שתף קטע נבחר

זירת הקניות

הערכות: 2008 - השנה החמה ביותר בהיסטוריה

התקשיתם להתמודד עם עומס החום בימים האחרונים? ייתכן שזו רק ההתחלה. מומחים מעריכים כי חרף שלגי החורף המפתיעים, 2008 עשויה לככב ברשימת השנים הלוהטות ביותר שידע העולם

האביב, שהחל רשמית ב-20 במרץ, מביא עימו הקלה לחצי כדור הארץ הצפוני, אחרי אחד החורפים הקשים שידע בעשור האחרון. לכאורה, החורף המקפיא שנרשם בכל רחבי העולם - מסין ועד יוון - 'מפשיר' את הטענות בדבר ההתחממות הגלובלית. אולם חרף החודשים הצוננים, מומחים מעריכים כי 2008 עשויה להיות אחת מעשר השנים החמות ביותר בהיסטוריה המתועדת.  

 

"עד עתה, שנת 2008 היתה קרה למדי", פוסק פיל ג'ונס, מומחה המספק מידע אודות האקלים הגלובלי לאו"ם. כך למשל בחודשים ינואר ופברואר, סין התמודדה עם סופות השלג החמורות ביותר שנרשמו במאה האחרונה. לפחות 80 בני אדם מתו בסופות, והממשלה הסינית העריכה את עלות הנזק לו גרמו השלגים בלמעלה מ-21 מיליארד דולר.

 

לדברי ג'ונס, החורף בחצי הכדור הצפוני הניב שלגים שירדו במקומות 'חסרי תועלת', דוגמת יוון, עיראק ופלורידה. הגולשים באתרי סקי ברחבי העולם, מארצות-הברית ועד סקנדינביה, נהנו משלג עמוק במיוחד. זאת לאחר שאשתקד,

בעקבות סדרת חורפים מתונים, חששו רבים ששינויי האקלים יביאו לסגירת חלק מהאתרים.

 

"אולם לא בכל העולם נרשם קור חריג", מוסיף ג'ונס. "מערב וצפון אירופה היו החלקים החמים ביותר של חצי הכדור בחודשיים הראשונים של השנה". כך למשל, בצילומי לוויין מהשבוע האחרון נראה כי הקרח העתיק והעבה המכתר את אזור הקוטב הצפוני הולך ונעלם. ואילו בפינלנד, המעבורות הנעות בין הלסינקי לטאלין שבאסטוניה, שבדרך-כלל מושבתות בחודשי החורף, כבר חזרו לתפקד.

 

מומחים מתריעים כי שינוי האקלים יביא ליותר-ויותר תנודות במזג האוויר, ויניבו שיטפונות, בצורות, גלי חום ועלייה של מפלס הימים. "תנאים דומים לאלה של החודשים האחרונים היו בשנים 1998 ו-2005, השנים החמות ביותר עד כה", מסכם ג'ונס. "לכן אנחנו מעריכים כי שנת 2008 תהיה אחת החמות ביותר בהיסטוריה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפשרת קרחונים בגרינלנד
צילום: איי אף פי
מומלצים