שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  'להשעות את פרויקט המיחשוב מרכב"ה'
  הישיבה המשותפת לוועדה לביקורת המדינה וועדת המדע והטכנולוגיה נועדה לדון בדוח החריף של מבקר המדינה בנושא פרויקט המיחשוב הממשלתי הרוחבי ובשאלה אם למזג לתוכו את פרויקט המיחשוב הרפואי מזור. הם לא קיבלו תשובות

  קריאות להשעיית פרויקט המיחשוב הרוחבי במשרדי הממשלה, מרכב"ה, ולנקיטת צעדים נגד משרדי האוצר והבריאות בגלל זלזולם בכנסת, נשמעו היום (ג') בהתכנסות המשותפת של הוועדה לביקורת המדינה וועדת המדע והטכנולוגיה, לצורך הפקת לקחים מהדו"ח החריף של מבקר המדינה על ניהול מרכב"ה. "זו התנהגות של מדינות העולם השלישי", אמר ח"כ אבשלום וילן (מרצ).

   

  ח"כ יוחנן פלסנר (קדימה) קרא להשעיית הפרויקט. "העסק הזה לא מנוהל והם לא יודעים מה הם עושים",

   הוא אמר. בעיניו של מנכ"ל חברת מטריקס מוטי גוטמן, שהוזמן לתרום מהידע שלו, התנהלות שני המשרדים, האוצר והבריאות, גובלת ב"שערורייה בינלאומית".

   

  בלגן מאורגן

  הפורום התכנס כדי לדון בשאלה אם ניתן לשלב את פרויקט "מזור" למיחשוב בתי החולים הממשלתיים במערכת המרכב"ה (מערכת מיחשוב כוללת במשרדי הממשלה). אבל המוזמנים הטריחו את עצמם לחינם. הדיון לא התקיים ומה שהתרחש בחדר שיקף נאמנה את הביקורת על מחדלי הפרויקט. בישיבת הפורום הקודמת התבקשה ועדת ההיגוי לעניין "מזור" של משרדי האוצר והבריאות להסביר היום אם שילובו במרכב"ה אפשרי או שיש צורך במכרז להקמת מערכת נפרדת מקבילה, מעין מרכב"ה 2.

   

  הנושא היה אמור להתברר עוד בישיבה הקודמת, אבל עקב פרישתו של החשב הכללי ירון זליכה והמינוי הטרי של שוקי אורן אשר טרם נכנס לעניינים, הדיון המתוכנן נדחה ובמקומו גלש הפורום לסוגיית הרלבנטיות של מרכב"ה. החשב הכללי החדש הוזמן להיום אבל הבוקר התנצל שהוא עסוק במפולת בשוק ההון, ולאיתן מלמד ממשרד הבריאות לא היו התשובות של ועדת ההיגוי. מדוע? כי הוועדה בכלל לא טרחה להתכנס במהלך החודש האחרון. היא תכננה לשבת ברגע האחרון, סמוך למועד הדיון בכנסת, אבל הכנס בוטל עקב מות הפרופ' רמי רחמימוב.

   

  בראש ועדת ההיגוי יושב מנכ"ל משרד הבריאות הפרופ' אבי ישראלי. עובדה זו רק חממה את הח"כים המתוסכלים. "ממנו לפחות אפשר היה לצפות להתנצלות או לבקשת ארכה", רטן ח"כ אברהם מיכאלי (ש"ס). "באמריקה היו עפים ראשים בגלל זה", זעם ח"כ וילן.

   

  "זו בדיחה"

  מלמד חש להציל את יוקרת הבוס שלו. הוא אמר שהמשרד לא בא בידיים ריקות. הוא ביקש וקיבל חוות דעת מחברה זרה, "גרטנר", לגבי שילוב מזור במרכב"ה. השורה התחתונה של הדו"ח: השילוב לא כלכלי. ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו) דחה את חוות הדעת: "הצד המקצועי לא מעניין אותנו. חברה בינלאומית לא יכולה לתת תשובה להיבט הכספי הציבורי, אם השילוב הזה חסכוני". וילן לא נרגע. "זה לא דיון רציני. זו מריחה. כשמתגלגלים כאן מאות מיליוני שקלים צריכים לשבת כאן לא פחות משרי האוצר והבריאות".

   

  סגן החשב הכללי יריב נחמה, ניסה להרגיע את הרוחות, אך הסתבך בהסבר מפותל בשאלה אם מזור יכול

  להשתלב במרכב"ה מבחינה משפטית, "אי אפשר לנתק את הפן המקצועי מהמשפטי", הוא אמר.

   

  כן ולא

  ח"כ מיכאל איתן (ליכוד), האיש הכי בקיא בקרב חברי הכנסת בתחום המחשבים, ביקש שיבהיר בלשון פשוטה אם הממשלה כבולה למכרז המרכב"ה או שיש לה חופש פעולה להחליט על מכרז חדש למערכת מזור. הוא השיב בכן ולא. "המכרז מאפשר גמישות אבל היועצת המשפטית סבורה שצריכים לבצע במסגרת החוזה הקיים של המרכב"ה".

   

  מלמד לא הסתפק בחוות הדעת החיצונית. הוא התייעץ עם חברות ישראליות. שלוש מהן הוזמנו לכנסת. הפורום החליט לשמוע לפחות אותן כדי למנוע בושת פנים. גוטמן מ"מטריקס" טען כי משהו בתהליך פגום. לפני שמשקיעים 250 מיליון שקל צריך להגדיר מה רוצים במשרדי הבריאות והאוצר, הוא אמר. "איך אתם יודעים כמה כסף לבקש כשאין לכם אפילו מסמך דרישות מקצועי"? 

   

  גוטמן חשב שמסתירים מפני חברי הוועדה את מסמך הדרישות כ"תרגיל השהייה". משה חורב מנכ"ל אורקל, היה המום מכל ההתנהלות. "אם אין מסמך דרישות, כל הבעיה היא משפטית ולא מקצועית", הוא אמר. התבטאות סגן החשב הכללי בעיניו היא "לא רצינית אם לא התפתלות". ח"כ איתן לחץ לחתוך ולנעול את הישיבה. הוא רק ביקש מעמיתיו שלא לדבר על השעיית המרכב"ה אלא על "נקיטת צעדים" אם ועדת ההיגוי תמשיך לתעתע בהם. הפורום החליט לשוב ולהתכנס כעבור חודש בתנאי שועדת ההיגוי תתכנס הרבה קודם.

   

  ח"כ איתן סיכם, "אם אחרי דו"ח הביקורת הקשה של המבקר לא נעשה את הצעד המתאים והיעיל לשילוב בתי החולים בפרויקט המרכב"ה - המדינה בצרות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים