שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  תינוקות לאמהות שעישנו בהריון – עצבניים יותר

  חוקרים בארצות-הברית מצאו כי תינוקות שנולדו לאמהות המעשנות בזמן ההריון היו במשקל לידה נמוך, עצבניים ובעלי אופי שהוגדר "בעייתי"

  נשים המעשנות במהלך ההריון לא רק שמסכנות את שלום העובר, אלא מביאות לעולם תינוקות עצבניים ובעלי קשיי הסתגלות, כך עולה מחקר חדש שנערך על-ידי מדעני אוניברסיטת ניו יורק, ופורסם בגליון החדש של כתב העת לאפידמיולוגיה ובריאות קהילתית.

   

  אף שעישון במהלך ההריון נקשר לסיכון גבוה לבעיות התנהגותיות של הילד על פי מחקרים קודמים, הרי שנותרה בעינה המחלוקת האם הסיבה לכך היא השפעות רעילות של עשן הסיגריות על העובר, או שאולי הסיבה לכך היא אישיותה הבעייתית של האישה ההרה,

   

  כדי לבחון זאת בדקו החוקרים 18 אלף תינוקות בריטיים שנולדו בין השנים 2000 ל- 2002. האמהות חולקו לשתי קבוצות: אלה שלא עישנו במהלך ההריון, אלה שהפסיקו לעשן, או מעשנות קלות או מעשנות כבדות שעישנו מעל 10 סיגריות ביממה.

   

  החוקרים בדקו את מזג רוחם של הפעוטות בגיל תשעה חודשים באמצעות מבחן הבודק מזג רוח חיובי, קבלת אלמנטים חדשים, תבניות שינה ושגרת אכילה.

   

  מעל לשליש מהאמהות (37.5%) דיווחו על עישון לעתים במהלך ההריון, אף שמחציתם הפסיקו לעשן. רק חלק קטן מהנבדקות – 9.5% הוגדרו כמעשנות כבדות. נשים שעישנו במהלך ההריון הביאו לעולם תינוקות במשקל לידה נמוך ואורך גוף קצר במיוחד. הנשים שהפסיקו לעשן הביאו לעולם ילדים במשקל לידה ואורך גוף זהה לנשים שלא עישנו כלל.

   

  עוד עלה מהמחקר כי פעוטות לנשים שהפסיקו לעשן קיבלו את הניקוד הגבוה ביותר של מזג רוח טוב, בהשוואה למעשנות כבדות שהביאו לעולם פעוטות עם ניקוד מזג רוח הנמוך ביותר. פעוטות אלה נתגלו כעצבניים ובבעלי אופי שהוגדר "בעייתי".

   

  "נשים הרות המעשנות לא רק שמעבירות כימיקלים מזיקים לעובר העלולים לפגוע בהתפתחותו", סיכמו החוקרים, "אלא פוגעים גם באופן התנהגותם. הפסקת עישון במהלך ההריון קשורה לדחף האמהי להגן על הילד. עם זאת נמצא ששיעור חזרת העישון לאחר ההריון הוא גבוה".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלי אלגרט
  מעשנת בהריון? צפי לילד עצבני
  צילום: אלי אלגרט
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים