שתף קטע נבחר

לכבוד שנת ה-60: פרס ישראל לארגוני הנשים

שרת החינוך יולי תמיר, הודיעה כי שורה של ארגונים יקבלו השנה את פרס ישראל למפעל חיים. הארגונים הזוכים: הסוכנות היהודית, תנועות הנשים - נעמת, ויצ"ו ואמונה. כמו כן יוענק הפרס להתאחדות התעשיינים, מועצת תנועות הנוער, עזר מציון ופרויקט פר"ח לחונכות

לכבוד חגיגות ה-60 למדינה: שרת החינוך יולי תמיר, הודיעה בצהריים (יום ג') על הזוכים בפרס ישראל בתחום מפעל חיים עבור תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה. הפרס הוענק לארגונים: הסוכנות היהודית, תנועות הנשים - נעמת, ויצ"ו, אמונה. כמו כן יוענק הפרס להתאחדות התעשיינים, מועצת תנועות הנוער, עזר מציון ופרויקט פר"ח לחונכות.

 

בוועדת הפרס ישבו היו"ר פרופ' יהושע שמר והחברים, פרופ' יצחק בריק, שלומית כנען, פרופ' דב גולדברגר וחיה הורביץ. הוועדה כתבה על הסוכנות היהודית: "במתן פרס ישראל מביעה מדינת ישראל את הוקרתה לגוף שהביא למימוש חזון שיבת ציון ולכינון הריבונות המדינית לעם היהודי במולדתו המתחדשת".

 

בניגוד לשאר הזוכים, ארגוני הנשים קיבלו את הפרס במשותף. בנימוקים להענקת הפרס לתנועות ויצו, נעמת ואמונה נאמר שהן "העלו על נס את החתירה לשוויון מגדרי ולמעמד האשה. על אף ההבדל ביניהן פועלות תנועות הנשים בשיתוף פעולה לקידום נושאים חברתיים הומניים, תרבותיים וחינוכיים מתוך אחריות ציבורית ובראיה מערכתית רחבה תוך הדגשת מעמדן המרכזי של הנשים ובחתירה לקידום השוויון בחברה בישראל.

 

"מפעלן להקמת מעונות יום לגיל הרך איפשר לילדים בגיל הרך לשהות במסגרות חינוכית איכותיות ולאפשר לאמהותיהן להשתלב בענף התעסוקה. שלושת הגופים מהווים דוגמא לשיתופי פעולה בקידום החקיקה ובמתן הייעוץ המשפטי לכלל הנשים. בסיוען הקימו מסגרות למניעת אלימות, מקלטים לנשים מוכות. בזכות תרומתן הפכה מדינת ישראל למובילה בעולם בתחום קידום מעמד האשה".

 

פרסים לסטודנטים והתעשיינים

על התאחדות התעשיינים כתבה ועדת הפרס: "במהלך 60 שנותיה צמחה במדינת ישראל, למרות מגבלות גודלה והעדר משאבים, תעשייה דינמית ומצליחה שנחשבת היום למנוע הצמיחה העיקרי של היצוא והמושכת אחריה את כל המשק הישראלי לשגשוג כלכלי חסר תקדים".

 

הוועדה הוסיפה: "על התפקיד שמילאו התעשייה והתעשיינים בקידום הכלכלה ושגשוגה, על תרומתם לביטחון המדינה ולשילובה של ישראל בתהליכי הגלובליזציה, על תרומתם לחיזוק החברה ולהרחבת התעסוקה, לקליטת העלייה ולקידום מדיניות מיזוג גלויות, על התרומה בהגברת החינוך המקצועי, ביישום מדיניות פיזור האוכלוסייה וחיזוק הפריפריה - על כל אלה ראויה התעשייה הישראלית, התאחדות התעשיינים לזכות בפרס ישראל על מפעל חיים". 

 

בנימוקי הענקת הפרס למועצת תנועות הנוער נכתב כי: "תנועות הנוער מהוות אספקלריה נאמנה לסיפורה של הציונות ולתקומתו של העם במדינת ישראל". חברי הוועדה הוסיפו: "תנועות הנוער מצליחות להטמיע בקרב חבריהן מסד חינוכי ערכי, תחושת מחויבות ליחיד ולחברה ומודעות לדפוסי החיים החברתיים בעיירות, בערים וביישוב הערבי".

 

ועדת הפרס שיבחה את פעילותה של אגודת עזר מציון המתמקדת בסיוע לחולים ומוגבלים: "תרומתה של "עזר מציון" לאלה הסובלים מבעיות תפקודיות או הנמצאים במצבי משבר היא דוגמא ומופת למסירות, לרוח התנדבות ולחמלה".

 

באשר לפרויקט החונכות פר"ח שמונה 30 אלף סטודנטים מדי שנה כתבה ועדת הפרס: "פר"ח מצטיין במקצועיות, בחסכנות ניהולית ובמוטיבציה גבוהה לתרום למען החברה בישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תמיר
צילום: ירון ברנר
נעמת
ויצ"ו
צילום: לע"מ
בניין הסוכנות
צילום: לע"מ
מומלצים