שתף קטע נבחר

זירת הקניות

סוגרים את הברז? העשירים ישלמו יותר עבור מים

בישיבת ועדת הפנים שהתקיימה היום, הודיעה רשות המים על כוונתה לייקר את התעריף שייגבה ממשפחות הצורכות כמות מים גדולה. "גם כעת ניתנות הנחות למשפחות מרובות ילדים", מוחים בכירים בתאגידי הערים. "מה יועילו חכמים בתקנתם החדשה?"

רשות המים תייקר את מחיר המים הנגבה ממשפחות 'בזבזניות', כך הודיע היום (ג') מנהל הרשות, אורי שני. את הדברים אמר שני במהלך דיון בוועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת בנושא משבר המים בישראל. "שינוי המדיניות יאפשר תעריף מים נוח לצרכים קיומיים, ותעריף גבוה יותר למים המשמשים להשקיית גינות, מילוי בריכות שחייה ועוד", העיד שני. "הכוונה היא לקבוע תעריף אחיד למשפחות שצורכות מעט מים, אך לגבות יותר כסף ממשפחות קטנות ועשירות". בתגובה מתקוממים בכירים בתאגידי הערים, המציינים כי גם כעת ניתנות הנחות למשפחות מרובות ילדים. "מה יועילו חכמים בתקנתם החדשה למשק המים?", הם תוהים.

 

נוכח המשבר במשק המים הישראלי, נמתחה במהלך הדיון ביקורת חריפה על התנהלותו של משרד האוצר - שעיכב בעבר את קידומם של פרויקטי התפלת מים. מנתונים שהציג שני עולה כי בשנת 2006 החליטה הממשלה שלא להקים מתקני התפלה חדשים, למרות שהחליטה על הקמת מתקנים כאלה בשנת 2000.

"מי ה'גאון' שיזם את העיכוב?", מחה יו"ר הוועדה ח"כ אופיר פינס. "באותה שנה ירד גשם, אז האוצר מצא הזדמנות לחסוך שני מיליארד שקל על חשבוננו?". שני השיב לו כי: "זה היה חלק מחוק ההסדרים".  

 

על-פי נתוני רשות המים, היצע המים בישראל עומד על 984 מיליון קוב, 832 מיליון קוב מהם הינם מים טבעיים והיתר מים מותפלים. עוד עולה מהנתונים כי עד שנת 2012 תגדל כמות המים המותפלים ב-550 מיליון קוב. נציגי הרשות הבהירו שהמדינה אינה יכולה לעשות עוד בכדי להגדיל את ההיצע. לטענתם, "הדרך היחידה היא להקטין את הביקוש למים כדי שלא ייווצר מחסור". מומחים שנכחו בדיון הדגישו כי ענף החקלאות התייעל בשנים האחרונות, וכי כעת על הצרכנים הפרטיים לחסוך בצריכת המים.

 

"אני שמח שב-2007 הצלחנו להתגבר על לחץ האוצר ולאשר הקמת מפעלי התפלה נוספים", התגאה שר התשתיות בנימין בן-אליעזר שנכח אף הוא בישיבה. הלה ציין כי ישראל היא אחת המדינות המובילות בעולם בהתפלת מים. "בפגישותיי עם שרי תשתיות ממדינות רבות, כולל שרים ממדינות ערב, הם מבקשים ממנו ייעוץ בנושא", הוא הוסיף.

 

בשביעות הרצון חיבל ח"כ דב חנין, שתקף את הדרך בה מנהלת הממשלה את משבר המים. "מדובר במחדל עצום", הוא פסק. "אנחנו עוצמים את העיניים ומקווים שיירד גשם. נכון, ההתפלה קיימת, אבל מקורם של 25% מהמים שלנו באקוויפר החוף, והם נתונים בסכנת פסילה כיוון שהממשלה אינה עושה דבר נגד המפעלים שמזהמים אותו", הוסיף חנין. "המדינה היתה צריכה להיערך למשבר הזה מראש - ולא להמתין למצב שבו אחרי שנה אחת של בצורת צריך אנחנו לא יודעים מה לעשות", סיכם פינס.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלית קוסובסקי
די לבזבוז?
צילום: גלית קוסובסקי
מומלצים