שתף קטע נבחר

עזה: דייגים שחטו צבת ים נדירה שנסחפה לחוף

צבת ים ממין גילדי - זוחל ימי נדיר וגדול - נסחפה לרוע מזלה לחופי עזה, נלכדה בידי דייגים ונשחטה. התושבים אמרו שלבשרה ולדמה של הצבה סגולות מרפא. מנהל המרכז להצלת צבי ים: חבל שיצור כה נדיר נשחט לצורך מאכל. העוני בעזה לא משאיר לצבים אחרים שייסחפו לשם כל סיכוי

צבת ים ממין גילדי נסחפה בסוף השבוע שעבר לחופי עזה - לרוע מזלה. הזוחל הימי הגדול עורר סקרנות רבה ותושבים רבים התקהלו סביבו. דייגים לכדו את הצבה, קשרו אותה למכונית וגררו אותה לחוף - שם שיסף אחד מהם את גרונה לעיני הקהל ואל מול מצלמות סוכנות הידיעות רויטרס.

 

אזהרה: תמונות קשות לצפייה

 

 

כשנשאלו לפשר מעשיהם אמרו התושבים כי לדמה ולבשרה של הצבה יש סגולות מרפא והוא טעים כמו כל בשר אחר. הם אמרו שעל פי האמונה העממית הרווחת, דמה של הצבה עוזר לרפא מחלות ילדים ונחשב למעורר תאווה, ואילו בשרה נחשב למעדן בעל סגולות מרפא. "זו לא חיה שמגיעה בדרך כלל לעזה. השריון משמש כחפץ נוי וישנם אנשים שיוצרים ממנו אף עריסה לילדים", אמר אחד הדייגים מוחמד חסן אבו-זאמן. הדייגים טענו שהצבה הכבדה גרמה להם לנזקים כבדים לרשת הדיג.

 

יניב לוי, מנהל המרכז הארצי להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים, אמר כי מדובר באובדן מצער של חיית בר נדירה. "אנו מקבלים כשלושה דיווחים על צבים גלדיים בחופי ישראל בשנה. חבל שהורגים צב כה נדיר למטרות מאכל", אמר לוי ל-ynet. "מדובר בצב גדול במיוחד, השוקל בדרך כלל בין 300 ל-500 קילו ונחשב לשחיין מהיר שהסתגל לסביבה הימית מאחר שהוא חי לרוב באוקיינוסים הפתוחים".  

 


(צילום: רויטרס)

 

מאז הקמת המרכז, לפני כתשע שנים, הגיעו אליו רק שני צבים גלדיים לטיפול ושיקום, אך שניהם מתו לאחר זמן קצר. קיבתו של אחד מהם היתה מלאה בשקיות פלסטיק.

 

"הגודל שלהם אולי מטעה. הם חשופים לסכנות רבות כמו כל צב ימי ממין אחר", הסביר לוי. "רשתות הדיג הארוכות פוגעות בהן, שקיות פלסטיק עלולות לגרום להן למוות בייסורים, והם ניצודים כמו כל חיית בר למטרות מזון או נוי".

 

הצבים הגילדיים ניזונים מפלנקטון ואצות, אך המזון החביב עליהם הן מדוזות. הם בעלי יכולת נדידה למרחקים ארוכים, מסוגלים לצלול לעומקים של יותר מ-500 מטר ולשמור על טמפרטורת גוף גבוהה במיוחד.

 

לוי העריך שהעוני הקשה בעזה הוא שגרם לדייגים לשחוט את הצב ולא משאיר סיכוי רב לצבים אחרים שנלכדים ברצועה. "בסוף שנות התשעים היה לנו שיתוף פעולה סביר עם הדייגים בעזה בכל הנוגע לשמירה על צבי הים, אך כיום הקשרים נגדעו לחלוטין", הוא מסכם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נקשרה ונגררה אל החוף. הצבה בעזה
צילום: רויטרס
זוחל ימי נדיר. צבת הים ממין גילדי
צילום: רויטרס
לצבים בעזה אין סיכוי לשרוד
צילום: רויטרס
מומלצים