שתף קטע נבחר

פישר מגדיל את יתרות המט"ח; ירכוש 10 מיליארד דולר

במקביל לשפל ההיסטורי שרושם הדולר, מודיע בנק ישראל כי ירכוש 12 מיליארד דולר בשנתיים הקרובות "במטרה להגדיל את יתרות המט''ח של הבנק לנוכח צורכי המשק"; גורמים בשוק ההון: המהלך מהווה הפגנת עוצמה ויאפשר לשלוט על מחיר הדולר אל מול השקל באופן שקוף ומסודר יותר; הדולר מזנק בתגובה

בנק ישראל יחל בשבוע הבא ברכישת מטבע חוץ במטרה להגדיל את יתרות המט"ח שברשותו. המטרה להגדיל את יתרות הדולרים ב-10 מיליארד דולרבתוך שנתיים.

 

בבנק ישראל מסבירים, כי לאחר בחינה מעמיקה שנערכה בחודשים האחרונים, הוחליט להגדיל את יתרות המט"ח לרמה של כ-40-35 מיליארד דולר, לעומת כ-28 מיליארד דולר בהם הוא מחזיק כיום.

 

מהבנק נמסר כי הסיבות שהובילו למהלך הן "צורכי המשק, הצמיחה המהירה בתוצר בשנים האחרונות, והשתלבותו ההולכת וגדלה בכלכלה העולמית ובמערכת הפיננסית הגלובאלית".

 

שר האוצר, רוני בר-און, בתגובה: "מדובר בצעד חשוב דווקא בתקופה זו של ירידת שער הדולר".

 

אדם רויטר: "המהלך חכם ומבורך"

גורמים בשוק ההון מעריכים כי מעבר לשיקולים המוצהרים, ההחלטה לרכוש דולרים נועדה לבסס שליטה על מחיר הדולר אל מול השקל בצורה מאורגנת ושקופה יותר. "אם רוצים להגדיל את יתרות המט''ח זה הזמן המושלם שכן הדולר בשפל היסטורי וגם היורו נסחר ברמות שפל משמעותיות", מסביר אדם רויטר, מנכ''ל חיסונים פיננסים. הוא הוסיף: "המהלך חכם ומבורך".

 

בנק ישראל יגדיל את יתרות המט"ח בכ-10 מיליארד דולר על פני תקופה של כשנתיים באמצעות רכישות של כ-25 מיליון דולר מידי יום מסחר. בבנק ישראל מציינים כי מדובר בסכום מצומצם יחסית להיקף מחזורי המסחר היומיים בשוק מטבע החוץ המקומי - המגיע ללמעלה מ-2 מיליארד דולר ביום, בממוצע. מעת לעת, יבחן הבנק את המהלך תוך התחשבות בתנאי השוק המשתנים.

 

בבנק ישראל מדגישים, כי התכנית להגדלת רמת יתרות המט"ח אינה משנה דבר באשר להתמקדות בנק ישראל ביעדי מדיניות הבנק – שמירה על יציבות המחירים, ובכפוף לכך תמיכה במטרות הכלכליות האחרות של הממשלה, בעיקר צמיחה ותעסוקה, ותמיכה ביציבות הפיננסית של המשק או באשר למדיניות השקעות יתרות המט"ח.

 

גורמים בשוק ההון מציינים כי הגדלת היתרות מהווה הפגנת עוצמה של המשק שכן היא מגדילה את יכולת החזרת החוב החיצוני של ישראל. מדובר במהלך שהתבצע גם בסינגפור לפני מספר חודשים, שנעשה בארץ בעיתוי מושלם. בנוסף, המהלך יאפשר לנגיד להתערב בשוק המט''ח אך בצורה שקופה יותר ומאורגנת יותר תוך הקטנת אי הוודאות בשוק. במקום להתערב לשם שליטה על שער החליפין, מעתה, הוא יתערב לשם הגדלת יתרות המט''ח.

 

בתגובה להודעת בנק ישראל, מתחזק הדולר. בשעה זו מוסיף המטבע האמריקני 1.75% לעומת השער היציג שנקבע היום ב-15:30 ונסחר כעת סביב רמה של 3.439 שקלים. 


פורסם לראשונה 20/03/2008 16:31

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פישר. מתערב שוב
צילום: יותם פרום
מומלצים