שתף קטע נבחר

אי אמון: "לוקחים גמ"חים כדי לשלם משכורות"

תקציב האולפנות והישיבות התיכוניות קוצץ ב-50% ומנהל מרכז ישיבות בני עקיבא, אלחנן גלט, אומר ל-ynet: "אנחנו נאלצים לקחת הלוואות בגמ"חים כדי לשלם משכורות". הנשק שנשלף: הצעת אי אמון בממשלה

אחרי המכינות הקדם צבאיות והישיבות הגבוהות מגיע תורם של בתי הספר הדתיים להיאבק על התקציב. בעקבות קיצוץ חד של למעלה מ-50% מאז שנת 2003 הקימו לאחרונה מנהלי המוסדות בציונות הדתית מטה מאבק למלחמה בגזרותיה של שרת החינוך. בדיון שהתקיים לפני כחודש בועדת החינוך של הכנסת הוחלט להגביר את הלחץ על הממשלה, וכבר אחר הצהריים (יום ב') תדון הכנסת בהצעת אי אמון שהגישה סיעת האיחוד הלאומי-מפד"ל. ראשי המאבק טוענים כי "יולי תמיר מנסה בחודשים האחרונים לחסל את מפעלי החינוך של הציונות הדתית" וכי שיוכם המגזרי הוא המכנה המשותף היחיד לכל נפגעי הקיצוצים.

  

מנכ"ל מרכז ישיבות בני עקיבא, אלחנן גלט, העומד בראש מטה המאבק, אומר ל-ynet כי "מנהלי המוסדות – ישיבות תיכוניות, אולפנות ותיכונים דתיים – נאלצים לקחת הלוואות בגמ"חים כדי שיוכלו לשלם משכורות לעובדים".

 

לדבריו, "המצוקה של החודשים היא בלתי סבירה. על זכויות מלאות למורים כבר אין על מה לדבר". גלט מסביר כי את מצוקת המכינות הקדם צבאיות פתרו נציגי המכינות החילוניות שלחצו על שרי מפלגת העבודה בעניין, בעיית הישיבות הציוניות נפתרה בזכות שרי ש"ס שדאגו למוסדות שלהם ו"על הדרך" עזרו גם לאחרים, אבל "רק לנו אין בקואליציה מי שיילחם".

 

"לפני כמה שנים הוחלט לתקצב את תגבור לימודי היהדות מקופת משרד החינוך במקום ממשרד הדתות כדי למנוע כפל תקציבים", אומר יו"ר מטה המאבק. "המהלך לווה בקיצוץ חד, ובסך הכל צנח הסכום מ-285 מיליון שקל בשנת 2003 ל-130 מיליון כיום, והשמועות אומרות שעוד היד נטויה". בנוסף טוען בלט כי גודל התקציב לא מושפע מהגידול הטבעי במספר התלמידים, והמשמעות היא קיצוץ גדול יותר של קרוב ל-80%, מ-280 שקל לתלמיד ל-75.  

 

ראשי המוסדות דורשים שהכספים יוגדרו כתקציב, כך ש"נוסיף תורה וערכים על השולחן ולא כבני ערובה של הסכמים קואליציונים", וכן שיוגדרו קריטריונים ברורים שיקבעו אילו מוסדות נהנים ממנו. לטענתם, משרד החינוך הודה כי הוועדה הבוחנת את הנושא לא קיבלה הנחיות מטעם השרה כיצד לפעול. והכי חשוב: "זה צריך להיות פֶּר תלמיד, בדיוק כמו שכר הלימוד עצמו".  

 

גלט, המייצג את מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא ורשתות 'צביה', 'אמי"ת', 'אמונה' ו'אור תורה סטון', אומר כי משרד החינוך החליט בעבר לתמוך גם בבתי הספר החילוניים המתגברים לימודי יהדות, אך "שכח" להגדיל את התקציב. "אני הראשון שיתמוך בעידוד הזה, אבל אי אפשר לקחת את אותה עוגה ולחלק אותה בין מוסדות נוספים".  

 

בדיון שהתקיים לפני חודש גויס למאבק גם יו"ר ועדת החינוך, ח"כ מיכאל מלכיאור, ויו"ר הפורום החדש אומר כי ינסה לבטל את רוע הגזירה בפעילות הסברה מול חברי כנסת אחרים. בינתיים חתמו 25 כאלה על עצומה הקוראת לראש הממשלה להתערב להצלת החינוך הדתי.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכתובת. תמיר
צילום: ירון ברנר
מומלצים