שתף קטע נבחר

ג'בל מוכבר: פעילי ימין יידו אבנים ופצעו שוטרים

אחר הצהריים התכנסו מאות פעילי ימין קיצוני בסמוך לג'בל מוכבר, במטרה להרוס את בית המחבל שביצע את הפיגוע ב"מרכז הרב". שוטרים רבים הקיפו אותם, אולם חלק מהמפגינים הצליחו לחמוק מהמחסומים ולהגיע לכפר - שם יידו אבנים לעבר בתים. 22 מהם נעצרו, שני שוטרים נפצעו קל

למרות כל ההתראות ולמרות ההיערכות המשטרתית, הצליחו מפגיני ימין להגיע לכפר ג'בל מוכבר ולהתעמת עם תושבי המקום. כמאה מפגינים, פעילי ימין קיצוני, חמקו אחר הצהריים (יום א') משוטרים ונכנסו לכפר ג'בל מוכבר, שם יידו אבנים על בתים וכלי רכב בכפר.

 

22 מהמפגינים נעצרו, שני שוטרים נפצעו קל מאבנים וטופלו במקום. מוקדם יותר התכנסו מאות מפגינים בטיילת ארמון הנציב, הסמוכה לכפר, במטרה להרוס את ביתו של המחבל שביצע את הפיגוע בישיבת "מרכז הרב" בירושלים.

 

כוחות גדולים מאוד של משטרה, יס"מ ופרשים הוזרמו לכפר, שם נשמעו קולות פיצוץ של רימוני הלם. לפני כן, מאות שוטרים ניסו לחסום את המפגנים, כ-200 במספר, אולם חלקם הצליחו לפרוץ את המחסומים ולהגיע כאמור לג'בל מוכבר.

 

פעילי הימין קראו "נקמה, נקמה", ואחד מהם אמר ל-ynet: "נמאס לנו לשתוק, דם יהודי אינו הפקר. הגיע הזמן להפסיק את חילול השם והביזיון - אנחנו הולכים להרוס את ביתו של המחבל". פעיל הימין איתמר בן-גביר אמר במקום: "האחריות על מה שקורה בג'בל מוכבר היא על ממשלת ישראל ומשטרת ישראל".


המהומות בג'בל מוכבר (צילום: גיא אסיאג) 

 

בעת כינוס המפגינים בטיילת ארמון הנציב הסמוכה, הם החלו בתפילה. יו"ר תנועת "נשים בירוק", נדיה מטר, אמרה כי "זוהי תחילת המלחמה בגיס החמישי, לא נרשה שיחיו בינינו". בהמשך נרגעו יחסית הרוחות, אולם המפגינים המשיכו לנסות ולפרוץ את המחסומים.

 

למרות דרישה, אין אישור חוקי להריסת הבית

בכרוזים שהופצו בשבוע שעבר בירושלים, שכותרתם "קמים מהשבעה ועושים מעשה" ועליהם חתמו בין היתר ארגון "קוממיות" ו"נשים בירוק", נכתב כי "לאחר הטבח של שמונת בחורי הישיבה, תלמידי הישיבה לצעירים ומרכז הרב, מקום הרצח וסמל הציבור הדתי-לאומי, נבוא בהמונינו להרוס את בית הרוצח ולגרש את בני משפחתו ותומכיו.

 

"מול אזלת ידה של רשויות המדינה, ומול התעלמות מהדרישה הבסיסית להרוס ולגרש לפחות את בית הרוצח ותומכיו - נבוא אנו, וכשליחיו של עם ישראל נבצע את המלאכה", נכתב עוד. בהמשך הבהירה מטר כי הכוונה היתה רק לנתק את ההתארגנות מקריאות אחרות לנקם. לדבריה, "אנחנו כן הולכים להרוס את בית המחבל, אבל לא נפגע באיש".

 

גופתו של המחבל, עלא אבו-דיים, הועברה ביום חמישי לידי בני המשפחה, שקברו אותו בנוכחות מספר קטן של משתתפים. לא נרשמו אירועים מיוחדים במהלך ההלוויה.

 

עשרה ימים מאז הפיגוע הקשה בבירה בו נרצחו שמונה תלמידים, ממשיכה שאלת הריסת הבית להעסיק את המערכת המדינית והפוליטית. שר הביטחון, אהוד ברק, אמר כי הוא תומך בהריסת הבית, והשר לביטחון פנים, אבי דיכטר, הורה לפעול להריסתו.

 

ואולם, סגן הפרקליט הצבאי הראשי לשעבר, עו"ד אל"מ (מיל') אילן כץ, אמר ל-ynet כי "יהיה קושי משפטי להרוס את הבית, בשל החלטה של ועדה צבאית משנת 2005 כי נשחקה האפקטיביות של ההרתעה במקרים שכאלה".


פורסם לראשונה 16/03/2008 17:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מעצר מפגינים, היום
צילום: גיא אסיאג
מנזקי יידוי האבנים
צילום: גיא אסיאג
מומלצים