שתף קטע נבחר

ועדת פנים: למה לא בודקים תיקים במירון?

מדיון בוועדה עולה כי אף גוף אינו מוכן לקחת על עצמו את האחריות הביטחונית על ההילולות. יו"ר ועד מושב מירון: "מה שקורה שם הוא פשוט מסוכן"

הר מירון הוא אתר התיירות השני בגודלו במדינת ישראל ומושך אליו בארועים רבים, כמו ראשי חודש וחול המועד, עשרות אלפי מתפללים. למרות זאת, מנתונים שנחשפו היום (ב') בוועדת הפנים של הכנסת עולה כי בכניסה אל ההילולות השונות איש אינו עושה בדיקה ביטחונית פשוטה ובודק אפילו את תיקי החוגגים. ההילולה היחידה שבה נערכת בדיקת ביטחונית כלשהי היא ל"ג בעומר, שבו מגיעים מאות אלפים להר, ואז גם מדובר בבדיקה שטחית.

  

הסיבה לכך היא שמבין מאות הגופים הבירוקרטים המנהלים את מדינת ישראל, אין אף גוף המוכן לקחת על עצמו את האחריות הכוללת לארגון הארועים ולכן גם אין מי שיבדוק. "מה שקורה שם זה פשוט מסוכן", אמר ל-ynet הרב רפאל הלפרין, יו"ר ועד מושב מירון. "יש לנו תמונות של ערבי שהסתובב בתוך הארוע וגם הוא לא עבר בדיקה ביטחונית בסיסית".

  

לפני כשבוע התקיימו בהר ארועי ז' באדר. במהלך הארוע התחוללה אנדרלמוסיה כיוון שיו"ר המועצה האזורית מרום הגליל, שלמה לוי הוציא למקום צו סגירה. למעשה, השוטרים לא אכפו את צו הסגירה, אך מנעו ממכוניות לעלות להר וחייבו את הנהגים להחנות אל רכביהם בחניון מאולתר מחוץ הכניסה ליישוב. לוי לא הגיע לדיון בוועדה, אבל הלפרין הסביר שההחלטה נבעה מהעובדה שאין אבטחה במקום.

  

"בלגאן לא נורמלי"

חבר הכנסת דוד אזולאי (ש"ס) שנכח בארוע סיפר: "היה שם בלגאן לא נורמאלי. השתרכו בכניסה למירון מאות רכבים שלא היה להם איפה להחנות. היה שם נכה שהתחנן להיכנס ברכבו, ולמרות התערבותי האישית לא נתנו לו. גם אני נכנסתי רק באמצעות אישור מיוחד. אנחנו עומדים לקראת ערב ראש חודש ניסן וצפויים להיתקל בבלגאן הזה שוב, וזה עוד לפני ל"ג בעומר. צריך להחליט מי בעל הבית. האבסורד הוא שבגלל שהשוטרים הגיעו לעצור אותנו בכניסה, הם בדקו לנו במקרה הזה את התיקים. בדרך כלל אין שום משטרה בארועים הללו ואיש אינו שומר על בהסדר והביטחון. 

 

סגן מפקד מרחב גליל של המשטרה, ניצב משנה קובי בכר, אמר: "אכן לא ביצענו את צו הסגירה כיוון שהוא היה בלתי סביר לחלוטין. אכן, גם אנחנו תוהים מי בעל הבית בארוע הזה". לדבריו, המשטרה אינה מבצעת בדיקה ביטחונית של הנכנסים כיוון שהנושא לא נמצא בתחום אחריותה, אלא בתחום האחריות של מארגן הארוע. 

 

ומי אחראי למעשה על ארגון הארועים בהר מירון? מנכ"ל הרשות למקומות קדושים במשרד התיירות, יוסף שווינגר אמר בדיון כי בעל המקום הוא ועד ההקדשות הספרדי. חברי הכנסת שנכחו בדיון קראו למשרד התיירות למנות מנהל ארוע שיהיה אחראי על שמירת הסדר בהילולות, אך שווינגר אמר כי אין טעם למנות מנהל ארוע כל עוד לא הוסדרו מחלוקות שונות בין וועד ההקדשות לבין משרד התיירות, כיוון שהמחלוקות הללו נמצאות בדיונים ארוכים בבד"ץ.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הילולה במירון. ארכיון
צילום: אביהו שפירא
מומלצים