שתף קטע נבחר

שביתה בפ"ת: שהאתיופים יילכו לבתי"ס נוספים

ועד ההורים בשלושת בתי הספר הממלכתיים-דתיים הגדולים בפתח תקווה הכריז על צעדי מחאה והשבתה בשבוע הבא. הם מוחים על כך שהעולים מאתיופיה לומדים רק במסגרות שלהם, ולא במסגרות אחרות

ארבעה חודשים בדיוק לאחר שנחשפה אפליית התלמידים יוצאי אתיופיה, נודע היום (ו') ל-ynet כי ועד ההורים של שלושה בתי ספר ממלכתיים-דתיים בפתח תקווה מתכוון להשבית את הלימודים החל מהשבוע הבא, במחאה על מה שהוא מכנה "אפלייה גזענית של בתי הספר הפרטיים ועיריית פתח תקווה". ייתכן שכל בתי הספר הממלכתיים-דתיים בעיר יצטרפו לשביתה.

 

ביום ראשון ייפתחו הלימודים בשלושה בתי הספר ממלכתיים דתיים גדולים בפתח תקווה בשעה 10:00 ומיום שלישי הודיע ועד ההורים שישבית את בתי הספר ללא הגבלת זמן, במחאה על אי-שילובם של העולים החדשים במוסדות חינוך דתיים פרטיים. השביתה תכלול את בתי הספר "מורשה", "כפר גנים" ו"מעלות חיים", שבהם לומדים יותר מ-2,000 תלמידים.

 

ההערכה היא שאלפי תלמידים מששת בתי הספר הממלכתיים-דתיים הנוספים בעיר יצטרפו אף הם למחאה. במטה המאבק דורשים מהעירייה התחייבות לשילוב התלמידים בני העדה האתיופית בכל בתי הספר הדתיים בעיר, ובכללם הפרטיים, לקראת בואן של 100 משפחות עולים חדשות לאחר הפסח. 

 

בהודעה שנשלחה הבוקר להורים מטעם "ועד הפעולה", שכונס לישיבת חירום, נכתב: "יותר משנתיים, בתי הספר הפרטיים (דתיים, חרדים וש"ס) מסרבים לקלוט ילדים יוצאי אתיופיה. עיריית פתח-תקווה אינה עושה דבר כדי לשנות מציאות קשה זו. בתי הספר הממלכתיים-דתיים בפתח-תקווה, קולטים מזה שנתיים למעלה משמונה מאות ילדים יוצאי אתיופיה, מתוך אחריות למשימה הלאומית של קליטת עלייה ואהבת ישראל.

 

"בימים אלה נקלטות בפתח-תקווה מאות משפחות עולים יוצאי אתיופיה. למרות זאת, בתי הספר הפרטיים, הנתמכים במיליוני שקלים על-ידי מדינת ישראל והעירייה, מסרבים לקלוט ילדים אלה". ועד הפעולה טוען כי ראש העיר, יצחק אוחיון, "אינו עומד בהתחייבותו לקליטה שוויונית בכלל בתי הספר ומפנה את הילדים לבתי הספר הממלכתיים-דתיים בלבד".

  

יו"ר ועד ההורים בבית הספר "מורשה" וראש מטה המאבק, עו"ד ניר אורבך, אמר ל-ynet: "בעקבות ביקור שרת החינוך בעיר, אחרי פרשת 'למרחב', היו דיבורים, הבטחות וכותרות בעיתונים על שילוב שוויוני, אבל בכל החודשים האחרונים אנחנו ממשיכים לשאת בנטל לבד. עכשיו אנחנו דורשים התחייבות מפורשת, בכתב, מראש העיר, שתבטיח חלוקה שווה של התלמידים, ושיחתמו עליו גם מנהלי בתי הספר הפרטיים".

  

אורבך מבהיר כי "האתיופים הם אחים שלנו, אנחנו אוהבים אותם וחושבים שמדובר במצווה גדולה. דווקא בגלל זה אנחנו רוצים שכולם יירתמו ולא ינהגו בצורה גזענית כמו שקורה היום". לדבריו, יש בעירייה אגף חינוך מיוחד המטפל בבתי הספר הפרטיים. "הוא דואג להם לתקציבים נוספים, קרקעות ומבנים, ואין שום סיבה לפטור אותם מהמחוייבות הזו. החלוקה כיום היא לא פרופורציונלית בעליל".

 

דובר עיריית פתח-תקווה, חזי חקק, אמר כי אמש התקבלה החלטה בלשכת ראש העיר וביוזמתו, שלפיה כל התלמידים יוצאי אתיופיה ייקלטו החל משנת הלימודים הבאה בכל בתי הספר של המגזרים הדתיים. "אני המום כל פעם מחדש מההתחשבנות והאידיאולוגיה של הגורמים הדתיים בעיר, שבאים על חשבון הילדים עולי אתיופיה", הוסיף.

 

בהכנת הידיעה השתתף רענן בן צור
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בית ספר סגור. ארכיון
צילום: אוהד אבידן קינר
מומלצים