שתף קטע נבחר

בעקבות צניחת הדולר: בנק ישראל רכש מט"ח

אחרי יותר מעשור בנק ישראל מתערב בשוק המט''ח ועקב קריסת המטבע האמריקני מול השקל, ביצע היום רכישות של המטבע האמריקני על מנת לעצור את המפולת. מדובר בסכום של 300 מיליון דולר. גורם בכיר בבנק אמר ל"כלכליסט" לא ברור עדיין אם מדובר בצעד נקודתי של הנגיד או מדיניות חדשה

הדולר צנח היום ביותר מ-2% לשער של 3.4030 שקלים - שפל של כ-11 שנים. בנק ישראל, למרות ההצהרות הרבות כי התערבות בשוק מטבע חוץ יחזיר את ישראל אחורה, ביצע היום רכישות משמעותיות של המטבע האמריקני על מנת לעצור את המפולת. מדובר בסכום של 300 מיליון דולר. בעקבות ההתפתחות, הדולר שינה כיוון זינק בכ-1% אולם עתה שב לרדת.

 

באמצע יום המסחר הגיע השער הבינבנקאי של הדולר לרמה של 3.36 שקלים לדולר. אז החליטו בבנק המרכזי כי לא נותרה ברירה אלה להתערב באופן ישיר בשוק ולבצע רכישות.

 

בחדרי העסקאות מסרו כי בנק ישראל התערב היום כמה פעמים דבר שהקפיץ את שער הדולר מ-3.35 שקלים ל-3.44 שקלים.

 

מאז 1997, בנק ישראל לא מתערב בשוק מטבע חוץ. בבנק ישראל אישרו את הידיעה אך סירבו למסור את כמות הדולרים שנרכשה. גורם בכיר בבנק אמר ל"כלכליסט" כי הנגיד סטנלי פישר החליט להתערב היום, אך עדיין לא ברור אם מדובר בצעד נקודתי או שמא מדובר במדיניות חדשה של הבנק.

 

שפל של 11 שנים

המטבע האמריקני המשיך כאמור גם היום לאבד גובה מול השקל ומול המטבעות האחרים. הדולר היציג צנח היום ב-2.269% ונקבע ברמה של 3.4030 שקל. מדובר ברמת שפל שלא נראתה כמוה זה 11 שנים מאז ביוני 1997. האירו היציג ירד ב-1.713% ונקבע ברמה של 5.2949 שקלים.

 

הדולר רושם היום גם שפל של 12 שנים מול הין היפני ונסחר סביב 100.36 ין לדולר. גם מול האירו ממשיך המטבע האמריקני להיחלש - נסחר סביב 1.5586 דולר לאירו.

 

השבוע התחזק השקל ביותר מ-3% אל מול המטבע האמריקני והשלים עלייה של 11% מתחילת השנה. מחדר המסחר של פינטוק נמסר כי השקל מקבל תמיכה מההיחלשות הגלובלית של הדולר בעולם ומההערכות לקיצוץ של 0.5% בריבית הפד כבר ב-18 בחודש.

 

"פישר ישיג את ההפך"

הצעד החריג של פישר כבר הצליח לעורר ביקורת בשוק ההון. "לא ברור מה הנגיד רצה לעשות", אומר ל"כלכליסט" גורם

בכיר בשוק ההון. "נראה כי הוא נכנע ללחץ, התערב ועכשיו הוא מנסה לחשוב למה הוא עשה את זה. אולי זה ניסוי כלים? אין כאן שום איתות, משום שבהודעה של הבנק אין שום הסבר על הצעד וגם אין רמז אם מדובר במדיניות חדשה או צעד נקודתי.

 

"אם הוא ניסה לעצור את צניחת הדולר פישר ישיג את ההפך: המסר שהוא מעביר הוא כי כעת יש גוף ענק שמוכן לרכוש דולרים - זו בשורה של ממש לספקולנטים. פישר מכניס את שוק המט"ח לחוסר וודאות מוחלטת".

 

לעומתו אומר אדם רויטר, מנכ''ל חיסונים פיננסים: "אנחנו המלצנו על הצעד הזה מזמן. אני שמח שפישר קיבל את ההמלצות ועליו להיות נחוש ולהמשיך. לדעתי זו יריית הפתיחה בלבד. במקביל אנו ממליצים להוריד את הריבית בחצי אחוז. במלחמה הזו הכי חשוב זה הייצוא והצמיחה".

 

בידיעה השתתפה רונית גודמן


פורסם לראשונה 13/03/2008 17:09

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר
צילום: אלכס קולומויסקי
נרכשו 300 מיליון דולר
צילום: index open
מומלצים