שתף קטע נבחר

נאמן בית הרב אלישיב: מצגר הורץ בגלל השמיטה

הרב מצגר לא סיפק לליטאים את הסחורה: בכנס בהונגריה, חשף הרב יוסף יקותיאל אפרתי מקורבו של הרב אלישיב, מדוע הפוסק הליטאי התערב בבחירות לרבנות - "כדי להילחם על קיום השמיטה". הרבנות, כזכור, לא יישרה בסופו של דבר קו עם החרדים בנושא

מבוכה לרב יונה מצגר: מאז הבחירות לרבנות הראשית הועלה מספר רב של פרשנויות מצד מביני דבר מדוע טרח פוסק הדור האשכנזי, הרב יוסף שלום אלישיב, לתמוך במועמדותו של מצגר לתפקיד הרם. ההערכה היתה אז שלרב אלישיב היה חשוב לשים איש מטעמו, מעין "יד אריכתא" (יד ארוכה) ברבנות הראשית שיגן על עמדותיו ההלכתיות, בעיקר בנושא השמיטה והגיור. ההערכות הללו מתאמתות כעת:  בכנס כשרות שנערך באחרונה על ידי "מרכז רבני אירופה" על גדות נהר הדנובה בבודפשט, על-ידי לא אחר מנאמן ביתו של הרב אלישיב, הרב יוסף יקותיאל אפרתי, שמכהן כראש מכון המצוות התלויות בארץ.


 הרב מצגר, הרב אלישיב והרב אפרתי

 

בנאומו התייחס הרב אפרתי לעניין התמיכה של הרב אלישיב ברב מצגר במרוץ לרבנות ולהלן התמלול המדויק של דבריו: "אני יודע רק להגיד מה ששמעתי מהרב'ע שלי, אני אומר את זה פה בגלוי ואמרתי את זה גם קודם בכל מיני אסיפות. אני לא יודע אם אתם יודעים, אבל יש מוסד בארץ ישראל שנקרא רבנות, לטוב ולרע. למוסד הזה מדי כמה שנים מתקיימות בחירות, והרב אלישיב תמך במועמד אחד והיו הרבה אנשים שלא הבינו. אמר לי הרב כמה וכמה פעמים ביידיש, אני אומר את זה בעברית: אתה חושב שאני מתעסק פה בבחירות לרבנות הראשית? לא. אמר לי את זה עם חיוך. אבל אתה זוכר שיש מצווה בתורה שנקראת שמיטה. המלחמה היא על קיום המצווה".

   

הבחירה, והאכזבה

עד כאן, אין הרבה חידוש והדברים ידועים ונכתבו בעבר, כפי שהעיד הרב אפרתי בעצמו. אולם הנוכחים נדרכו למשמע המשפט הבא, שאמר הרב אפרתי המביע רמז לאי שביעות רצונו, ואולי גם של הרב אלישיב, מתפקודו של הרב מצגר ברבנות הראשית כבא כוחם: "אני לא אומר אם הצליחו עם המועמד או לא הצליחו עם המועמד. זה לא שייך, אבל המאבק היה כדי לקיים את השמיטה". יצויין כי בסופו של דבר המאבק החרדי נגד היתר מכירה נכשל.

 

ואכן מדבריו של הרב אפרתי ניכר חוסר שביעות רצונו מתפקוד הרבנות, והעומד בראשה, בכל הקשור לניהול מצוות השמיטה על ידי המוסד הממלכתי. 

 

כזכור, במהלך השנה האחרונה יצא הרב אלישיב בקריאה ל"חיזוק מצוות השמיטה ומניעת עקירתה" וקרא לחקלאים ולציבור הרחב, שלא לתת יד להסדר ההלכתי המקובל בציונות הדתית - "היתר מכירה". "כל הנותן להורות לרבים לעקור שמיטה על ידי 'ההיתר' גורם לחילול ה' שמראה לעין כל שניתן לעשות חוכא ואיטלולא (לעשות צחוק) ממצווה יקרה וקדושה זו", הודיע.

 

ניצחון היתר המכירה

בתחילה החליטה מועצת הרבנות הראשית, אשר בראשה עומד הרב מצגר, להתיר כשרות תוצרת ב'היתר מכירה'. אולם אחר-כך הוחלט שכל רב מקומי יחליט האם להתיר במקום מושבו אם לנהוג

לפי 'היתר מכירה' אם לאו. לפיכך, ההחלטה השנייה רוקנה את ההחלטה הראשונה. למשמע החלטת מועצת הרבנות הראשית, הודיעו 12 רבני ערים כי הם ימנעו ממתן כשרות לתוצרת ב'היתר מכירה' להימכר במחוזותיהם. בעקבות הדברים הודיע ארגון רבני "צהר" כי יקים מערך השגחה משלו ויילך לאור פסיקתו ההלכתית של הרב אברהם יצחק הכהן קוק, מייסד הרבנות הראשית אשר פסק לראשונה בעניין 'היתר מכירה'.

 

העניין הגיע לבית המשפט העליון ואחר מאבק משפטי הורה בג"ץ לרבנות הראשית להכתיב מדיניות ברורה בנושא. הפתרון שנמצא בסופו של דבר היה מינוי רבנים שיתירו ממכר תוצרת ב'היתר מכירה', במקומות שהרב הראשי של אותו מקום אינו מוכן לעשות כן, זאת על מנת לאפשר לצרכנים שנוהגים לפי 'היתר מכירה' לעשות כן. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב אפרתי בכנס בהונגריה
הרב אפרתי והרב אלישיב בכותל. ארכיון
מומלצים