שתף קטע נבחר

האדמו"ר מסאטמר: "המזרחי" הביאה אסון לעם

בדרשתו בניו יורק, שפורסמה הערב בפשקווילים ברחבי מאה שערים, מביע הרב טיטלבאום צער על מות הנרצחים במרכז הרב, אך מדגיש כי הפיגוע אירע בישיבת "המזרחי" - "ששימשה כגשר בין הציונות ליראי השם - אסון מחריד הרבה יותר מההרג"

איך מתמודדים הסאטמרים עם רצח תלמידי ישיבת מרכז הרב? במודעות שנתלו היום (ד') ברחבי מאה שערים מובאת דרשתו של האדמו"ר מסאטמר, הרב אהרון טיטלבאום, תחת הכותרת "על דברי המצב השורר בארץ הקודש".

 

את הדברים נשא האדמו"ר שלשום בבית הדין חושן אבנים בקריית יואל שבמונרו שבניו יורק. בדבריו מסביר האדמו"ר מסאטמר שני פירושים בדבר זהותו של עמלק הפוגע בישראל. הראשון מתייחס כפשוטו, ברציחת הגוף, עמלק אשר פוגע בישראל ברציחת הגוף. השני מתייחס לרציחת הנפש. האדמו"ר מציין כי "המחטיא את האדם קשה יותר מן ההורגו, ולפי זה רציחת הנפש של עמלק בכלל ישראל, חמור פי כמה מאשר רציחת הגוף".

 

בהמשך דרשתו עבר האדמו"ר מסאטמר לעניינים האקטואליים: "כידוע, בסוף שבוע שעבר נהרגו באופן מחריד שמונה בחורים יהודים בישיבה בעת לימודם, והדבר מצד אחד מפחיד מאוד את כל היהדות החרדית בארץ הקודש בכלל ובירושלים עיר הקודש בפרט, כי הרג זה לא נעשה במקום התנחלויות שההולכים שם מפקירים את עצמם לדעת, כי אם בלב ירושלים עיר הקודש ואשר לא רחוק הימנה ישנם הרבה בתי מדרשות וישיבות ובתי חינוך לבנים ובנות, ואלפי רבבות בני ישראל מתכנסים בהם יום יום".

 

"המזרחי החטיאו באופן נורא"

בדרשתו משתתף האדמו"ר מסאטמר בצער על אובדן הבחורים ומשפחותיהם אך מוסיף כי "אך בהיות מפגע כואב זה קרה בישיבה השייכת למפלגת המזרחי, לכן בהיותנו נאמנים לדברי חז"ל, ש'המחטיא לאדם קשה לו מן ההורגו', שההורגו הורגו בעולם הזה והמחטיאו מוציאו מן העולם הזה ומן העולם הבא".  

 

בדבריו האדמו"ר מסאטמר לא מותיר מקום לספק ומציין בדבריו כי הציונות וכמו כן תנועת המזרחי, "הם הם שהחטיאו והעבירו על הדעת את כלל ישראל באופן נורא שלא היה כמוהו מאז היתה ישראל לגוי".  

 

לדעתו אסון כבד יותר מהרג נגרם כתוצאה מההרג הרוחני שגרמה תנועת הציונות, "ושותפיהם לדבר עבירה", הלא הם מפלגת המזרחי ששימשה כגשר מעביר בין הציונות ליראי השם. זהו אסון מחריד הרבה הרבה יותר, קובע האדמו"ר. בסוף דבריו ביקש הרב טיטלבאום בדרשתו לבכות על האסון האמיתי. "ולכן בשעה שמבכים את הגופים שנרצחו, מחובתנו לזכור ולהתאונן על נפשות הנרצחים בנפש רחמנא ליצלן", נכתב בתחתית המודעה. את הדברים חותם הרב טיטלבאום בתפילה – "וכל קרני רשעים אגדע, ובתקווה כי – תתרוממנה קרנות צדיק".

 

יש לציין, כי האדמו"ר מסאטמר, הרב משה טיטלבאום, נפטר לפני כשלוש שנים ומאז התפצלה חסידות סאטמר, החסידות הגדולה בעולם לשניים, בחציה מושל בכיפה הרב אהרון טיטלבאום, מפרסם המודעה ובראש חציה השני עומד אחיו הצעיר הרב זלמן לייב טיטלבאום. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יצחק ווייס
הסאטמרים. ארכיון
צילום: יצחק ווייס
מומלצים