שתף קטע נבחר

קרית גת: מתחם יסקי ייהרס עד סוף השנה

ל"כלכליסט" נודע כי משרד השיכון, חברת עמידר ומינהל מקרקעי ישראל החליטו כי עד סוף השנה ייהרס מתחם יסקי בקריית גת, לטובת הקמת מגדלי מגורים חדשים בשטח שיתפנה. הדיירים יקבלו פיצוי לרכישת דירות אחרות בעיר

משרד השיכון, חברת עמידר ומינהל מקרקעי ישראל החליטו כי עד סוף השנה ייהרס "מתחם יסקי" בקרית גת, והמגרשים הריקים יוצעו למכרז יזמים להקמת מגדלי מגורים חדשים. כך נודע ל"כלכליסט". המגדלים החדשים עתידים למלא את הריק שנוצר בביקוש לדירות בעיר.

 

התב"ע (תוכנית בניין עיר) שאושרה למתחם, אשר 85% ממנו הם בבעלות עמידר, משתרעת על שטח של 31 אלף דונם ותתיר בנייה של 19 מגדלי מגורים בגובה של 26-14 קומות, פארק ושטחי מסחר. בסך הכל ייבנו בו 800-750 יחידות דיור בשטח ממוצע של כ-120 מ"ר לדירה.

 

פינוי המתחם מתאפשר רק עכשיו, לאחר יותר מעשור של דחיות ועיכובים, בעקבות החלטה לפיה בעלי הדירות במתחם יקבלו פיצוי כספי שיאפשר להם לרכוש דירות בעיר. זאת לאחר שבעבר נכשלו ניסיונות העירייה להקים במקום פרויקט פינוי־בינוי, שתנאיו אינם כדאיים לקבלנים.

 

 36 מהדירות במקום נמצאות בבעלות פרטית, ו-23 יחידות מושכרות ל-22 משפחות. בימים אלה מעריכים שמאים את היקף הפיצויים שיקבלו בעלי הדירות. ההחלטה על גובה השומות תיקבע בהתאם למצב הדירות, ובעלי בתים ששיפצו בעבר את דירותיהם יפוצו בהתאם.

 

השוכרים יפונו לדירות חלופיות במבנים אחרים של עמידר. לדברי יעקב ברוש, מנכ"ל עמידר, השוכרים יוצבו בעדיפות ראשונה לקבלת חלופות לשכירות בקרית גת.

 

מחסור בדירות

פינוי מתחם יסקי עשוי להוות את יריית הפתיחה לחידוש הבנייה בקרית גת, אשר מדשדשת בתקופה האחרונה, בדומה לערים אחרות בפריפריה. למעט פרויקט בודד, במסגרתו נבנים מספר בניינים ברחוב דוד המלך  ואשר מרבית הדירות בו כבר נמכרו, לא בונים כרגע בעיר.

 

שמעון מלכה, מסוכנות התיווך "אל הנכס" בעיר, מספר כי ישנו מחסור ניכר בדירות ושמרבית הביקושים מגיעים ממשפרי דיור או ממשפחות בהן אחד מבני הזוג עובד במפעל אינטל הקרוב. "סיפרו לנו על תכנון לפרויקטים כמו חוות הזרע ותוכנית לשדרוג שכונת הפרחים, אבל בינתיים הם לא יצאו לפועל", אמר מלכה. למרות הביקושים, מחירי הדירות בעיר אינם ממריאים, ומחיר ממוצע של דירת 3 חדרים בשטח של 100 מ"ר עומד על כ-560 אלף שקל.

 

מאורע היסטורי

הריסת מתחם יסקי היא מאורע היסטורי לתושבי קרית גת ולדיירי המבנים. הבניינים המפורסמים עלו לכותרות כמה פעמים בעבר - בין השאר בתוכנית "עובדה" בערוץ 2 - בשל מצב התחזוקה הירוד בו הם נמצאים.

 

עם זאת, עד היום לא סוכם על תוכנית מקיפה שתיתן מענה אמיתי להריסת המבנים ולמתן פיצוי לדיירים. בעבר ניסו עמידר, מינהל מקרקעי ישראל ומשרד הביטחון לרתום יזמים פרטיים לביצוע פרויקט פינוי־בינוי במתחם, אך היזמים חששו כי המשא ומתן לפינוי ותגמול הדיירים יהפוך את הפרויקט לבלתי כלכלי עבורם. בעקבות זאת הודיעו כי ישקלו בנייה באזור זה רק לאחר שהמדינה תפנה ותפצה את הדיירים.

 

מתחם יסקי הוקם לפני 46 שנה ותוכנן על ידי האדריכל אברהם יסקי, חתן פרס ישראל ואחד האדריכלים החשובים בארץ. מדובר במבנים ארוכים ומקבילים בני שלוש קומות, שבכל אחד מהם כ-128 יחידות דיור. מתוכן, כ-144 דירות עומדות ריקות ואטומות.

 

במהלך השנים חלו תזוזות קרקע גדולות שגרמו לסדקים חמורים בבניינים, וב-2003 נאלצה עמידר לפנות חלק מהדיירים ולאטום כניסה לאחד המבנים. בשנת 1992 אסר משרד הבינוי והשיכון על אכלוס הדירות המתפנות, וכל דירה שהתפנתה נאטמה. כמו כן, נאסרה מכירת דירות במסגרת העברה משכירות לרכישה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קרית גת (ארכיון)
צילום: משה פרידמן, לע"מ
מומלצים