שתף קטע נבחר

החרם החרדי על שפע שוק מצליח

החרם על עסקיו של דודי ויסמן, בעקבות פתיחת סניפי AM:PM בשבתות, עוד לא הוכרז רשמית, אך תוצאותיו כבר ניכרות בשטח: סיור "כלכליסט" בבני ברק מגלה סניף שפע שוק ריק, תושבים שחוששים להמרות את דבר הרבנים ובעל חברה גדולה שהפסיק לתדלק בדור אלון

הקמפיין שמנהל "ועד הרבנים למען קדושת השבת" נגד דודי ויסמן, בטענה שפתיחת סניפי AM:PM בשבת היא חילול השבת, יכול להוות שיעור מאלף ללא מעט מומחי ספינים. בלי שהכריזו במפורש על חרם, הצליחו הרבנים להדיר את רגלי הקונים מחנויות רשת שפע שוק של רבוע כחול, שבשליטת ויסמן, ולעורר פחד מסוים בקרב הקהילה החרדית בכל הקשור לעסקיו של ויסמן.

 

סיור בבני ברק בשיתוף חברת מגזרים תקשורת שיווקית משולבת ביום חמישי האחרון בשעות הערב, שעות שבהן החנויות עמוסות בקונים לקראת השבת, הראה את תוצאות האיום: בעוד שסניף רשת אלף שבמרכז רימונים הסמוך לרחוב ז'בוטינסקי עמוס בקונים והומה לקראת השבת, כמו גם אחד הסניפים של הרשת החרדית ברכל, הסניף של שפע שוק הקרוב לזה של אלף נותר מיותם כמעט לחלוטין. "אנחנו מעדיפים בדרך כלל לקנות בשפע שוק, יותר זול שם ויש מבחר גדול יותר, אבל הרבנים אומרים שאסור, אז אנחנו קונים כאן. למה שאתן כסף למי שמחלל שבת?", אמרה תושבת בני ברק בסניף אלף.

 

בתה, אשר לומדת במדרשת כהנא, הנחשבת לשנייה בדירוג המדרשות החרדיות בבני ברק, קיבלה ביום חמישי עלון פרסום מעוצב בצבעי שפע שוק (ירוק ואדום) שעליו מודפס "שבת שלום" בפונט הלוגו של שפע שוק. בעלון נכתב: "יהודי יקר אל תיתן ידך להרס השבת!!! דע כי בקנותך ברשת שפע שוק הינך נותן יד לפתיחת עשרות חנויות AM:PM בשבת". אותו עלון, סיפרה הילדה, חולק גם לחברתה באשדוד, ובכלל, נציגי ועד הרבנים נוכחים בשבוע האחרון במקומות רבים ומספקים הסברים לקהילה. "אמרו לי בכהנא שיסלקו אותנו מבית הספר אם נקנה בשפע שוק", אמרה.

 

"מכאיב ופוגע"

"קשה לי להאמין שאכן מישהו איים על אותה ילדה שהיא תודח מבית הספר, אך הפירוש שלה את הדברים מוכיח כמה חזקה ההשפעה של ועד הרבנים", מסביר שייק'ה נפחא, סמנכ"ל מגזרי חרדי במגזרים. נפחא, המתגורר בישוב הדתי אלעד, מוציא גזיר של אחד העיתונים ובו מופיעה כתבה תחת הכותרת "המשך חילול השבת של AM:PM פוגע ומכאיב להמוני יהודים מקדשי שביעי".

 

בכתבה זו לא מוזכרת המילה שפע שוק או שמו של דודי ויסמן, אבל הציבור כבר יודע למה הכוונה. אחרי הכל קדמו לכך שבועיים של קריאות להימנע מקיום מסחר עם עסקים שבבעלותו של ויסמן, ובהם שפע שוק, מגה ותחנות הדלק דור אלון. בקודים של העדה החרדית המסר ברור - זהו צעד ראשון לקראת משהו גדול יותר, ומי שלא רוצה להסתבך - עדיף לו שידיר רגליו מן הרשת.

 

לדברי נפחא, שפע שוק הפסיקו כמעט לחלוטין לפרסם בעיתונות החרדית מאז פרץ המשבר. "ההחלטה ביום חמישי של הציונות הדתית לאומית להצטרף למאבק משמעותית ביותר", מוסיף נפחא. "הרב מרדכי אליהו, שהיה הרב הראשי לישראל והצטרף למאבק, הוא כוח מאוד חשוב. בדרך כלל יש הבדל גדול בין הציונות הדתית לעדה החרדית, והקריאה הזו בהחלט בעייתית לשפע שוק. הם אומרים בעצם שנושא השבת חוצה מגזרים".

 

ביום חמישי פורסם כי בעקבות בקשות ולחץ של החרדים הודיעו גם אישים בולטים בציונות הדתית־לאומית כי יקראו בפומבי לתמוך בסנקציות נגד עסקיו של ויסמן. עם זאת פרסמה תנועת הקיבוץ הדתי הודעה שלפיה אינה מצטרפת לחרם. "הטלת חרם אינה דרכנו, והיא בוודאי שאינה מביאה לשמירת שבת, ואינה מוסיפה לאהבת ישראל", אמר נחמיה רפל, מזכ"ל הקיבוץ הדתי.

 

לפחות אין תור בקופה

בעוד שסניף אלף הומה אדם, בסניף שפע שוק - אחד מ־14 הסניפים שמפעילה הרשת במגזר החרדי - הסתובבו קונים מעטים בשעה שאמורה להיות אחת העמוסות בשבוע. ניכר כי מנהל הסניף, סגנו והקונים בשפע שוק מתוחים. כשהם מבחינים בצלם "כלכליסט" הם דורשים שלא נצלם בסניף וגם לא במגרש החנייה, שדווקא היה מלא בכלי רכב, אולי כאלה שנהנו מהחניה החופשית. "זה זמן מצוין לעשות קניות כאן, אין תור", התבדח אחד הסדרנים של שפע שוק, "את צריכה לראות את המקום בדרך כלל". כשנפחא שואל קונה מדוע הוא קונה בשפע שוק למרות דברי הרבנים, הוא ממהר להתנצל: "את הקניות הגדולות עשיתי במקום אחר, פה זה רק כמה דברים שחסרו לנו", הוא מסנן תוך כדי שיחה בסלולרי.

 

AM:PM, רשת המרכולים השכונתית שנרכשה על ידי ויסמן בנובמבר 2006, בכלל פועלת תחת דור אלון, ולא תחת רבוע כחול. אם במשך יותר משנה, למעט הוצאת המזון הלא כשר מסניפי הרשת, נראה היה שהקהילה החרדית חיה בשלום עם הבעלות הצולבת, עתה החליטו לשים סוף לדברים. לדברי נפחא מה שהביא להקצנה הוא התרחבות הרשת ופתיחת סניף ברחוב שינקין בתל אביב בסמוך לישיבה.

 

"קראתי בעיתונות הכלכלית שויסמן מתכנן לפתוח עוד 30 סניפים מחללי שבת. כנראה שהמגזר הדתי לא מעניין אותו", אומר הרב כרמל, הבעלים של חברת ברכת הארץ, המפעילה את רשת המזון ברכל. "אנחנו לא שמחים לאידו", ממהר להסביר הרב שמחזיק לטענתו ברשת החרדית היחידה. "אם לקחנו ממנו נתח שוק, נשמח להחזיר אותו". עם זאת הוא מספר כי עד לאחרונה ברכת הארץ היתה מנויה של ספידומט, שירותי התדלוק של דור אלון, אך הפסיקה לעבוד עם החברה. "אצלנו מדובר במאות כלי רכב, ואני יודע על חברות נוספות שהפסיקו לעבוד עם דור אלון".

 

דודי ויסמן שומר בשבועות האחרונים על שתיקה. ברקע מתנהלים מגעים עם ועד הרבנים, שאותם מנהל בין השאר הרב של רבוע כחול, אברהם צוריאל. גורמים בשוק החרדי סיפרו כי המגעים מתנהלים זמן רב, וכל עוד לא מוכרז חרם רשמי נשאר לשני הצדדים די חבל כדי לרדת מהעץ. ייתכן כי הפשרה תהיה סגירת חלק מסניפי AM:PM בשבת, לפחות כאלה הפועלים באזורים מעורבים. כשהכריזה הרשת על כניסתה לירושלים, נאמר כי הסניפים לא יפעלו בשבת ואכן שני הסניפים שנפתחו בינתיים בקמפוסים של האוניברסיטה העברית סגורים בשבתות. עם זאת גורמים המכירים את ויסמן אומרים כי הוא לא אדם שייכנע לתכתיבים, גם אם הדבר יסב לו הפסדים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שפע שוק. הסניף בבני ברק נותר מיותר
צילום: גיל יוחנן
דודי ויסמן. שומר על שתיקה
מומלצים