שתף קטע נבחר

פיזיקאי, חוקר מוח וארכיאולוג יזכו במענק מפעל הפיס

פרסי מפעל הפיס למדעים לשנת 2007 יוענקו לתשעה חוקרים פורצי דרך בתחום מחקרם. בין הזוכים: חוקרים שאיתרו מקורות אנרגה חלופיים, חקרו את גידול הדבורים בתקופת הברזל וחזו את הגלובליזציה

פרסי מפעל הפיס על שם מיכאל לנדאו מוענקים החל משנת 2001 במטרה לציין לשבח את החוקרים הישראליים העוסקים במחקר המדעי, אשר הגיעו להישגים בתחומם ואשר תרמו בכך תרומה לקידום המדע והמחקר, ואף זכו להכרה בינלאומית.

 

הפרס נותן ביטוי למקומה של קרן לנדאו מייסודו של מפעל הפיס בטיפוח ובעידוד במחקר והמדע. סכום הפרס הוא 50,000 שקלים לחוקר. טקס חגיגי ובו יוענקו הפרסים למדענים יתקיים ביום ב' הקרוב (24 במרץ) בתל אביב.

 

מדעי הטבע והחיים

בתחום הכימיה, יתחלקו בפרס הפרופ' דוד כהאן ממכון ויצמן והפרופ' אריה צבן מהמחלקה לכימיה באוניברסיטת בר אילן, בזכות מחקריהם המשותפים בנושא האנרגיה החלופית.

 

בקטגורית האופטיקה, יוענק הפרס לפרופ' מרדכי (מוטי) שגב מהפקולטה לפיזיקה בטכניון על מחקריו אשר קידמו את הבנת האופטיקה הלא ליניארית.

 

בתחום מדעי המוח יוענק בפרס לפרופ' חיים סומפולינסקי מהאוניברסיטה העברית, שהוביל מהפכה בחקר המוח, בכך שהכניס שיטות מתמטיות ותיאוריות מתקדמות לתחום מרתק זה.

 

בתחום הביולוגיה של המערכות יוענק הפרס לפרופ' חנה מרגלית מהפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית על מחקריה בשטחי האימונולוגיה, חקר RNA והווירולוגיה, הכוללים השלכות חשובות בתחום היישום הרפואי.

 

עוד ב"הידען": העולם מאמץ רכבים ירוקים בקצב מסחרר

 

מדעי החברה והרוח

בתחום הארכיאולוגיה של ארץ ישראל והמזרח התיכון הקדום יוענק הפרס לפרופ' עמיחי מזר מהאוניברסיטה העברית. פרופ' עמיחי חוקר בשנים האחרונות נושא מאד ייחודי: גידול דבורים וייצור דבש בתקופת הברזל על יסוד ממצא חשוב, שהתגלה בתל רחוב.

 

בתחום ההיסטוריה של מזרח אסיה ותרבויותיה יוענק הפרס לפרופ' מיכל בירן מהמכון ללימודי אסיה באוניברסיטה העברית. פרופ' בירן משקפת בעבודתה יכולות היסטוריות ולשוניות נדירות ביותר תוך שליטה במספר תרבויות ובחיבור ביניהן, החל בתרבות הסינית וכלה בתרבות המזרח תיכונית והאסלאמית.

 

בתחום העולם המוסלמי ותרבויותיו יוענק הפרס לפרופ' ישראל גרשוני מהחוג להיסטוריה של המזרח התיכון ואפריקה באוניברסיטת תל אביב. במחקריו תרם פרופ' גרשוני לחקר ההיסטוריה המודרנית של המזרח התיכון הערבי ובמיוחד, ההיסטוריה המודרנית של מצרים.

 

עוד ב"הידען": אפילו קוצבים רפואיים חשופים לפריצות

 

בתחום מדעי הניהול יוענק הפרס לפרופ' יאיר אהרוני מהפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב. פרופ' אהרוני כתב מאמרים וספרים בעברית למען פיתוח מדעי הניהול בישראל, וחזה כי עתיד המשק מותנה בהיותו חלק מתהליך הגלובליזציה.

 

קרן לנדאו הוקמה ב- 1970, ונקראה על שמו של ד"ר מיכאל לנדאו מי שעמד בראש מפעל הפיס בשנותיו הראשונות וכיהן בתפקיד זה במשך 20 שנים. החל משנת 2001 החליט דירקטוריון הקרן לייחד את פירות הקרן להענקת פרסים בתחומי המדעים והמחקר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
תרמו לקידום המדע. אילוסטרציה
צילום: ויז'ואל/פוטוס
"הידען"
מומלצים