שתף קטע נבחר

א-סנע: 'חוק בשארה' גרוע מחוקי נירנברג

דיון סוער בוועדה שאישרה את התיקון לחוק, לפיו ייפסל מועמד לכנסת שביקר במדינת אויב: א-סנע זעם, ח"כים נזעקו והוא סולק מהישיבה. מוחמד ברכה הטיח באלכס מילר: "לך לעזאזל"

"החוק הזה גרוע מחוקי נירנברג " - כך זעק הבוקר (יום ג') ח"כ טלב א-סנע (רע"ם-תע"ל) בוועדת הכנסת שדנה בקידום תיקון לחוק יסוד הכנסת, שימנע בחירת מועמדי מפלגות שביקרו במדינת אויב. בתגובה לדבריו של א-סאנע, סילק אותו יו"ר הוועדה, ח"כ דוד טל, מהישיבה.

 

"לגיס חמישי מותר להגיד הכל", הגיב חבר הכנסת זבולון אורלב (האיחוד הלאומי-מפד"ל) שיזם את החוק, המכונה "חוק בשארה". "אורלב חושב על חוקים במקום לקרוא בתנ"ך, נמשיך לבקר במדינות אויב וגם לתמוך בשלום", הוסיף א-סנע.

 

"זאת הרמה של חברי הכנסת הערבים", אמר חבר הכנסת אלכס מילר (ישראל ביתנו) בעקבות ח"כ אורלב, שיצא להגנת החוק אשר הוגש יחד עם חברת סיעתו, ח"כ אסתרינה טרטמן. בתגובה לדברים אלה הטיח בו ח"כ מוחמד ברכה (חד"ש) "לך לעזאזל".

 

אורלב לגלאון: "את משתפת פעולה עם גיס חמישי"

והיו גם כמה הליכים פרלמנטריים רגילים - בסיומם הוועדה החליטה ברוב קולות לקדם את הצעת החוק לקריאה ראשונה. ח"כ זהבה גלאון (מרצ), שהצטרפה למתנגדי החוק, הטיחה באורלב: "תמיד הרצון להגן על הדמוקרטיה משקף דווקא פגיעה בדמוקרטיה".

 

אורלב נימק בישיבה את הצעתו: "כשמנהיג ערבי פוליטי נוסע למדינת אויב לא צריך להיות תמימים באשר למניעיו לגבי הנאמנות למדינה ופגיעה בביטחונה. זאת לאחר שחלק מהמנהיגים הערבים בישראל יוצאים נגד ישראל כמדינה יהודית ותומכים במאבק המזוין של מדינות ערב". 

 

על תמיכת גלאון במתנגדי החוק, אמר אורלב: "את משתפת פעולה עם גיס חמישי". גלאון הגיבה: "אני לא מתלהבת מהנסיעות למדינות אויב, אבל אין קשר ביניהן למאבק המזוין. יש בכנסת הלך רוח מסוכן שמטרתו להוציא ממנה את הערבים". אורלב השיב לה כי הוא מעוניין שהערבים יכהנו בכנסת, ובלבד שיהיו נאמנים למדינה יהודית ודמוקרטית. "בכסות של דמוקרטיה מתגוננת אתם מנסים להדיר קבוצות אזרחים מייצוג בכנסת", אמרה גלאון.

 

ח"כ יואל חסון (קדימה) מתח ביקורת ואמר: "הח"כים שמתיימרים לייצג את האוכלוסייה הערבית לא באמת מיצגים את כל הציבור הערבי בישראל.

 המפלגות הציוניות פעלו לטובת הציבור הערבי יותר מהח"כים הערבים שהולידו את הצעת החוק הזו". גלאון עקצה אותו: "גם אותם שיבצו ברשימת קדימה שלא בבחירות דמוקרטיות".

 

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהושע שופמן אמר כי הממשלה החליטה לתמוך בחוק לאחר שהושג נוסח פשרה בקריאה הטרומית. לפי התיקון, רק במקרים של נסיעה שלא כדין, שבית המשפט לא השתכנע לגבי מניעיה - המועמד יימחק מרשימת מועמדי המפלגה לכנסת".

 

בהכנת הידיעה השתתפה שרון רופא-אופיר
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודי ועקנין
א-סנע. "נמשיך לבקר במדינות אויב"
צילום: דודי ועקנין
אורלב. "לא להיות תמימים"
צילום: גיל יוחנן
גלאון. "פגיעה בדמוקרטיה"
צילום: דודי ועקנין
מומלצים