שתף קטע נבחר

רבנים: "אלעזר שטרן ייזכר לדיראון עולם"

לקראת דיון חירום שיתקיים בוועדת החוץ והביטחון בנושא אופי מחלקות ההסדר, זוכה האלוף הדתי למטר האשמות מרבני הישיבות: "מתבלבל בין תפקידו לבין השאיפה לחנך אותנו מחדש; נוטל סמכויות שאינן שלו; פועל בניגוד לעמדת המפקדים בשטח". ח"כ אורלב: "צה"ל יורה לעצמו ברגל"

גיוס חדש בפתח – והמלחמה מתחדשת: יומיים בלבד נותרו לגיוס מחזור מארס 2008 ביחידות הלוחמות, ואופי המחלקות בהן ישובצו חיילי ההסדר עדיין אינו ברור. באיגוד ישיבות ההסדר הסכימו לפתוח חמש מחלקות מעורבות, צה"ל מתעקש על שתיים נוספות, ורגע לפני הפיצוץ קבעה ועדת החוץ והביטחון של הכנסת דיון חירום בסוגיה שיתקיים בשבוע הבא בהשתתפות הרמטכ"ל. לקראת הישיבה מסמנים ראשי הישיבות את ראש אמ"ש אלוף אלעזר שטרן כמי שמתעקש שוב לכפות על התלמידים שירות שלא לרוחם, ויוצאים בהתקפה חסרת תקדים נגד האלוף הדתי. בשיחה עם ynet טוענים הרבנים: "האדם הזה רוצה להיזכר לדיראון עולם כמי שנלחם בישיבות ההסדר. במקום להאיר פנים זמן קצר לפני שהוא משתחרר, ולנסות להגיע להסכמה, הוא בוחר לכפות עליהן אידיאולוגיה שנויה במחלוקת". 

 

"הרושם שלנו הוא שהמהלכים האחרונים נועדו נטו לפגוע בישיבות", אומר אחד מבכירי רבני ההסדר, "הרי לא מדובר בעניינים צבאיים מקצועיים, אלא בנושאים חברתיים. צה"ל צריך להחליט אם כובשים גבעה מימין או משמאל והאם מסתערים עם טנקים או לא, אבל סוגיות כאלה שמאיימות להצר את צעדיה של חברה שלמה שרוצה לתרום למדינה – הן צריכות להיות מטופלות על ידי גופים אזרחיים ומשרד הביטחון". לדבריו, בהתערבותו בנושא נוטל לעצמו שטרן סמכויות שאינן שלו וגורם לנזק גדול, "וזו הצעקה הגדולה". עוד הוסיף הרב כי בתקופה האחרונה יש הידברות בין הצדדים, אך הגיוס מתקרב וצה"ל והרבנים טרם הגיעו להסכמה. "אם המהלכים השקטים לא יצליחו - אני מאמין שתאמר אמירה מאוד ברורה בנושא".

 

יו"ר המפד"ל, ח"כ זבולון אורלב, שיזם את דיון החירום בוועדה, טוען בשיחה עם ynet כי צה"ל יורה לעצמו ברגל. "תמוה בעיני שדווקא בתקופה של מאבק למניעת ההשתמטות ולהגברת המוטיבציה לגיוס יש מי שמנסה לשפוך את התינוק יחד עם המים", הוא אמר, "אין ספק שחיילי ההסדר הם דוגמה ומופת לשילוב לימוד בישיבה עם שירות קרבי". לדבריו, "את החרדים, שלא משרתים כלל בצבא, לא לוחצים, והם רק זוכים לעוד כספים והטבות נוספות. לא ברור לי למה צה"ל פוגע דווקא באלה שמובילים את השירות הקרבי".

 

הנפגעים: מח"ט גולני והצנחנים

בשנה שעברה הצליח יו"ר המפד"ל לסכל בוועדה את כוונתו של שטרן שביקש למנוע גיוס בני"שים לחטיבות גולני והצנחנים. ביום שלישי הבא הוא ינסה לשכנע את הרמטכ"ל שכפייה אינה הדרך הנכונה וכי "יש לחזור להידברות ולהשגת הבנות בהסכמה, כפי שהייתה ההתנהלות מול הישיבות מימים ימימה".

 

גורם בישיבות ההסדר הסביר ל-ynet כי הפעם "נידבו" הרבנים חמש מחלקות מעורבות, אך צה"ל מתעקש שיהיו שבע כאלה ומאיים לפצל בכפייה את מחלקות ההסדר של טירוני גבעתי. "הלכנו לקראתם כל כך הרבה ושוב זה קורה. זה מה שהעלה את חמתם של הרבנים". עוד סיפר הגורם כי ידוע לו על תלמידי ישיבות שהחליטו לדחות את הגיוס בפרק זמן נוסף בשל המתיחות בין הצבא לרבנים, שלטענתם פוגעת בחייל הדתי בשטח. "מדובר עדיין בבודדים, אבל בהחלט יש חשש שזה יהפוך לתופעה", הוא אמר.

 

רב נוסף מאשים את האלוף שטרן בכך שהתקשר באופן אישי לראשי הישיבות המתנגדים לפיצול המחלקות, ואיים עליהם בסנקציות. "בגיוסים האחרונים הוא 'העניש' את התלמידים ומנע מהם גיוס לגולני ולצנחנים, אבל כולם יודעים שמפקדי שתי החטיבות הם שנפגעו יותר מכולם מהמהלך", הוא אומר. לדבריו, בדיונים פנימיים שנערכו בצה"ל הבהירו מפקדי בסיסי האימונים את עמדתם לפיה ערבוב המחלקות "מסבך להם את החיים", אבל "שטרן כופה את זה גם עליהם". "אני לא חושב שהצבא כגוף רוצה לפגוע בישיבות", מדגיש הרב, "הוא דווקא רוצה את התלמידים שלנו ושמח ומתברך בהם. אבל יש אדם אחד במערכת שמתבלבל בין תפקידו לרצונו לחנך מחדש את ראשי הישיבות, כמו בקומוניזם". 

 

לפזר או להתערבב?

ראש ישיבת ההסדר (השש-סדר) במודיעין, הרב אליעזר שנוולד, המשמש כסמח"ט שריון במילואים, מסביר ל-ynet כי "הנפקא מינה בעניין הזה היא לא לצבא אלא לבני הישיבה. כשהם מפוזרים קשה עד בלתי אפשרי לעמוד בדרישות ההלכה, וגם למפקדים בשטח, שרוצים להיענות להן, לא קל. כשמחלקה הומוגנית צריכה זמני תפילות ומדריך ספורט במקום מדריכה קל יותר לספק להם את מבוקשם. הערבוב רק משבש את התכניות ויוצר בלאגן בכל לוח הזמנים".  

 

הרב שנוולד מבהיר כי יש ראשי ישיבות שדווקא תומכים בפיזור הבני"שים במחלקות השונות ולכן "המחלוקת העקרונית היא על הדרך החד צדדית בה בוצע המהלך". לדבריו, "בתוך הישיבות אין כפייה לכאן או לכאן, וכל אחת מהן מחליטה בעצמה מה יהיה אופי המחלקה, והמטרה שלנו היא להחזיר עטרה ליושנה, ולדון בכל רעיון תוך שיתוף פעולה והסכמה עם הצבא, כמו שהיה ב-50 השנה האחרונות. שינויים תמיד היו, אבל אף פעם הם לא נעשו בכפייה".

 

תגובת צה"ל

מצה"ל נמסר בתגובה כי "צה"ל מגנה את התבטאויותיהם של הרבנים שהתפרסמו ב-ynet יהדות נגד ראש אגף משאבי האנוש, האלוף אלעזר שטרן. דברי הרבנים בכתבה שפורסמה תמוהים נוכח העובדה שיעדי השיבוץ של המתגייסים במסלול ההסדר סוכמו עם נציגיהם המוסמכים של ראשי הישיבות, מר איתן עוזרי ומר אליעזר דויטש בפגישותיהם עם אל"ם ציקי סלע. דובר צה"ל מדגיש כי האלוף שטרן פועל עפ"י מדיניות צה"ל ולא מפעיל אג'נדה פרטית משלו כפי שניתן להבין מדברי הרבנים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שטרן ואורלב. ראש בראש
צילום: גיל יוחנן
צילום: שאול גולן
טירונים בבקו"ם
צילום: שאול גולן
מומלצים