שתף קטע נבחר

אולמרט: אין תועלת בוועידה נוספת לקידום השלום

שר החוץ של רוסיה, סרגיי לברוב, בא לישראל לאחר סדרת פגישות עם צמרת ההנהגה הסורית. ראש הממשלה, אהוד אולמרט, אמר לו כי הוא מוכן לבדוק דרכים לקידום התהליך המדיני מול סוריה, והנשיא פרס אמר כי האיתותים הסוריים מעוררים בישראל אי-אמון

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, נועד הערב (יום ה') עם שר החוץ של רוסיה, סרגיי לברוב, ואמר לו כי אין תועלת בקיום ועידה בינלאומית נוספת לקידום תהליך השלום בין ישראל לבין הפלסטינים. אולמרט ולברוב נפגשו בלשכת ראש הממשלה בקריה בתל-אביב.

 

לאחר שלברוב העלה את הרעיון לקיים במוסקבה ועידה בינלאומית שתהיה המשך לוועידת אנאפוליס, השיב לו אולמרט: "אינני אומר לא ואינני אומר כן. השאלה היא עד כמה יהיה זה נכון לקדם את המשא ומתן בדרך זו. אנו נמצאים במשא ומתן ישיר עם הפלסטינים. אם נחוש צורך בעוד אלמנט, כמו ועידה בינלאומית, נדע ליצור את הקשר המתאים. כרגע התועלת בוועידה כזאת לא קיים".

 

שר החוץ של רוסיה העלה בפגישה גם את הנושא הסורי. לטענת גורמים במשרד ראש הממשלה, לברוב לא העלה את הנושא בהקשר של ועידה בינלאומית, אלא בהמשך לשיחותיו בדמשק. בעניין זה אמר אולמרט: "עמדתי בנושא זה לא השתנתה. אני מוכן לבחון דרכים כדי כדי לקדם תהליך מדיני בינינו לבין הסורים".

 

פרס ללברוב: לא מאמינים לסוריה

מוקדם יותר נועד לברוב עם נשיא המדינה, שמעון פרס, שאמר לו כי האיתותים הסוריים בעניין תהליך השלום מעוררים אי-אמון בישראל. לדברי פרס, כל העת נמשכת העברת נשק מסוריה לארגון חיזבאללה בלבנון. לברוב השיב לפרס, כי לרוסיה לא ידוע על נשק המועבר מסוריה לחיזבאללה. 


פרס ולברוב בבית הנשיא. (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90) 

 

פרס אמר בפגישה כי לרוסיה תפקיד משמעותי במשא ומתן לשלום באזור. "רוסיה יכולה לשמש שחקן מרכזי בתהליך", אמר פרס. לדברי לברוב, "רוסיה וישראל חולקות אינטרסים משותפים, כמו המלחמה בטרור". פרס התייחס לאיום הגרעין מאיראן ואמר כי "אין לנו ספק שאיראן נמצאת בשלבים מתקדמים של פיתוח נשק גרעיני". הוא שב והדגיש את החשיבות בהצגת חזית עולמית רחבה נגד תהליך זה.

 

שר החוץ הרוסי אמר כי יש תקווה לאופטימיות. "אנחנו לא צריכים להיות פסימיים בקשר לגרעין האיראני. עוד לא איבדנו את איראן, ורוסיה תעמוד על כך שאיראן תראה ותחשוף לסוכנות לאנרגיה אטומית את כל מה שיש לה בלי פשרות. מאוד חשוב לטפל בטרור ובפירוק הנשק הבלתי קונבנציונלי", אמר.

 

לברוב בסוריה: הוועידה תדון בעתיד הגולן

לברוב בא לישראל לאחר סדרת פגישות בדמשק. הוא נועד עם נשיא סוריה, בשאר אסד, ואמר כי ועידת השלום הבינלאומית שרוסיה מעוניינת לארח במוסקבה תנסה לפתוח מחדש את שיחות השלום בין ישראל לסוריה סביב עתיד רמת הגולן. "עדיין לא שלחנו הזמנות, אבל אנו מנסים לבחון כיצד ניתן לשלב רעיונות שונים", אמר.

 

הוא הבהיר כי הוועידה ברוסיה תהווה המשך ישיר לוועידת אנאפוליס, וציין שכל משתתפי הוועידה הביעו הסכמה להגיע למוסקבה.

שר החוץ של סוריה, וואליד אל-מועלם, התחייב כי ארצו תשתתף בוועידה, למרות שפעולות צה"ל ברצועת עזה "מקשות" על שיקום תהליך השלום.

 

"סוריה לא יכולה להיעדר מכינוס רציני, שבו דנים ברמת הגולן. אולם זה לא הגיוני להתחיל מחדש בשיחות בעת שישראל מבצעת טבח בעזה. קודם יש ליצור אווירה הולמת לשיחות", אמר אל-מועלם. דובר מחלקת המדינה האמריקנית, שון מקורמק, אמר כי ארה"ב "בוחנת את הרעיון של כינוס הוועידה במוסקבה".


פורסם לראשונה 20/03/2008 18:58

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרס ולברוב. "תפקיד מרכזי"
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90
לברוב ואולמרט. ועידה בינלאומית?
צילום: משה מילנר, לע"מ
מומלצים