שתף קטע נבחר

למה תלו גם את ויזתא?

היהודים במדינות אחשורוש לא הסתפקו בתליית המן והרגו גם את עשרת בניו ועוד 75 אלף מאויביהם. האם זה באמת היה נחוץ? אלון אבוטבול וד"ר צביה ולדן דנו בסוגיות פוּרִמיות, וגם אתם תרמתם את דעתכם

חג שמח הוא פורים. מזימתו של המן סוכלה, מרדכי היהודי הפך משנה למלך והיהודים ניצלו מהגזירה המאיימת. הכל טוב ויפה. אבל רגע, לא שכחנו משהו? אה, כן, היו גם עשרת בני המן שהוצאו להורג, ועוד 75,800 בני אדם שנהרגו בקרבות עם היהודים במדינות אחשורוש.

 

המסורת קובעת כי המן היה מזרע עמלק - שעל פי ציוויי התורה יש להורגו ללא רחם, אך האם אכן יש לבצע חיסול ממוקד גם בבניו? הפגשנו את אלון אבוטבול וד"ר צביה ולדן, בוגרי בית המדרש "קולות", לדון בכמה סוגיות פוּרִמיות. ולא שכחנו לשאול גם לדעתם של עוברים ושבים.

 

"זָכוֹר אֵת אֲשֶׁר-עָשָׂה לְךָ עֲמָלֵק בַּדֶּרֶךְ בְּצֵאתְכֶם מִמִּצְרָיִם. אֲשֶׁר קָרְךָ בַּדֶּרֶךְ וַיְזַנֵּב בְּךָ כָּל-הַנֶּחֱשָׁלִים אַחֲרֶיךָ וְאַתָּה עָיֵף וְיָגֵעַ וְלֹא יָרֵא אֱלֹהִים. וְהָיָה בְּהָנִיחַ יְהוָה אֱלֹהֶיךָ לְךָ מִכָּל-אֹיְבֶיךָ מִסָּבִיב בָּאָרֶץ אֲשֶׁר יְהוָה-אֱלֹהֶיךָ נֹתֵן לְךָ נַחֲלָה לְרִשְׁתָּהּ תִּמְחֶה אֶת-

זֵכֶר עֲמָלֵק מִתַּחַת הַשָּׁמָיִם לֹא תִּשְׁכָּח (דברים כה)

 

  • "קולות" הינו בית מדרש בו עוסקים בלימוד מקורות יהודיים בשילוב עם סוגיות עכשוויות בחברה הישראלית, ומשתתפים בו אנשים ממגוון הקשת של החברה הישראלית, נשים וגברים דתיים וחילונים. אלון אבוטבול הוא בוגר תוכנית העמיתים של "קולות" וד"ר צביה ולדן הינה בוגרת "קולות" וחברת הנהלה.

 

האם היה צריך להרוג גם את בניו של המן? הביעו את דעתכם באמצעות מנגנון התגובות (בעד - היה צריך להרוג, נגד - לרחם עליהם).

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלעד קוולרצ'יק
אבוטבול. פארסה
צילום: גלעד קוולרצ'יק
ולדן. מגילות נשיות
צילום :אביגיל עוזי
מומלצים