שתף קטע נבחר

משיכה חייתית

הכלב מושך אתכם בטיול היומי? איך לטייל ביחד בלי משיכות מיותרות? מדוע כדאי להיפרד מהקולר ולהתחבר לרתמה? ynet ונגה רונן מלמדים אתכם שלב אחרי שלב איך לחנך את הכלב בשיטות חיוביות

יוצאים עם הכלב לטיול? כמה פעמים נתקלתם במחזה בו כלב גדול גורר את בעליו לטיול ברחבי העיר? ההנאה מהטיול המשותף נפגמת כאשר הכלב נותן את הטון וקובע את קצב ההליכה. הכלב יכול ליהנות יותר מהטיול יחד אילו לא היה מושך את בעליו אחריו. מדוע תופעת המשיכה מתרחשת?

 

עוד בנושא:

 

ברוב הפעמים, מבלי לשים לב, בעל הכלב מלמד את כלבו כי זוהי הדרך הנכונה לטייל יחד. "כאשר הכלב מעוניין להגיע ליעד מסויים, בין אם זו גינת הכלבים, נקודה מעניינת להרחת ריחות של כלבים אחרים, הוא ימשוך לכיוון המסויים", אומרת נגה רונן, מחנכת כלבים בשיטות חיוביות. "אם תתקדמו איתם לאותו יעד תוך מתיחת הרצועה, הרי כך אתם מתגמלים את הכלב על ההתנהגות הלא רצויה והכלב למעשה לא לומד אף אלטרנטיבה התנהגותית".

 
 
כיצד לחנך את הכלב? רונן מציעה תחילה לתרגל עם הכלב בסביבה רגועה בעלת מעט הפרעות וגירויים. "הקפידו לא לתגמל אף משיכה ובמקום להתרכז ביעד אליו הכלב או אתם שואפים להגיע, נסו להתמקד באופן בו אתם מעוניינים לטייל עם כלבכם", היא מציעה. "כאשר הרצועה נמתחת עמדו במקום והמתינו בסבלנות עד שהכלב ירפה את הרצועה. באותו רגע אל תתקדמו ולו צעד אחד, גם אם תצטרכו לחכות תחילה מספר רגעים".
 

אם מושכים - לא מתקדמים

 
לדברי רונן, סבלנות היא מילת המפתח ואם תתמידו בכך במהלך הטיול, כלבם יוותר בסופו של דבר ויבחר בהתנהגות אחרת. "הוא יתיישב, יפנה אליכם את ראשו וכשזה יקרה, שבחו אותו והתקדמו צעד נוסף", אומרת רונן. "סביר מאוד כי בצעד הבא שוב תמתח הרצועה, כך שעליכם לגלות נחרצות גדולה יותר כלפי הכלב, במטרה להעביר לו מסר ברור - אם מושכים – לא מתקדמים".
 
תרגול נוסף שיכול לעזור ללמד את הכלב ללכת בקירבה אליכם. "מדובר בתרגיל דומה לתרגיל הקודם, אך ברגע שהרצועה תימתח, במקום לחכות רק להרפיית הרצועה, טפחו קלות על הירך  והתרחקו מן הכלב לכיוון המנוגד מהכיוון אליו הוא ניסה למשוך", היא ממליצה. "כאשר הכלב יגיע קרוב אליכם, לטפו, שבחו אותו והמשיכו לכוון ההליכה המקורי".
 
יש לתרגל זאת בתחילה לדקות ספורות (חמש עד עשר דקות) וכדאי לנהל רישום לאחר כל תרגול על מנת לבדוק כמה פעמים נמתחה הרצועה? מהו המרחק אותו הצלחתם ללכת בין משיכה למשיכה? מטרת הרישום היא לקיים מעקב אחר התקדמות התהליך ומומלץ לערוך מספר תרגולים לכלב מדי יום.
 


יש כזו חיה - טיול ללא משיכות (צילום: יהונתן צור)
 

נפרדים לשלום מהקולר

 

תהליך הלמידה כיצד ללכת לצד הבעלים ללא משיכות הוא דבר נרכש. מדוע שימוש בקולר ורצועה מזיק לכלב? "כאשר הרצועה מחוברת לקולר, כל מתיחה של הרצועה יוצרת לחץ על הצוואר, על החוליות ועל קנה הנשימה של הכלב", מסבירה רונן. "כלבים שמושכים בצורה כרונית והקולר מהודק לצווארם, עלולים לפתח לאורך זמן מגוון בעיות בריאותיות - החל מהפרעות בנשימה, שיעולים כרוניים, פריצת דיסק ועוד".
 
האם השימוש בקולר עשוי לשמש זרז להופעת בעיות התנהגות? רונן סבורה כי דווקא המשיכות החדות בקולר עשויות לגרום לעצבנות אצל הכלב ואף לתופעות של תוקפנות כלפי גירויים אליהם הוא מעוניין לגשת ולבדוק מקרוב.  כיצד לא להיכנע לדרישות הכלב? הדרישה הבסיסית היא לא לאפשר לו להתקדם כאשר הוא מושך. אם הצלחתם להתגבר על המשוכה הראשונה, ניתן להיעזר במספר אמצעים המונעים את המשיכה את הלחץ על הצוואר של הכלב.
 
"כאשר מטפלים בנושא של המשיכות בלבד, אשר לרוב אינו כרוך בהסתגלות של הכלב אליו, האמצעי המועדף עלי הוא רתמה מיוחדת נגד משיכות. ברתמה זו נקודת החיבור עם הרצועה נמצאת בקדמת הגוף ולא על גב הכלב, כמו ברתמות רבות", מציינת רונן ומוסיפה כי כאשר הכלב ינסה להעביר את משקלו קדימה, הרתמה תמנע ממנו לצבור כוח ותגרום לגופו לפנות לכיוון בעליו.
 
"כאשר מדובר בכלב גדול וחזק – הרתמה תאפשר לבעלים שליטה טובה ואפקטיבית יותר, ללא חשש מנפילה וגרימת חבלות לשני הצדדים. אם הכלב קטן מבחינה פיזית, נטיית הבעלים היא לוותר בנושא המשיכות", מסכמת רונן. "מי שמשלם את המחיר הוא הכלב. עמוד השדרה סופג זעזועים, הכלב נמצא במצב של חנק במרבית מזמן הטיול, הוא חסר רוגע נפשי בעת ההליכה. השימוש ברתמה יעניק שליטה פיזית לבעלים ושקט נפשי לשני הצדדים".
 

פורסם לראשונה 31/03/2008 19:31

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכלב מושך - לא מתקדמים
צילום: יהונתן צור
סבלנות היא מילת המפתח. נגה רונן
צילום: יהונתן צור
מומלצים