שתף קטע נבחר

אש נורתה מעזה אל פמליית דיכטר: עוזרו נפצע

פלסטינים ירו אש לעבר פמליית השר לביטחון הפנים, אבי דיכטר, שהיה בתצפית נזמית הסמוכה לקיבוץ ניר-עם. מהירי נפצע קל-בינוני עוזרו האישי, מתי גיל. דיכטר לא נפגע, נשכב עם אנשיו על הקרקע וביקש מכולם לשמור על קור רוח. מוקדם יותר נורתה אש לעבר חקלאים בעין השלושה. איש לא נפגע שם

אש אל פמליית השר: עוזרו האישי של השר לביטחון הפנים, אבי דיכטר, מתי גיל בן 30 מירושלים, נפצע הבוקר (יום ו') באורח קל-בינוני מאש שירו פלסטינים לעבר פמליית השר, שביקרה בגבעת נזמית ליד קיבוץ ניר-עם.

 

צרורות הירי נורו לעבר תצפית נביה-מרעי בראש הגבעה. השר דיכטר, שלא נפגע, נשכב עם אנשיו על הקרקע, וביקש מכולם לשמור על קור רוח. צבא האומה, ארגון חדש המזוהה עם אל-קאעידה, קיבל אחריות לירי. גם גדודי עז א-דין אל קסאם, הזרוע הצבאית של חמאס, נטלו אחריות.

 

לאחר האירוע סיפר דיכטר: "צה"ל תיפקד בצורה מצוינת והשיב מיד אש אל מקורות הירי, עד שהאש נפסקה. אז הוזעקו אמבולנסים שהגיעו תוך דקות ספורות". השר נסע לבית החולים "ברזילי" באשקלון, כדי לשהות לצד עוזרו שפונה לקבלת טיפול רפואי כשהוא בהכרה.


גיל מובא לקבלת טיפול רפואי בבית-החולים "ברזילי" (צילום: צפריר אביוב)

 

השר דיכטר אירח קבוצת מנהלים מהמגבית הקנדית cic, המביאה קבוצות נוצרים למסעות הסברה בישראל. המשלחת הנוכחית הגיעה לביקור בתצפית הזו בעוטף עזה, כדי לקבל מושג על האיום, וקיבלה המחשה בשטח. ההערכה היא שצלף פלסטיני ירה.

 

רכז המגבית הקנדית בשדרות cic, אדי עזרן, הוביל את הקבוצה שהייתה עם השר דיכטר בתצפית, והיה הראשון שהגיש עזרה ראשונה לגיל הפצוע. "עמדנו בתצפית וקיבלנו סקירה מהשר לביטחון הפנים", שיחזר עזרן בשיחה עם ynet. "היו איתנו קבוצות נוספות, ובסך הכל כ-80 איש. פתאום צרור חתך את הגבעה, וכדורים החלו לשרוק בין רגלינו.

 

"מיד התחלנו לפנות את האנשים למחסות. שמענו בחור צועק שהוא נפגע ושהוא לא מצליח לזוז. אחרי שפינינו את כולם והצבא השיב אש לעבר מקורות הירי, רצתי לאוטו והוצאתי ציוד עזרה ראשונה שתמיד נמצא איתי. אני ונהגו של השר גררנו את הפצוע למחסה.

  

"בדקנו אם יש עוד פגיעות, ופינינו את הקבוצה רגלית, כי הייתה בעיה להתקרב למכוניות. חשוב להדגיש שהקבוצה של הקנדים התעקשה להמשיך בסיור ונסענו לשדרות. כעת הם מבינים טוב יותר את משמעות הטרור שאנו חווים כאן. היו ילדים ומבוגרים, יהודים ולא-יהודים. היורים כיוונו לעבר אנשים תמימים".

 

שיחה עם אבא והחברה בדרך לבית-החולים

גיל אסיסקוביץ', פרמדיק במד"א שדרות, הגיע לזירה וטיפל בגיל. "קיבלנו הודעה על ירי באזור תצפית נבי-מרעי", סיפר אסיסקוביץ'. "אמרו לנו בהתחלה לעצור בתחתית הגבעה, כי יש ירי ואי אפשר לעלות. הקב"ט האזורי שהיה במקום דיווח לנו שהיה ירי, שיש פצוע בהכרה ושנפסק הירי.

 

"עלינו ומצאנו בחור שוכב בהכרה, פצוע מירי. לידו היה השר דיכטר. לפני שהגענו הוא כבר טופל על ידי חובשים של הצבא שנתנו לו עירוי וחבשו אותו. ירדנו מהגבעה כדי שלא נהיה חשופים לירי, והמשכנו את הטיפול. ראינו שהוא יציב ובהכרה, ואז התחלנו לפנות אותו לבית חולים ברזילי". אסיסקוביץ' סיפר שבדרך נתן לפצוע את הטלפון הנייד שלו, ונתן לו לדבר עם אביו וחברתו.

 

בתצפית על שם נביה מרעי ניצב מגדל תצפית גבוה, הצופה על צפון רצועת עזה, מאשקלון ועד מחנות הפליטים אל-בורייג' ואל-מראזי בלב רצועת עזה. התצפית נחשבת אתר טיולים פופולרי, בכביש המחבר את צומת ניר-עם לשדרות ולצומת סעד.

 

על אותה גבעה ממוקם אתר לזכרו של אלוף-משנה נביה מרעי, דרוזי מהכפר חורפיש שהיה ממפקדי צה"ל ברצועת עזה, ונפל ברפיח ב-1996. במקום ממוקמים מצפה של הקרן הקיימת לישראל, מרכז שדאות ומטווח על שמו של מרעי.

 

מוקדם יותר ירו פלסטינים לעבר חקלאים בעין השלושה. איש לא נפגע. למקום הגיעו הבוקר כ-30 מחנכים ובוגרי תנועות נוער מהתנועה הקיבוצית, כדי לסייע לחקלאים בעבודתם. כוחות צבא גדולים איבטחו אותם. אנשי התנועה הקיבוצית הביאו עמם ארבעה טרקטורים וסייעו להניח קווי מים. סייע להם קצין חי"ר וצנחנים ראשי, תת-אלוף יוסי בכר, איש קיבוץ בארי.

 

בהכנת הידיעה השתתפו שמוליק חדד, עמית שניידר ומיטל יסעור-בית אור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גבעת נזמית
צילום: אמיר כהן
המראה הנשקף מהגבעה
צילום: אמיר כהן
אבי דיכטר
צילום: גיל יוחנן
אזור התקרית
מומלצים