שתף קטע נבחר

פנייה למזוז: חקור מי מימן הוצאות נתניהו בלונדון

ח"כ יואל חסון מקדימה יבקש מהיועץ המשפטי לממשלה לבדוק את פרטי הפרשה שנחשפה בערוץ 10, על פיהם הוציא הזוג נתניהו 131 אלף שקל במסגרת מסע הסברה באנגליה בזמן מלחמת לבנון השנייה. בא כוחו של נתניהו: "הדיווח שקרי ומניפולטיבי"

פרשת נסיעתו של יו"ר הליכוד, ח"כ בנימין נתניהו, למסע הסברה בלונדון במהלך מלחמת לבנון השנייה, עוברת עכשיו לפתחו של היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז.

 

מ"מ יו"ר סיעת קדימה, ח"כ יואל חסון, מתכוון לשגר מחר (א') מכתב למזוז בדרישה כי יפתח בחקירה כנגד נתניהו לבירור נסיבות הפרשה, שנחשפה בערוץ 10. במכתב יטען חסון כי מן התחקיר והפרסומים שנלוו לו, "עולים חשדות כבדים לביצוע עבירות לכאורה על-ידי נתניהו, בקשר לפחות עם שתי נסיעות לחו"ל שביצע יחד עם רעייתו, האחת כשר אוצר והשנייה כיו"ר האופוזיציה".

 

חסון מותח ביקורת על נתניהו במכתבו וכותב כי "ההיסטוריה היהודית מכירה היטב את מסעותיו של בנימין מטודלה שגם הונצחו בספר 'מסעות בנימין', אך דומה שח"כ נתניהו שכלל עד מאד את יצר המסעות של אותו חוקר יהודי נודע, ו'מסעות בנימין מרחביה' מתאפיינים בתענוגות והוצאות בלתי נתפסות ובלתי מתקבלות על הדעת, אשר מעל כולם מרחפת השאלה המציקה מי בדיוק משלם עבורם".

 

חסון ממשיך ומפרט את ממצאי התחקיר וכותב: "חוק המתנות המוכר היטב למר נתניהו מהסתבכות קודמת, אוסר על עובד הציבור בין אם הוא שר אוצר או יו"ר אופוזיציה לקבל מתנות בדמות תשלום הוצאות או טובות הנאה אחרות מגורמים פרטיים. מן הפרסומים עולה חשד כבד כי מר נתניהו לא למד שום לקח מאותה פרשה עגומה בעברו, וכשל בשני המקרים הללו.

 

"חומרה מיוחדת יש לראות בכך שגורמים עלומים, שלא ברור מי הם, מה טיבם ומה האינטרסים שלהם, שילמו את הוצאותיו והוצאות רעייתו.... זכות הציבור לדעת בדיוק כיצד בילה, תרתי משמע, מר נתניהו בימי מלחמת לבנון השנייה, ומי זה שמממן את מסעות התענוגות של 'בנימין מרחביה'", ציין חסון.

 

במקביל, מתכוון יו"ר המשמרת הצעירה של מפלגת העבודה, מעיין אמודאי, להגיש מחר תלונה לוועדת האתיקה של הכנסת כדי לחקור לדבריו את "מסע התענוגות של נתניהו בלונדון בזמן מלחמת לבנון השנייה". לטענתו, "מעבר לתחושה הקשה שעולה מהתנהלותו הערכית של נתניהו, ראוי לבדוק האם עבר על כללי האתיקה המקובלים לח"כים".

 

נתניהו מתכוון להגיש תביעת דיבה

על פי תחקיר ערוץ 10, הוציאו ח"כ נתניהו ורעייתו סכום של כ-131 אלף שקל בשישה ימים וחצי באוגוסט 2006, במסע ההסברה בזמן המלחמה.

 את עיקר הסכומים, על פי הדיווח, שילם ארגון יהודי שבראשו עומד מיליונר יהודי-בריטי, בחריגה לכאורה מכללי האתיקה של חברי הכנסת.

 

נתניהו מתכוון להגיש תביעת דיבה נגד חדשות ערוץ 10. בסביבתו של יו"ר הליכוד אמרו כי ברשותם כל הקבלות מהנסיעה, המעידות על כך שההוצאות הפרטיות שולמו מכיסו, ובכוונתם להציגן. עורך דינו של נתניהו מסר בתגובה לפרסום כי "הוצאותיו האישיות של מר נתניהו ורעייתו כוסו מכיסו הפרטי. מדינת ישראל לא שילמה אגורה אחת עבור פעולת ההסברה האינטנסיבית וההוצאות כוסו על ידי הבונדס והקהילה היהודית שעל ידם הוזמן". לדברי בא כוחו של נתניהו, הפירוט שנמסר בערוץ 10 לגבי חלק מההוצאות הוא "מנופח, שקרי ומניפולטיבי", וכי "חלק אחר של ההוצאות מתייחס לפגישות שקיים מר נתניהו עם אישים ועיתונאים הקשורים לביקור".

 

אטילה שומפלבי השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ יואל חסון. "נתניהו לא למד לקח"
בנימין נתניהו. "דיווח שקרי"
צילום: אמיר כהן
מני מזוז. יתבקש לחקור
צילום: גיל יוחנן
מומלצים