שתף קטע נבחר

זינוק במספר הזוגות בסכסוך - והילדים משלמים

משרד הרווחה הציג דו"ח שקובע כי ב-2007 חל גידול של 18 אחוזים בשיעור הזוגות המסוכסכים. כעשרת-אלפים ילדים מצויים בסיכון נפשי חמור וחלקם אף אושפזו. בשל מצוקת כוח אדם והיעדר תקנים, ממתינות 2,375 משפחות בסכסוך למעורבות פקידי הסעד - לפעמים זה לוקח שנה

כ-10,000 ילדים שהוריהם התגרשו מצויים בסיכון נפשי חמור בשל הסכסוך בין ההורים - כך עולה מדו"ח של משרד הרווחה. חלק מאלפי הילדים שהידרדרו למצב הקשה אושפזו לקבלת טיפול נפשי.

 

לפי הדו"ח, בשנה שחלפה חל גידול של 18 אחוזים בשיעור הזוגות המסוכסכים. ב-2007 התערבו פקידי הסעד ב-3,758 מקרים של משפחות בקונפליקט, והשקיעו שעות עבודה רבות בכדי לסייע ולמזער נזקים לקטינים במשפחות האלו.

 

בשנה שחלפה המליצו פקידי הסעד על משמורת לאם ב-2,867 מקרים, לעומת 534 מקרים בהם המליצו פקידי סעד על משמורת לאב. ב-167 מקרים בלבד הומלץ על משמורת משותפת. לשם השוואה, ב-2006 המליצו הפקידים על משמורת אם ב-2,779, לעומת 694 המלצות למשמורת אב ו-149 למשורת משותפת.

 

השאיפה: משמורת משותפת

מחברי הדו"ח מציינים כי השאיפה היא לתת משמורת משותפת לשני ההורים, אך הדבר מתאפשר רק כאשר התקשורת בין ההורים היא טובה. בשל האחוז הנמוך של אבות המקבלים משמורת על ילדיהם, טוענים רבים מהם כי פקידות סעד מצדדות בנשים במרבית המריבות והסכסוכים בין בני זוג.

 

שר הרווחה, יצחק הרצוג, ציין כי קיבל תלונות רבות מצד גברים בנושא. "השתכנעתי כי המערכת פועלת בצורה הוגנת, סבירה ומקצועית. עם זאת, כדי לאפשר לכל אדם הסבור שנפגע בתהליך למצות את טענותיו, יש לאפשר את הזכות הבסיסית של ערעור על המלצות פקידת הסעד", אמר. ועדה שהוקמה בנושא אשר אמורה להגיש את מסקנותיה.

 

בשנה שחלפה חלה אף עלייה של כ-5.5 אחוזים בשיעור המשפחות שבית המשפט הטיל על פקידי סעד לטפל בהן. ברוב המשפחות הללו נשים ביקשו משמורת בלעדית על הילדים. כתוצאה מתהליך העבודה עם פקידי סעד, כשליש מכלל המשפחות המתגרשות הצליחו לחדש קשר בין אחד ההורים לבין ילדיו.

 

יותר עבודה, פחות כוח אדם

פקידי סעד הם עובדים סוציאליים שכותבים חוות דעת מקצועית המשמשת כהערכה בבתי משפט לענייני משפחה ובבתי הדין הרבניים. בשל מצוקת כוח אדם והיעדר תקנים לפקידי סעד, ממתינות 2,375 משפחות בסכסוך למעורבות. בחלק מהרשויות הגיע זמן ההמתנה עד שנה, וחלק מהשופטים כבר נמנעים מלבקש תסקירים.

 

הדו"חות שכותבים פקידי הסעד עוסקים במגוון תחומים, כמו פירוד וגירושים, אלימות במשפחה, המלצות על אפוטרופוס מתאים לקטינים, יתומים, קשישים, חולי נפש, מפגרים או חוסים אחרים. כמחצית מהתסקירים שנכתבו ב-2007 עוסקים בפירוד וגירושין והיתר בתחום האפוטרופסות.

 

לדברי הרצוג, "המערכת צריכה לפעול בצורה שקופה ושוויונית, כאשר טובת הילד היא שחייבת להיות לנגד עיני פקידת הסעד. תיבחן אפשרות לתוספת תקציבית לצוות רב מקצועי ולבניית מנגנון של ועדת התסקירים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יודעים איך זה מתחיל, אבל לא איך זה נגמר
צילום: ישראל ברדוגו
צילום: מיכאל קרמר
הרצוג. "המערכת פועלת בצורה הוגנת"
צילום: מיכאל קרמר
ב-2,867 מקרים המליצו על משמורת אם
צילום: index open
צילום: index open
גברים טוענים שברוב המקרים האם מקבלת משמורת
צילום: index open
מומלצים