שתף קטע נבחר

שר החוץ הסורי: מוכנים להגן על עצמנו

בפגישה עם שגרירי האיחוד האירופי בדמשק, הבהיר שר החוץ הסורי, וליד אל-מועלם, כי "סוריה מוכנה להגן על עצמה נגד כל תוקפנות". לדבריו, סוריה בחרה בשלום כבחירה אסטרטגית. אל-חיאת: ישראל וסוריה החליפו מסרים של הרגעה

שר החוץ הסורי, וליד אל-מועלם, אומר כי ארצו בחרה בשלום כבחירה אסטרטגית, ואולם עליה להיות ערה לכל תוקפנות מצד ישראל. לדבריו, "סוריה מוכנה להגן על עצמה נגד כל תוקפנות".

 

הדברים שנאמרו אמש (יום ה') לשגרירי האיחוד האירופי בארוחת ערב בדמשק פורסמו בעיתון "אל-חיאת" היוצא לאור בלונדון. העיתון מדווח כי ישראל וסוריה החליפו ביניהן מסרי הרגעה, על רקע הדיווחים על מתיחות בימים האחרונים.

 

 

שר החוץ הסורי אמר כי "למרות שסוריה בחרה בשלום כבחירה אסטרטגית, עליה להיות ערה לכל תוקפנות מצד ישראל". אל-מועלם הוסיף כי בשלב הבא, וושינגטון צפוייה ללחוץ על האיחוד האירופי כדי שיישר קו עם המדיניות האמריקנית.  

 

במערכת הביטחון ניסו להרגיע את המתיחות בימים האחרונים, אבל בשני צדי הגבול ניכרת היערכות. לפי התקשורת הערבית, סוריה החלה כבר לפני שבועיים לתגבר את כוחותיה בגבול לבנון, באזור הבקעא - ה"בטן הרכה" של מערך ההגנה על דמשק.


תצפית מרמת-הגולן אל קוניטרה שבסוריה, אתמול (צילום: אביהו שפירא)

 

הסורים גם הגבירו את הכוננות והמוכנות של מערך הטילים, הרקטות ומערך הנ"מ וגייסו, כמו בכל שנה, אנשי מילואים לאימונים. חיזבאללה מצדו מתאמץ להשלים את היערכותו לבלימת הטנקים של צה"ל בדרום-לבנון, ואת מערך הרקטות הכבדות שפרש מצפון לליטאני.

 

הסיבוב הנוכחי של מתיחות גוברת נובע מהערכת ישראל, שחיזבאללה - בסיוע איראן וסוריה - מתכננים פיגוע טרור ראוותני וקטלני, או מכת טילים ורקטות, כנקמה על חיסול מורנייה.

 ייתכן אפילו שסוריה תצטרף לחיזבאללה ותגמול באותה הזדמנות לישראל גם על פעולת חיל-האוויר בספטמבר אשתקד. על פי דיווחים שונים, הופצץ אז מתקן גרעיני שנבנה בסיוע ובידע מצפון-קוריאה.

 

סוריה, חיזבאללה ואיראן, מצדן, יודעות כנראה כי פעולת נקם כזו אכן הולכת וקרבה, וחוששות שישראל תגיב עליה כפי שאיימה במפורש ובגלוי - ב"מכה קשה ללא פרופורציה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
וליד אל-מועלם
צילום: איי אף פי
מומלצים