שתף קטע נבחר

מיקרוסופט לקהילת הקוד הפתוח: הבה נשלים

לפני כחודש הודיעה מיקרוסופט על מדיניות "פנים לקוד הפתוח" חדשה. ראשי החברה הצהירו על שורה של צעדים המיועדים לפתוח את התוכנה שלה ולהקל על חברות מתחרות ומפתחים לייצר תוכנות הפועלות בתאימות עם Windows, Office ומוצרים אחרים

מוצר הדגל של מיקרוסופט, מערכת ההפעלה Windows על גירסאותיה, היא בדיוק כל מה שחובבי לינוקס או תוכנה חופשית בכלל מתנגדים לו אידיאולוגית - תוכנה שאסור להם לעשות איתה מה שהם רוצים, יכולים וצריכים, שעלתה לגדולה בזכות התנהלות מונופוליסטית ודורסנית של חברת האם.

 

ובכל זאת, מיקרוסופט מנסה לאחרונה להשכין שלום עם מתנגדיה, צעדים המתקבלים לעתים בהרמת גבה ובחשדנות. הנסיון אחרון נרשם בכנס OSBC, בנושא בקוד פתוח לעסקים, שנערך בסן פרנסיסקו השבוע. הנואם היה בראד סמית', היועץ המשפטי הבכיר של מיקרוסופט, שהפתיע את הקהל כשהושיט ידו לשלום.

 

"אנחנו מאמינים בחשיבות של גישור בין שני הקצוות של התעשייה, במטרה לעבוד ביחד", אמר סמית' לקהל ההמום. "אנחנו מאמינים שניתן לטפס על הגשר הזה, כולנו עוסקים בפיתוח תוכנה בסופו של דבר". כמו כן אמר סמית' כי "מיקרוסופט מעריכה את התפקיד החשוב שקהילת הקוד הפתוח מגלמת בתעשייה", והחמיא ליוצרי תוכנות חופשיות מוכרות. הוא אף הבטיח לבאי הכנס כי מיקרוסופט תשתף פעולה בפיתוח פרוייקטים קהילתיים ספציפיים.

 

הקהל בכנס לא קנה מייד את החיבוק הם של מיקרוסופט, ולא היסס לשאול את סמית' שאלות קשות לגבי מדיניות החברה, ביניהן ביקורת על תביעות שמיקרוסופט הגישה נגד חברות שהפרו פטנטים שלה כדי לפתח תוכנות שמותאמות ל-Windows. "אנחנו מגישים יותר תביעות על הפרות פטנטים מכל חברה אחרת בתעשייה הזו, ועדיין, אנו חושבים כי זה מה שמיטיב ומגן על מערכת הפטנטים שלנו, שמתפקדת היטב", הגיב סמית'.

 

לפני כחודש הודיעה מיקרוסופט על מדיניות "פנים לקוד הפתוח" חדשה. ראשי החברה הצהירו על שורה של צעדים המיועדים לפתוח את התוכנה שלה ולהקל על חברות מתחרות ומפתחים לייצר תוכנות הפועלות בתאימות עם Windows, Office ומוצרים אחרים.

 

מיקרוסופט אף הבטיחה לשחרר API (ממשקי תכנות אחידים) חופשיים, פרוטוקולים פתוחים וניידות מידע, כמו גם רישיונות נוחים יותר עבור פטנטים. היא אף הבטיחה שלא תתבע מפתחים שישתמשו בקוד התוכנה שלה עבור מטרות לא מסחריות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אהוד קינן
סטיב באלמר, מנכ"ל מיקרוסופט
צילום: אהוד קינן
מומלצים