שתף קטע נבחר

ברק ערב תרגיל העורף: אין לנו עניין בהידרדרות

שר הביטחון שיגר מסר הרגעה פומבי לדמשק, שעות לפני תחילת שבוע תרגול העורף בישראל. גם בלשכת ראש הממשלה מבהירים: "אין לישראל שום כוונות לפתוח במבצע כזה או אחר". הממשלה תשמע מסגן שר הביטחון סקירה על התרגיל המקיף. הקבינט ישתתף בתרגיל ביום שני

"תרגיל העורף שייפתח הבוקר (יום א') הינו תרגיל שהוכן מזה חודשים. אין לישראל שום כוונות לפתוח במבצע כזה או אחר. מסרי הרגעה הועברו לכל הגורמים הרלוונטים". כך חזרו והדגישו הלילה בלשכת ראש הממשלה בירושלים.

 

ימים של מתיחות:

 

שר הביטחון, אהוד ברק, אמר במקביל לדברים כי "בחזית הצפון ישנה היום רגישות מיוחדת. אין לנו ענין בהידרדרות - והצד השני יודע זאת". ברק, שדיבר

בערב הוקרה לפצועי חיל השריון בתל-אביב, ציין עוד: "לדעתנו, גם לצד השני אין ענין בהידרדרות המצב. אנחנו עוקבים, דרוכים ונכונים לכל התפתחות".

 

"אנחנו חפצי שלום ואיננו מייחלים למלחמה. ידוע היטב שהרוצה בשלום - ייכון למלחמה", אמר שר הביטחון וציין כי "המוכנות למלחמה פירושה כשירות מירבית ויכולת הכרעה להשגת ניצחון חד משמעי בכל עימות צבאי".

 

"במלחמה היום - גם מוכנות העורף ויכולת עמידתו הם מרכיב הכרחי בתנאים לניצחון ולכן נתרגל השבוע את העורף של המדינה בתרגיל רחב היקף שלא ידעו כמותו שנים רבות", הבטיח.

 

גם בלשכת ראש הממשלה הבהירו כי "מטרת התרגיל הוא תירגול העורף בלבד". עוד הדגישו כי הדבר נעשה לאחר הקמת רשות החרום הלאומית, ולאור לקחי מלחמת לבנון השנייה. 

 

חמישה ימי תרגיל: אזעקות ושלל תרחישים

הבוקר תכונס הממשלה ותשמע מפי סגנו של ברק, מתן וילנאי, על התרגיל "נקודת מפנה 2", במהלכו יתורגלו כל מערכי החרום בעורף ישראל, כולל משרדי הממשלה. ביום שני צפוי הקבינט לביטחון לאומי להתכנס כדי לתרגל עצמו במצבי חירום שכאלה. כמו כן יתורגלו לשכת ראש הממשלה, וגורמי החירום שלידה: רח"ל (רשות חירום לאומית), המועצה לביטחון לאומי והמנ"ל (החמ"ל שהוקם במשרד ראש הממשלה למצבי חרום), שהוקם לא מזמן.

 

ביום שלישי בבוקר יגיע התרגיל לשיאו, כשתופעל מערכת הצפירה הארצית ברוב אזורי הארץ. תועבר התרעה באמצעי התקשורת, מוסדות החינוך בכל הארץ יתרגלו ירידה למקלטים ולמרחבים המוגנים, והרשויות המקומיות יתרגלו את פתיחת מטות החירום. ביום שלישי, מיד לאחר צפירת האזעקה, ישדר לראשונה אולפן הטלוויזיה של פיקוד העורף בערוץ 33, כדי להכין את הציבור לשעת החירום.

 

בימים רביעי וחמישי ייערכו ברחבי המדינה תרגילי שטח על בסיס תרחישים של חומרים מסוכנים -

קונבנציונאליים ובלתי קונבנציונאליים. במסגרת התרחישים ברביעי וחמישי יתורגלו אירועים בהם חומרים מסוכנים במפרץ חיפה, אירוע חילוץ בנצרת ובמירון, אירוע נפילת טילי קרקע קרקע כימיים וקליטת נפגעי חומרי לוחמה כימיים בבית החולים העמק בעפולה.

 

לפני כמה חודשים פורסם לראשונה ב-ynet כי הממשלה מגבשת נוהל להפעלתה בשעת חירום. זאת, למרות שדו"ח וינוגרד והדו"ח שהוכן על פעולות הממשלה במלחמה בידי הרמטכ"ל לשעבר, אמנון ליפקין-שחק - לא תבעו זאת ממנה. הנוהל יעמוד בבסיס התרגול שייערך השבוע בממשלה.


פורסם לראשונה 05/04/2008 22:54

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק. מרגיע
צילום: איי אף פי
צילום: אלי אלגרט
וילנאי. יסקור התרגיל
צילום: אלי אלגרט
מומלצים