שתף קטע נבחר

הקורס הופסק - האונ' הפתוחה תשלם 16,000 ש'

קורס תכנות מחשבים באוניברסיטה הפתוחה הופסק באמצע. השופטת קבעה כי התלמיד שתבע את כספו חזרה יקבל אותו בתוספת פיצויים על הזמן שבזבז

סטודנט נרשם לקורס לתכנות מחשבים באוניברסיטה הפתוחה. המרצה התחלף, הרצאות בוטלו ובסופו של דבר הקורס לא הושלם. בית המשפט קבע, כי האוניברסיטה הפתוחה תשיב לסטודנט את שכר הלימוד ששילם ותפצה אותו בגין הוצאותיו במהלך הקורס.

 

בחודש יולי 2006 נרשם התובע ללימודי קורס לתכנות מחשבים ( mcsd) במכללת תפניטק של האוניברסיטה הפתוחה בחיפה, כשמשך הלימודים בקורס היה אמור להימשך שנה שלמה במתכונת של שני מפגשים בשבוע.

 

הקורס בו למד התובע יחד עם ארבעה תלמידים נוספים היה אמור להכשיר אותם לעבור בחינות של חברת מיקרוסופט לקבלת תעודת מתכנת.

 

לטענת התובע, המורה שלימד את תכני הקורס לא היה בעל יכולת וידע להעביר אותם. התובע וחבריו התלוננו, ואכן לאחר מספר חודשים המרצה הוחלף במרצה אחר, אולם לא השלים את ההרצאות עד תום, שכן פוטר על-ידי האוניברסיטה הפתוחה.

 

עוד טען התובע, כי מספר לא מבוטל של הרצאות לא התקיים עקב כך שהמחשבים לא היו תקינים או בשל כך שהתוכנות הרלוונטיות לא היו מותקנות באותם מחשבים. בנוסף טען, כי הספרות המקצועית שעל האוניברסיטה הפתוחה היה לספק לסטודנטים, כלל לא סופקה, ובכך נפגמה איכות הלימודים שלהם והזמן שהוקצה ללימודים בוזבז לריק.

 

מנגד, טענה האוניברסיטה הפתוחה, כי הקורס הועבר במקצועיות וכי המרצים המלמדים אצלה נבחרים בקפידה. כן טענה, כי היא הציעה לתלמידי הקורס ובכללם התובע מספר חלופות (למשל: לעבור את הקורס מחדש) אך התובע סירב לכולן.

 

האוניברסיטה הפרה את החוזה

השופטת ג'אדה בסול, מבית המשפט לתביעות קטנות בחיפה, קבעה כי האוניברסיטה הפתוחה לא סיפקה לתובע ולחבריו את אשר התחייבה לספק על פי החוזה ביניהם, ובפועל, לתובע נגרם הפסד של שנת לימודים שלמה בלי שהקורס יושלם.

 

לדברי השופטת, תקלות יכולות להתרחש, אך לא ייתכן מצב שבו תלמיד ישלם מיטב כספו ויבזבז שנה שלמה, ועדיין הוא לא יזכה לקבל את ההרצאות שהנתבעת התחייבה לספק...". נקבע, כי מהלך ניהול הקורס היה לא תקין, ועל כן צודק התובע בטענתו כי על אוניברסיטה הפתוחה להשיב לו את כספו.

 

נפסק, כי האוניברסיטה הפתוחה תשיב לתובע את שכר הלימוד ששלם בסך 11,820 שקלים. כמו-כן האוניברסיטה תפצה את התובע בגין ההוצאות שנגרמו לו במהלך הקורס, ובסך הכל תשלם לו 16,000 שקלים.

 

לעיון בפסק הדין

 

לאתר המשפט הישראלי - פסק דין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים