שתף קטע נבחר

בלב הרובע המוסלמי: עטרת כוהנים

כ-200 תלמידים לומדים בישיבתו של הרב שלמה אבינר. הישיבה, בה אירע הבוקר אירוע דקירה, מזוהה עם הקו הממלכתי בציונות הדתית. ומדוע הוקמה דווקא בלב אזור ערבי? "הימצאותנו כאן מונעת התפתחות קיני מחבלים במקום כמו בעזה"

ישיבת עטרת כהנים (ובשמה הרשמי "עטרת ירושלים") נוסדה בשנת 1983 בעיר העתיקה, והיא שוכנת במספר מבנים בבעלות יהודית הנמצאים בלב הרובע המוסלמי. בתפקיד ראש הישיבה הגבוהה מכהן רב היישוב בית אל, הרב שלמה אבינר, מבכירי הרבנים בציונות הדתית ומתלמידיו המובהקים של הרב צבי יהודה קוק. הבוקר (יום ג') נדקר אחד מרבני הישיבה ונפצע באורח בינוני.

 

בישיבה לומדים כיום קרוב ל-200 תלמידים צעירים ואברכי כולל נשואים. מרביתם מתגייסים לאחר תקופת הלימוד לשירות צבאי של שלוש שנים או יותר, ומיעוטם פונים לאחד ממסלולי ההסדר.


הרב שלמה אבינר ותלמידים בבית המדרש (צילום: גיל יוחנן)

 

"עטרת ירושלים" מזוהה עם הקו הממלכתי האדוק שמובילה כיום ישיבת הר המור והעומד בראשה הרב צבי טאו. הרב אבינר, מבוגרי "מרכז הרב", התנגד בעקביות לסירוב פקודה במהלך ביצוע ההתנתקות ולאחריה, ושילם מחיר ציבורי כבד על שפסק בניגוד לעמדת ראש הישיבה דאז, הרב אברהם שפירא ז"ל. 

 

מוסדות "עטרת כוהנים" ממוקמים במתחם ישיבת "תורת חיים", בה למדו בין היתר הרב קוק הבן והרב אריה לוין. הישיבה הוותיקה נפגעה קשות במאורעות תרפ"ט וסבלה מהתנכלויות הערבים גם בהמשך, אך בית המדרש והספריה הצליחו לשרוד את השלטון הירדני ולא חוללו. כאמור, בתחילת שנות השמונים חודשו הנוכחות היהודית ולימוד התורה במקום.

 

גורם המקורב להנהלת הישיבה הסביר בשיחה עם ynet את ההחלטה להקים אותה בלב האזור הערבי. "בכל הדורות יהודים מסרו את נפשם כדי לגור בירושלים", הוא אמר, "אנחנו מאמינים שנוכחות של עשרות תלמידי ישיבה ומשפחות יהודיות מונעת את התפתחותם של קיני מחבלים והימצאותם של עבריינים אחרים, כמו שקורה בעזה, שכם ורמאללה". 

 

לצד הישיבה הגבוהה פועלת בסמוך המכינה הקדם צבאית "עטרת". בין הרבנים שלימדו ומלמדים במוסדות "עטרת כהנים": הרב הצבאי הראשי תא"ל אביחי רונצקי, סא"ל הרב אייל קרים הנחשב לפוסק בכיר בהלכות צבא ועומד כיום בראש תחום הלכה ברבנות הצבאית, הרב אליהו מאלי ואחרים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
הרב אבינר. ראש הישיבה
צילום: גיל יוחנן
פיגוע הדקירה הבוקר. שער שכם
דוברות "הצלה ישראל"
מומלצים