שתף קטע נבחר

"תנו לחיות לחיות": ניאבק בהקרבת קורבן פסח

העמותה מאיימת לנקוט בהליכים משפטיים נגד אירוע השחיטה הפומבי הצפוי להתקיים בשבוע הבא בירושלים. חברי העמותה טוענים: "זהו איסור מדאורייתא וגם עבירה על החוק"

יממה בלבד לאחר הפרסום ב-ynet על כוונת תנועות המקדש לבצע שחיטה פומבית כהכנה להקרבת קרבן פסח, וקיום האירוע כולו בסכנה. עמותת "תנו לחיות לחיות", הפועלת למען זכויות בעלי החיים, פנתה היום (ג') למארגנים בדרישה לחזור בהם מכוונתם והיא קוראת לעיריית ירושלים שלא לאפשר את הדגמת השחיטה. מנכ"ל התנועה, עו"ד ראובן לדיאנסקי, שלח במקביל מכתב אזהרה לראש העיר, אורי לופוליאנסקי, ולמנכ"ל מכון המקדש, יהודה גליק, ואיים לפנות להליכים משפטיים אם לא ייענו לדרישתו בתוך 24 שעות. 

 

לטענתו, חוק צער בעלי חיים קובע כי אסור להתעלל, להתאכזר ולענות בעלי חיים, "לרבות הריגתם בדרך אכזרית". לדבריו, "כל שימוש בבעל חיים למטרת חינוך והוראה מחייב את אישורה של המועצה לניסויים בבעלי חיים, ועל כן קיימת החובה לפנות אליהם לצורך קבלת היתר. על פי החוק לא יינתן היתר לעריכת ניסויים בבעל חיים אם ניתן להשיג את מטרת הניסוי בדרכים חלופיות סבירות".

 

לדיאנסקי מזהיר במכתבו כי העונש המקסימלי על העבירה הוא שלוש שנות מאסר. עוד הוא מזכיר כי גם ההלכה עוסקת ביחסו של האדם לבעלי חיים. "צער בעלי חיים, כך ידוע לנו, הוא אף איסור מדאורייתא", כותב מנכ"ל העמותה, ומציין את שביתת הבהמה בשבת, סיוע בפריקת משא מבעל חיים שכשל – 'עזב תעזב עמו', 'לא תחרש בשור ובחמור יחדו', ו-'לא תחסום שור בדישו'".

 

"ביצוע 'חזרה גנרלית' בה יוקרב בעל חיים חי לצורך הדגמה בלבד במקום שבו ניתן להשתמש בחלופה ראויה כדוגמת דגם של כבש הינה פסולה ולא הכרחית", כתב לדיאנסקי לראש העיר. "בטרם נפנה לערכאות משפטיות הנך מתבקש להודיענו בתוך 24 שעות מקבלת מכתב זה, כי אין בכוונת עיריית ירושלים לאפשר קיום מפגש שחיטה שכזה בתחום שיפוטה של העיר".

 

אתי אלטמן, ממייסדי "תנו לחיות לחיות" אמרה ל-ynet: "מדובר באירוע מיותר המתאים למדינות חשוכות שאין לאפשר קיומו במדינה נאורה כשלנו. שחיטת בעל חיים לפני קהל עשוי לגרום, מלבד למעשה ההתעללות הנורא, גם לפגיעה בצלם אנוש ולהעמקת הקיטוב בעם בין חילוניים לדתיים. נאמר כבר במדרש ההלכה לספר דברים כי 'נקרא המקום רחום, אף אתה היה רחום, הקדוש ברוך הוא נקרא חנון, אף אתה היה חנון'".

 

מתנועות המקדש נמסר בתגובה: "זבח פסח הינו הסמל לאקט המכונן של העם היהודי - יציאת מצרים. הוא בוצע לראשונה לפני 3320 שנה ומאז הוא נעשה כמעט ברציפות כ-1400 שנה עד חורבן הבית השני. כל יהודי מחויב בקרבן פסח, והעונש על אי קיום המצווה הזו הוא העונש החמור ביותר ביהדות - כרת. יש רק להצטער על הבורות של תנועות המתיימרות להגן על החיות. אם הן היו לומדות יהדות בסיסית, הן היו יודעות שמדובר בשחיטה כשרה של כבשים, כזו המתבצעת אלפי פעמים ביום בכל הארץ".

 

"ברור לכל בר-דעת שמצווה זו היא חלק מהותי מחופש הדת והפולחן של יהודים, וניתן לבצעה בשלמותה ללא כל בעיה הלכתית, משפטית או הומנית. מעניין מדוע הן לא השמיעו את מחאתן בחג הקרבן המוסלמי בו שחטו עשרות אלפי כבשים. הכבשים אשר יישחטו, ייאכלו על ידי עשרות אנשים המנויים על כל כבש. החלקים הפנימיים של הכבש, אלה אשר אינם לאכילה, יוקטרו על גבי המזבח שייבנה בהר הבית ויפורק בתום החג".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
כבש. בהמתנה דרוכה
צילום: איי פי
צילום: ארז ארליכמן
אלטמן. "פגיעה בצלם אנוש"
צילום: ארז ארליכמן
מומלצים