שתף קטע נבחר

פליטים פלסטינים מעיראק מצאו מקלט בצ'ילה

אחרי כשנתיים של שהות במחנה על גבול סוריה, החלו לעבור לצ'ילה 117 פלסטינים מעיראק, אחרי תקופה שבה נדחו בידי מדינות ערביות רבות. סל הקליטה: לפחות 500 דולר למשפחה בחודש למשך שנה

"היינו שמחים שאחת ממדינות ערב תארח אותנו, אבל לצערנו אף אחת מהן לא הסכימה" - כך אמר אחמד עבדאללה עיזאדין, פליט פלסטיני מעיראק. יחד עם עוד 116 מבני עמו, שנמלטו מהאלימות הגואה במדינה המסוכסכת ושהו במשך כשנתיים במחנה פליטים על הגבול הסורי, הוא יפתח כעת פרק חדש - דווקא בצ'ילה.

 

המדינה הדרום-אמריקנית הסכימה לארח את הפליטים, במאמץ משותף לכנסייה הקתולית במדינה ולסוכנות האו"ם לפליטים -

זאת לאחר שסוריה הקשיחה את עמדתה לגבי כניסתם לשטחה, אחרי שכמיליון עיראקים ופלסטינים כבר חצו את הגבול.

 

לפי מה שהובטח להם, בצ'ילה יזכו הפלסטינים העיראקים לדיור חינם במשך כחודש ולמענק חודשי בסך 500 דולר למשפחה למשך שנה. בנוסף, כל אדם יקבל 50 דולר בחודש ויוכל לעבוד באופן חופשי. כארבעים מהפליטים כבר יצאו היום (שבת) בטיסה לצ'ילה, היתר יטוסו בהמשך החודש.

 

"צ'ילה היא המוצא היחיד שלנו מהמדבר", הוסיף עיזאדין בן ה-45, ששהה במחנה על גבול סוריה-עיראק מאז מאי 2006, אז הסכימה סוריה להרשות את כניסתם הזמנית "כמחווה הומניטארית".

 פליט אחר, סאמר אבו-חליפה, אב לארבעה, הסביר: "אני רוצה שילדיי יחיו באופן ראוי. אני רוצה להפסיק להיות פליט ולהפוך אזרח".

 

חאתם מחמוד, אב לשניים בן 35, עזב את בגדד ביוני 2006 וממתין לטיסה שתיקח אותו לקצה השני של העולם. "הסכמתי לעבור לצ'ילה בגלל הנסיבות הטראגיות וכדי לאפשר לילדיי חיים טובים ובטוחים יותר", אמר מחמוד, "אבל אחזור לעיראק ברגע שהמצב הביטחוני יתייצב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מנוף בגדדי טיפוסי
צילום: AFP
לנוף צ'יליאני - בהרי האנדים
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
מומלצים