שתף קטע נבחר

צמחונים, מה נטפלתם לקורבן?

מה גרוע יותר - אכילת שווארמה שנשחטה "בהתעללות מזוויעה", נעילת סנדלי עור או חיתוך בבשרו של תינוק בן שמונה ימים לקול צהלות המשתתפים? מנכ"ל מכון המקדש עונה ל"תנו לחיות לחיות" ומבטיח כי קורבן הפסח יחולק למשפחות נצרכות בליל הסדר

לכבוד

עו"ד ראובן לדיאנסקי

מנכ"ל "תנו לחיות לחיות", 

 

הנדון : מכתבך מהראשון באפריל

  

מכובדי,  

 

קיבלתי בהנאה רבה את מכתבך הנ"ל, אשר ראוי לתאריך המתנוסס עליו ואשר הצליח להעלות על פניי חיוכים רבים, ולהלן התייחסותי:  

 

1. אני מבקש ליידע אותך כי מלבד שחיטת הכבש, אנו מקווים ביום זה לקיים טכס הרבה יותר אכזרי ממנו. בכוונתנו לקחת תינוק בן שמונה ימים בלבד ולעיני כל הציבור נפשיט אותו עירום כביום היוולדו, נחתוך לו בבשר החי לקול צעקותיו, ולאחר מכן נארגן מחיאות כפיים פומביות, ריקודים ושתיית יין.  

 

2. אני מבקש להסב את תשומת ליבך כי הבוקר, בדרכי לעבודה, חלפתי ברחובות ירושלים והזדעזעתי לגלות במרכזה של עיר חנויות לממכר אוכל המכונה "שווארמה", ורחמנא ליצלן אנשים נעולי נעלי עור המלקקים בלשונם את מה שרק מעט זמן קודם הייתה כבשה חביבה המייללת מֵה מֱה. מבדיקתי התברר כי אכן מדובר בכבשה אשר נתקלה באכזרי שבבני האדם המכונה "שוחט", שבהתעללות מזוויעה ערף את ראשה בסכין. אין לי כל ספק שיש בכך עבירה מפורשת על חוק צער בעלי חיים המוזכר במכתבך. כאשר נבדקה התכלית של מעשיו של אותו ברברי התברר כי כל מטרתו הייתה להשביע את תאוות הבשרים של מין האדם.

  

3. מבדיקת חוקי התורה אשר הינך מצטט, אשר כולם עוסקים במגמה אחת והיא שמירה מפאת סבלם של בעלי החיים, מתברר שיד זדונית חדרה בלא פחות מ-70% מפסוקי התורה, והשחילה אמירות אשר אין ספק כי לא נכתבו במקור. פסוקים עוד מימי פרשת קין והבל אשר לכאורה הא-ל מעדיף מנחה מבכורות הצאן על פני מנחה מפרי האדמה, לאחר מכן נח, המכונה "איש צדיק תמים", אשר מיד עם צאתו מכור הצלתו "ויבן נח מזבח לה' ויקח מכל הבהמה הטהורה ומכל העוף הטהור ויעל עולות במזבח", והגרוע מכל - ציוויים מפורשים, מזוייפים לכאורה, אשר על פיהם נראה כאילו ה' ציווה להביא קרבן פסח "ושחטו אותו כל קהל עדת ישראל בין הערביים". אותה יד זדונית הוסיפה פסוק מזעזע אשר בו נכתב: "והאיש אשר הוא טהור ובדרך לא היה וחדל לעשות הפסח ונכרתה הנפש ההיא מעמיה". בדיקה מעמיקה אף גילתה כי אותו ספר המוכר בכינויו "התנ"ך" ובו כל אותם "זיופים" האסורים, כלשונכם, "מדאורייתא", חדר לחומר הלימוד המותר להוראה בכל בתי הספר, והכל מתחת לאפה של שרת החינוך. המצב מחייב, ללא ספק, בקמת ועדת חקירה ממלכתית או בינלאומית, בחסות בית הדין בהאג והאו"ם. 

 

בשולי הדברים:  

כתלמיד חכם, ודאי ידוע לך כי מתוך 248 מצוות עשה בתורה נקבעו שניים כחמורים ביותר אשר העובר עליהם ואינו מקיימם דינו כרת - מהחמורים בעונשי התורה. שתי מצוות אלו הינם ברית מילה וקרבן פסח. ואכן עד היום הזה שתי המצוות שרוב מוחלט של הציבור היהודי בישראל מקיים הן ברית מילה וליל הסדר. שיאו של ליל הסדר הוא בברכת הגאולה המיוחדת וזה סיומה: "כן ה' אלוקינו יגיענו לשלום שמחים בבניין עירך וששים בעבודתיך ונאכל שם מן הזבחים ומן הפסחים אשר יגיע דמם על קיר מזבחך". איני מעלה בדעתי אפשרות שכל ישראל הקוראים קטעים אלו בהתלהבות מידי שנה אינם מכוונים באמת לייחול להגיע ליום בו יאפשרו לנו השלטונות לקיים מצות קרבן הפסח כהלכתו.  

 

עם פרסום החלטתנו לקיים יום זה הגיעו אלינו תגובות נלהבות רבות מרבים בציבור ובהם גם בני משפחותיהם של נרצחי ישיבת "מרכז הרב" הי"ד, אשר לזכרם מתקיים האירוע. מכיוון שהרבה יותר קל לקחת שוחט וגדי ולהביאם אלינו מאשר להטריח ציבור של מאות להגיע למשחטה יזמנו פניה לשוחט שיגיע אלינו. מדובר בגדי המיועד ממילא לשחיטה, מדובר בשוחט המיועד ממילא לשחוט אותו מדובר בבשר שיחולק למשפחות נצרכות לליל הסדר.

  

אני מרשה לעצמי לצטט מתוך דברי הוועדה לניסויים בבעלי חיים מטעם משרד הבריאות בדיוניה מיום 14 לינואר 2007, הקובעת על דעת כולם כי כאשר מדובר בהוראת ובהקניית לימוד השחיטה אין ספק שלא ניתן להסתפק בסרט וידיאו בלבד אלא יש לעסוק בשחיטה בפועל.

  

עם זאת, כיוון שעניין הפומביות היא המפריעה לכם וכדברי הדוברת הנכבדה שלכם "שחיטת בעל חיים לפני קהל רחב עשוי לגרום ... למעשה התעללות נורא", במידה ותסכימו לתרום לנו מצלמת וידיאו ומערכת טלוויזיה במעגל סגור נהיה מוכנים לשקול לעשות את זה באופן זה, וכך נוכל גם להגיע לכך שרבים הרוצים לחזות באירוע נפלא זה אך אינם יכולים להגיע יוכלו לצפות בזה באמצעות שידור באינטרנט וכד'.  

 

אני מבקש לציין, כי למרות שהתייחסותי למכתבך ולעצם העניין העקרוני עשוי לעיתים להישמע תוקפני, ולעיתים ציני, אין בכך כלל לעג וכד' על כל פעילות ברוכה וקדושה שלכם או של אחרים למניעת התעללויות מיותרות בבעלי חיים. אין לי ספק כי את תופעת הוונדליזם הפוגעת בכל חלקה טובה בחברתנו ומוצאת את ביטוייה האכזרי לעיתים גם בבעלי חיים מהווה אות קין על מצחנו וראוי לה שתעבור מן העולם מהר ככל האפשר. 

  

ויחד באחדות עם ישראל נצטרף לתפילות שליוו את עם ישראל לאורך כל שנותיו  

 

בברכה רבה,

 

יהודה גליק

 

בהכנת הכתבה השתתף קובי נחשוני

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"על האש" בפארק. מה נשתנה?
צילום: אמיר כהן
ברית מילה. גם חותכים, ושרים
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים