שתף קטע נבחר

הוכרזו הזוכים בפרסי מוזיאון ישראל לאמנות ועיצוב

בין היתר יוענקו פרסי מפעל חיים בתחום הצילום לראובן מילון ודוד חריס, פרס סנדברג לאמנות ישראלית לאמן גיא בן נר ופרס קולינר לאמן ישראלי צעיר לשחר מרקוס

פרסי מוזיאון ישראל לאמנות ולעיצוב לשנת 2008 יוענקו בטקס חגיגי שייערך בבית טיכו בירושלים ביום ד', 2 באפריל. הפרסים, שמוענקים מדי שנתיים, ניתנים לאמנים מצטיינים ובולטים בתחומם כהוקרה ועידוד לפעלם ולעשייתם האמנותית. השנה יוענקו 15 פרסים בקטגוריות שונות ובהיקף כספי כולל של כ-140 אלף שקל.  


גסטון צבי איצקוביץ'. ראייה מקורית ולא מתפשרת

 

ועדת פרס אנריקה קבלין למפעל חיים בתחום הצילום, בראשותו של ניסן פרז, החליטה להעניק את הפרס לשני זוכים והם הצלמים הוותיקים ראובן מילון ודוד חריס. הפרס הכספי שיוענק לכל אחד מהם הוא 13 אלף שקל. בועדת השיפוט ישבו לצדו של פרז יגאל צלמונה ומיקי קרצמן.

 

בנימוקיהם למתן הפרס לחריס כתבו: "מחלוצי הצילום בארץ וסמל לדור שלם מתעד ומנציח חריס בעבודתו שנמפרשת על פני יותר משישה עשורים את המאורעות החשובים בתולדות ישראל. צלם צה"ל, מנהל המחלקה לצילום של הסוכנות היהודית וצלם ראשי בחפירות מדבר יהודה בראשות יגאל ידין, שימש כראש המחלקה לצילום במכללת הדסה בירושלים והעמיד דורות של תלמידים. תרומתו לצילום הישראלי עמדה מול עיני השופטים שהחליטו פה אחד להעניק לו את הפרס למפעל חיים בסימן 60 שנה למדינת ישראל".

 

בנימוקיהם למתן הפרס למילון כתבו: "מוותיקי הצלמים בארץ ומבני הדור שנפל בחלקו לתעד מאורעות מכריעים בתולדות ישראל בכלל וירושלים בפרט. מילון מתבונן בסביבתו בעין רגישה ומתעד לא רק מקומות, אנשים ומצבים אלא בעיקר תחושות ורגשות. בימים שלפני קום המדינה למד 'יצירה במתכת' בבצלאל. ביום הכרזת העצמאות נפל בשבי הירדני ועם שחרורו בשנת 1949 עשה את צעדיו הראשונים בעולם הצילום כמתקן מצלמות. בהיותו אוטודידקט למד את רזי המקצוע בכוחות עצמו ולימים השתלם בטכניון. הרחק מאור הזרקורים בדרכו השקטה יצר אוסף נדיר של דימויים עדינים בצילומיו. כהוקרה על פעולתו המגוונת ורבת השנים ועל תרומתו לצילום הישראלי ולרגל מלאת 60 שנה למדינת ישראל הוחלט להעניק לו פה אחד את הפרס".  


שחר מרקוס. "פריז" (2008)

 

פרס סנדברג לאמנות ישראלית בסכום 20 אלף שקל, יוענק  לגיא בן-נר על מכלול יצירותיו. חבר השופטים, בראשותו של האוצר והמבקר יגאל צלמונה, כתב בנימוקיו: "גיא בן נר הוא מהמוכשרים והמרתקים בדור הצעיר של אמני ישראל. ביצירות הוידאו החכמות, המקוריות והמשעשעות שלו מצליח האמן לשלב את כישוריו בפיסול, בימוי ומשחק ולחקור את הצפנים המפעילים את הפרט, המשפחה והחברה. סרטיו עוסקים בטשטוש הגבולות בין החיים האישיים למעשה האמנות".

 

פרס יעקב פינס לאמן הדפס ישראלי הוענק על ידי חבר השופטים בראשותה של מאירה פרי להמן לאסף בן מנחם. הפרס, בסכום של 3000 דולר, הוענק לזוכה על "מכלול יצירתו רבת העוצמה ועתירת האיכות המתמקדת באדם, בקורותיו ובעיקר בסבלו".

 

פרס קבוצת IDB לאמן ישראלי יוענק על ידי חבר השופטים בראשותה של מאירה פרי להמן לתמר רבן. הפרס, בסכום 5000 דולר, מוענק על מכלול יצירתה של רבן "יוצרת ייחודית ומקורית בנוף האמנות הישראלי שמאז שנות השמונים פועלת בעקביות לטיפוח אמנות המיצג ופיתוחה".  


גיא בן נר. "מובי דיק" (2000)

 

פרס ביאטריס קולינר לאמן ישראלי צעיר, בסכום של 10,000 שקל, יוענק לשחר מרקוס. ועדת הפרס, בראשותו של אמיתי מנדלסון, כתבה בנימוקיה: "אמן מיצג מן המעלה הראשונה, מקורי ונועז, שנוכחותו בשדה האמנות מטשטשת את הגבולות בין אמנות פלסטית, וידאו ומיצג. יצירתו של מרקוס עוסקת בשנינות ובהומור בנושאים הקשורים לישראליות, לתפקיד האמן ליחסי אמנות החיים".

 

פרס לצלם הצעיר ע"ש ז'ראר לוי, בסכום 6,000 שקל, יוענק לגסטון צבי איצקוביץ, בוגר בית הספר לצילום, מדיה ומוזיקה חדשה במוסררה. ועדת הפרס, בראשותו של ניסן פרז, הכתירה את הזוכה כאחד מאמני הצילום הצעירים המבטיחים בארץ. בנימוקיהם כתבו: "יצירתו הפורייה משקפת ראייה מקורית ולא מתפשרת. הוא ניחן ברגישות גדולה ובחשיבה עצמאית ומורכבת. מעורבותו העמוקה בחיים בישראל עומדת ביסוד רצונו להבין ולפענח את המציאות המקומית שבתוכה הוא פועל".

 

מענקי סנדברג למחקר או פיתוח בתחום העיצוב, בסכום 7,500 שקל, יוענקו במקביל ליערה רוזנר ולעידו ברונו. ועדת הפרס בראשותו של אלכס וורד כללה את אורן שגיב ודב גנשרוא.

 

"הצעת המחקר של השניים עוסקת בסביבה וקיימות – נושא שבשנים האחרונות היה לחלק בלתי נפרד מסדר היום הציבורי בארץ ובעולם", כתבו השופטים, "השניים מציעים לבחון את הקיימות בחשיבה מערכתית ובקני מידה משתנים, מהמיקרו למקרו. מטרת מחקם לייצר גוף ידע ומודל מקומי על ידי בחינה של פרויקטים דומים מן העולם והתאמתם לסביבה בארץ".

 

פרס קרייט אנד בארל למוצר ישראלי בתחום הבית, בסכום 15 אלף שקל, יוענק לטל גור. את הפרס השני גרפו במשותף נעמה ואסף ורשבסקי מקבוצת סגול דיזיין. בקטגורית הסטודנטים זכו בצל"ש גילי קוצ'יק וגלעד זעפרני.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות מוזיאון ישראל
פרסי מוזיאון ישראל לשנת 2008
באדיבות מוזיאון ישראל
לאתר ההטבות
מומלצים