שתף קטע נבחר

חדש בעזה: צופים במחבל - ויורים מתוך החמ"ל

מערכת חדשה, "רואה-יורה", המצוידת במצלמה ובמקלע, תוכרז בקרוב כ"מבצעית" ותאפשר לצפות בכל פעילות המתרחשת סמוך לגדר המערכת ברצועת עזה. אם יש צורך לירות, ניתן לעשות זאת בלחיצת כפתור מתוך החמ"ל. בצה"ל אומרים כי הפיתוח החדש לא אמור להחליף את החיילים בשטח

תצפיתניות צה"ל בגזרת עוטף עזה רגילות לכוון את הכוחות לאזורים חשודים; מעתה יוכלו לירות בעצמן ולסכל פיגוע - מתוך החמ"ל. הדבר נעשה באמצעות מערכת "רואה-יורה" שהכניס צה"ל לגיזרה באחרונה ודבר הצבתה מתפרסם לראשונה ב-ynet.

 

מדובר במערכת המצוידת במצלמה ובמקלע, ומאפשרת לצפות בכל פעילות המתרחשת סמוך לגדר. אם יש צורך לירות, ניתן לעשות זאת בלחיצת כפתור מתוך החמ"ל. ההכרזה על המערכת כ"מבצעית" תיעשה בתקופה הקרובה.

 

בחודשים האחרונים עסקו בפיקוד הדרום בהטמעת המערכת ובהדרכות לחיילים מגדוד מודיעין שדה,

על מנת להבהיר להם את ההנחיות ואת דרך הפעלת המערכת, שפיתחו אנשי הרשות לפיתוח אמצעי לחימה (רפא"ל). מדובר במערכת שאמורה לתת טווח נוסף לפעילות ההגנה של צה"ל על גדר המערכת.

 

כבר לפני שלוש שנים, כאשר תיכנן צה"ל את היציאה מרצועת עזה במסגרת תוכנית ההתנתקות, דובר על כך שלצד החיילים שיגנו לאורך גדר המערכת, תוצב גם מערכת רואה-יורה. את המערכת יפעילו בעיקר התצפיתניות מגדוד מודיעין השדה של פיקוד דרום.

 

בשלב זה הוצבה מערכת ראשונה סמוך ליישוב נתיב-העשרה, מצפון לרצועת עזה. בקרוב יוצבו מערכות נוספות על גדר המערכת. מקורות בצה"ל הסבירו כי מדובר במכפיל כוח בהגנה מפני חדירות ופיגועי טרור. "המערכת לא אמורה להחליף את החיילים בשטח, וכמובן לא את הצורך להסתער כאשר יש צורך בכך לעבר מחבלים. עם זאת, ישנם מקרים שבהם ניתן לשלב בין זיהוי וירי באמצעות המערכת לבין הזעקת כוח למקום", אמרו המקורות.

 

מאז יציאת כוחות צה"ל מרצועת עזה סיכלו הכוחות מאות ניסיונות לחדור את גדר המערכת ולבצע פיגועים.

עם זאת, בצה"ל מדגישים כי המוטיבציה של ארגוני הטרור לעשות פיגועי חדירה עדיין גבוהה, ולכן יש צורך מתמיד בשיפור היכולות הצבאיות בהגנה על הגדר.

 

"נדע להבחין היטב בין מחבל לאזרח תמים", אמר גורם צבאי. "לא נירה לשווא, אך באותה מידה מוטלת עלינו אחריות כבדה להגן על חיילי צה"ל. לכן נדע להשתמש במערכת בצורה יעילה. מעבר לכך, בעזרת המערכת ישתכללו היכולות שלנו לזהות את האויב ולפעול לסיכול פיגוע בצורה יעילה יותר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"רואה-יורה" ליד נתיב-העשרה
צילום: אמיר כהן
מומלצים