שתף קטע נבחר

המשטרה: "הופתענו מעוצמת ההתפרעויות בכפר"

למרות כל האיומים בפעולת נקם ולמרות התראות פעילי הימין על כוונתם להרוס את ביתו של המחבל בג'בל מוכבר, מודים בכירים במחוז ירושלים כי "הופתעו מנחישות המפגינים ומהשימוש באבנים ובחזיזים". פעילי הימין מצדם סיפרו כיצד הערימו על השוטרים: "איגפנו אותם וירדנו מסביב בניין האו"ם"

פעילי הימין הקיצוני לא הפסיקו להתריע על כוונותיהם להרוס את בית המחבל שרצח שמונה תלמידים בפיגוע בישיבת מרכז הרב. הם הוציאו כרוזים שבהם קראו להרוס את הבית, דרשו "לקיים באויב מידה נגד מידה", ואפילו הרבנים הזהירו מפני ארגון נקמה. אבל למרות הכל, במשטרת ירושלים לא הצליחו אמש (יום א') למנוע ממאות מפגינים להגיע לבית בכפר ג'בל מוכבר וליידות אבנים בתושבים. גורמים בכירים במשטרה מודים: "הופתענו מעוצמת ההתפרעויות".

 

משטרת מחוז ירושלים קיימה הערכת מצב מיוחדת בעקבות ההתפרעויות, בהן נפצעו קל שני שוטרים ו-22 פעילי ימין נעצרו. גורמים בכירים במחוז אמרו ל-ynet: "הופתענו מעוצמת ההתפרעויות שלהם. זו היתה כניסה קשה מאוד ואלימה ביותר, גם מול השוטרים וגם מול תושבי הכפר. הם השתמשו באבנים, בחזיזים ומכל הבא ליד". מפקד המחוז, ניצב אהרון פרנקו, החליט להמשיך בהיערכות המוגברת סביב הכפר בניסיון למנוע פגיעה בתושביו.

 

המשטרה נערכה אתמול אחר הצהריים בטיילת ארמון הנציב בכוחות מתוגברים, שהיו אמורים לחסום למפגינים את הדרך לכפר ולמנוע את הגעתם אליו. במקום היו פזורים כוחות רבים של משטרה ומשמר הגבול, ובכלל זה שוטרי יס"מ ופרשים, אך למרות זאת הופתעו השוטרים מנחישות המפגינים להיכנס לכפר ולנקום את הטבח בישיבה.

 

רק בשבוע שעבר היה ניסיון להיכנס ולפרק את סוכת האבלים שהקימה משפחתו של המחבל, עלא אבו-דיים, אך במקרה זה הפעילים לא הפגינו אלימות ונכנעו כמעט באופן מידי ומוחלט. מי שעמד מאחורי ההתארגנות הפעם היו קבוצות ימניות קיצוניות, כמו "נשים בירוק", המזוהה עם נדיה מטר, "חזית יהודית לאומית" של איתמר בן-גביר וברוך מרזל, וכן ארגון "לב יהודי".

 

"איגפנו את השוטרים וירדנו לכפר"

ההתארגנות החלה אתמול בשעות אחר הצהריים. לדברי המארגנים, כ-200 פעילי ימין התכנסו בטיילת ארמון הנציב, הממוקמת מעל שכונת ג'בל מוכבר, ומולם עמדו כ-100 שוטרים שניסו לחסום את המעבר. נוכחות כוחות המשטרה לא הרשימה את פעילי הימין והם פנו לאולם השמחות מול ההר, משם איגפו משמאל את כוחות המשטרה ותוך דקות ספורות רבים מהם הגיעו לבתים הראשונים של הכפר.


מפגינים בארמון הנציב (צילום: AP)

 

לטענת המפגינים, דקות ארוכות עברו עד שהמשטרה שמה לב למתרחש, ורק אז נשלחו השוטרים לדלוק בעקבותיהם של הפעילים. אחד המארגנים סיפר ל-ynet על הדרך שבה הערימו על השוטרים: "ירדנו מסביב לבניין האו"ם לתוך הכפר והשלכנו אבנים לבתי הערבים שצעקו לעברנו. חלקם ניסו לידות אבנים, אבל הרוב נשארו בבית".

 

לא עבר זמן רב ובין הכוחות הנצים התפתח עימות אלים. המשטרה תגברה את כוחותיה בשוטרים ובפרשים. כאשר הפעילים החלו ליידות אבנים לעבר בתי הכפר, החלו כוחות המשטרה לחצוץ בין הבתים לבין המפגינים, בניסיון למנוע את השלכת האבנים. לטענת אנשי הימין, השוטרים שהגיעו למקום הפעילו כוח רב.

 

"ערביי ישראל וירושלים צריכים להבין שהיהודים הפסיקו להיות פראיירים. אם הם מזדהים עם חמאס וחיזבאללה הם ישלמו על כך מחיר", אמר אחד מפעילי הימין.

לדברי ברוך מרזל, "מה שקרה היה צפוי. יש גבול לאיפוק ולסבלנות שאנחנו יכולים לגלות. המשטרה צריכה לדעת שיש מחיר לכך שהם לא הורסים את ביתו של המחבל. כנראה שאנשים אחרים צריכים להשלים את העבודה כדי שזה יקרה".

 

איתמר בן גביר אמר ל-ynet: "זאת רק ההתחלה. זו יריית פתיחה למאבק הרבה יותר מורכב נגד האויבים שלנו. נמאס לנו שדם יהודי הופך להפקר ונמאס לנו מכך שלראש הממשלה לא אכפת. הזעם מתפרץ וזה מביא לאירועים ולזעם שראינו בכפר". לעומתם, רב ישיבת אליקים באלון מורה, הרב אלייקים לבנון, שנכח אף הוא במקום, אמר: "לא באנו להילחם במשטרה, אלא בדרישה לטפל באויבים".


פורסם לראשונה 16/03/2008 22:41

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שוטרים מתעמתים עם המפגינים
צילום :AP
פעילי הימין בג'בל מוכבר
צילום :AP
מעצר פעיל ימין בכפר
צילום :AP
המפגינים מיידים אבנים בכפר
צילום: גיא אסיאג
מומלצים