שתף קטע נבחר

השוטרים "שיפצו נתונים", המפקד הושעה

במחלקה לחקירות שוטרים חושדים כי במשטרת קריית מלאכי שופצו נתוני פשיעה על מנת להציג תמונה טובה יותר. במח"ש בודקים טענות לפיהן, בתחנה סיווגו עבירות חמורות כקלות יותר. מפקד התחנה, סגן-ניצב עמיר קמחי הורחק מהמקום ל-5 ימים

כל תחנת משטרה שואפת להתפאר באחוזי פשיעה נמוכים, אבל לפעמים הרצון להצטיין מאבד גבולות. במחלקה לחקירות שוטרים חושדים כי במשטרת קריית מלאכי שופצו נתוני פשיעה על מנת להציג תמונה טובה יותר.

 

חוקרי מח"ש אוספים בימים האחרונים בתחנת קרית מלאכי, תיקי חקירה משלושת החודשים האחרונים, במקביל נחקר מפקד התחנה, סגן-ניצב עמיר קמחי. במהלך החקירה הוחלט להרחיק אותו מהתחנה למשך 5 ימים.

 

בדיקת התיקים בקריית מלאכי החלה בעקבות תלונות שונות שהגיעו ליחידה לחקירות שוטרים. החשד הוא שהשוטרים ביצעו שינויים בסיווג העברות. כך למשל, פריצה לדירה סווגה בסופו של דבר כהשגת גבול בלבד. השינוי אמור היה לגרום לתחנה להראות טוב יותר בעייני הממונים עליה. החקירה יצרה אווריה קשה בתחנה בקריית מלאכי, שזכתה רק לפני חודש לשבחים מצד השר לביטחון פנים, אבי דיכטר, שסייר במקום.

 

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "אנו מאשרים את קיומה של חקירת מח"ש בעניינם של מספר שוטרים מתחנת קרית מלאכי. במסגרת החקירה הורחקו השוטרים מהתחנה לחמישה ימים. מפאת רגישות ומורכבות החקירה, לא נוכל, בשלב זה, למסור פרטים נוספים".

 

בכירים במשטרה ציינו כי רמת הפשיעה בכל עיר אכן נקבעת על פי הרישומים בתחנה המקומית, ואם תיערך בדיקה מדגמית בערים שונות בישראל יימצא כי האזרחים אינם מקבלים יחס ראוי. זאת בשל שתי סיבות מנוגדות: מחסור בכוח אדם והשאיפה להראות כי ישנה ירידה בנתוני הפשיעה.

 

ראש עיריית קריית מלאכי, מוטי מלכה, סיפר כי בכוונתו לשלוח מכתב לשר לביטחון פנים ולהתריע על כך שהמדד היחיד לירידה בפשיעה הם הנתונים הרשומים בתחנה. לדבריו, התמונה צריכה להיות הפוכה: "ככל שהמשטרה המקומית תעלה את הטיפול בכל תיק לרמה הגבוהה ביותר. ויעלה אחוז הפשיעה כביכול הרי שהאזרח מקבל שירות טוב יותר.

 

"נעשה עוול למפקדי תחנות ולמפקדי מחוזות שמהם מצפים להורדת הפשיעה ברישומים מחד, ומאידך גם האזרח אינו מקבל שירות טוב".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התיקים נבדקים מחדש
צילום: דורון גולן
מומלצים