של הרב פורסמו בעיתון "יום חדש".

 

היומון החרדי מפרסם את דבריו של הרב סגל המכונה "המשגיח", כפי שנמסרו ב"ועד" המתקיים מדי שבוע. בשיעור האחרון, שנערך ביום שני בלילה, טען סגל כי "החופשיים שמים אותנו בסכנה. פה יש סכנה יותר ממקום אחר כי פה יש יותר את חומר הדברים

של קדושת ארץ ישראל. הם שמים אותנו בסכנה על ידי המרידה בשלוש השבועות. לכן יש בארץ מצב סכנה יותר מבכל מקום אחר. רק התורה והמצוות שכלל ישראל עושים פה נותנים הגנה".

 

לדבריו, "כמו שחז"ל אומרים, אם האומות היו יודעים מה שבית המקדש היה נותן להם - היו שמים שומרים כדי שלא יחריבו אותו. הם הולכים כעת לקעקע את התורה ואינם יודעים מה שהתורה שומרת עליהם, אם היו יודעים, היו נותנים את הכל כדי שישבו וילמדו. על כל פנים הם ממש רודפים".

 

בהתייחסו לפיגוע ב"מרכז הרב" אמר הרב סגל: "אתם רואים מה שקרה רחמנא לצלן בישיבה. למה דווקא שם זה קורה? יש כאן דברים משמים. למה גוש קטיף היה דווקא שם? כי כל העניין הזה שההשקפה הזאת שזו גאולה - זה היפך האמונה וזה עבירה על הג' שבועות וזה נורא. דווקא אצל אלו שהם שומרי תורה ומצוות התביעה יותר גדולה כשההשקפה אינה כמו שצריך".

 

בהמשך מתח הרב סגל ביקורת על המשך שידור משחק הכדורסל בערוץ 10 וקשר זאת למצב הדור: "כולם אהובים, כולם ברורים, אבל זה לא פשוט. מישהו בא להגיד לי שהודיעו במכשירים שלהם על האסון שהיה ושנייה אחרי זה הם אומרים 'אנחנו עוברים לאולם האיצטדיון' כאילו לא היה. הוא בא אלי מזועזע. 'מה אתה מזדעזע?', אמרתי לו. לא אכפת להם מכלום המנהיגים כאן. בגלל מעט כבוד ימיתו אנשים כסדר. כמו הרשע ההוא והסתום העין עשו פה את המלחמה בסיני כדי להיכנס להיסטוריה. רוצחים נורא נוראות. כמה הסאטמר רבי בכה בדמעות שליש על הדם שנשפך. ככה הכל הולך. הכל חשבונות אישים לא אכפת להם שום דבר".

 

"זה ממש כגרועים שבאומות ממדרגה תחתונה. נורא נוראות. הם השתלטו כאן ועושים מה שרוצים", אמר המשגיח. "שמעתי מהסטייפלר בעצמו שתדע שזו הגלות האחרונה של הגלות הערב רב. למה הם פרו-ערבים? כי הם מהערב רב ושייכים לערבים. פה הם אומרים להחזיר שטחים השמאלנים. הם אומרים שמנשלים את הערבים שהיו כאן קודם. היסוד של זה הוא כפירה. מה הם פתאום נהיו עדינים? כי הם כופרים שזה הארץ של כלל ישראל".

 

רבני צהר: שלא יעזו לפתוח את הפה

בתגובה לדברים תוקפים רבני צהר את הרב סגל. חבר הנהלת הארגון ורב היישוב שוהם, הרב דוד סתיו, אמר היום (ד'): "אני מזועזע שבעוד מתינו מוטלים לפנינו מעז מישהו להטיל דופי בקדושה של תלמידי הישיבה רבניהם ומורי דרכם. לפני שמישהו מעז לפתוח פה על האסון שפקד את ישיבת מרכז הרב, מוטב לו שיסתכל על אסון שבא ליהדות מזרח אירופה שהקשיבה לרבנים החרדים ששללו את התנועה הציונית".

  

עמיתו לראשות ישיבת ההסדר בפתח תקווה, הרב יובל שרלו, תלה את קטע העיתון על לוח המודעות בישיבה וכתב לתלמידיו: "הרוצה להבין את ההסתייגות שלי מההכרעה מפני מה באים אסונות יעיין בקטע העיתון הבא. כאמור בשיחותיי הקודמות, משום מה תמיד הקב"ה עושה דברים שמאמתים את מה שאלה שחושבים שהם יודעים מה הקב"ה עושה כבר חשבו קודם, ולעולם העבירות של מישהו אחר".

 

"על כן, מוטב לנו לעבוד את הקב"ה בתמימות ולא לגייס אותו כדי להצדיק את תפישת עולמנו", הוסיף הרב שרלו וחתם: "ה' ירחם".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"מרכז הרב" בערב הפיגוע. מורדים
צילום: AFP
הרב שרלו. ה' ירחם
צילום: דב ירדן
מומלצים