שתף קטע נבחר
צילום: אבי הירשפלד

איזו חיה עברה כאן? מסע בלשי בניצנים

לצאת לטיול בפארק החולות בניצנים זה כיף, אבל לצאת לפתור תעלומות בלשיות אמיתיות בזמן הטיול זה אפילו יותר מגניב. קחו את הילדים למסע הרפתקאות שהם לא יישכחו בקרוב. בעקבות העקבות - כתבה שנייה בסדרת "פסח משפחתי"

מי לא אוהב להיות בלש? לפתור תעלומות ולגלות הפתעות... טיול בפארק החולות יכול להפוך להרפתקה בלשית לכל המשפחה, אז בואו נצא למסע בעקבות העקבות.

 

מה צריך לקחת לטיול כזה?

  • שני חבלים קצרים – חצי מטר עד מטר כל אחד.
  • דף עקבות (ניתן להדפיס מכתבה זו).
  • משטח שאפשר בעזרתו להחליק את החול (ראש של מגב או משטח קרטון קשיח וכד').

 

מגיעים לפארק החולות

הטיול מתחיל מבי"ס שדה שקמים בחוף ניצנים. נטייל במרחבי החולות, נטפס על הדיונות ונהנה מהליכה בחול הרך. סביבת החולות הינה בית גידול ייחודי למגוון בעלי חיים. רבים מהם פעילים בעיקר בשעות הלילה, אך גם כשמטיילים ביום ניתן לראות בבירור את העקבות שהם משאירים בחול.

 

משחקי עקבות

כדי להבין מהן עקבות ומה הן יכולות לספר לנו, נערוך כמה המחשות משעשעות. בוחרים מקום עם חול רך, מחליקים את החול (בעזרת מגב או משטח קרטון) בשטח של כ-2 מ' על 1מ', שלא ייראו בו עקבות כלל.

 

1. מי היה כאן?

כל משתתף בתורו מפנה את גבו ולא מציץ! אחד מבני המשפחה הולך באזור המוחלק ומצטרף חזרה לכולם. עכשיו המשתתף שהפנה את גבו מסתובב, מתבונן בעקבות ומנחש: מי הלך פה? אחרי כל צועד, יש להחליק שוב את משטח החול. אפשר גם לעשות "שיגוע" קטן: באחת הפעמים מחליפים נעליים. נראה אם גם הפעם הניחוש יהיה נכון...

 

2. לאן הלכתי ומה עשיתי?

משחק דומה, אך הפעם הבלשים ניצבים בפני משימה מורכבת יותר. צריך לגלות מה היה כיוון ההתקדמות של הצועד ומה עשה בדרך. למשל: עצר ועמד, קפץ, הסתובב? האם הוא הלך או רץ? גם פה אפשר לעשות "שיגועים" כמו ללכת לאחור, ללכת על קצות האצבעות ועוד, כיד הדמיון (או כרגל הדמיון) שלכם. במהלך המשחק תשכללו את היכולת הבלשית שלכם ב"קריאת" עקבות, ותגלו כמה מידע ניתן לקבל מהתבוננות בעקבות.

 

3. עקבות מקפצות

נערוך תחרות קפיצות ארנבת. שני משתתפים בכל פעם יושבים בכריעה, הרגליים על קצות האצבעות והידיים מושטות קדימה ונוגעות בחול, בין הרגליים. מתחילים לזנק בדומה לארנבת או צפרדע, ומנסים להביא את הרגליים בסוף כל זינוק אל מעבר לידיים. לאחר התחרות מתבוננים בחול ומנסים לזהות את עקבות הידיים ועקבות הרגליים. האם מישהו הצליח ממש לקפוץ כמו ארנבת, כך שכפות רגליו מגיעות מעבר לעקבות כפות הידיים?

 

4. תחרות נחשים

שוב, לפני תחילת המשחק מחליקים שביל בחול. שני משתתפים עומדים כשגבם מופנה אל תחילת השביל. כל אחד אוחז בחבל אחד בקצה, כשהקצה השני נוגע בחול. מתחילים את התחרות: הולכים לאחור ומניעים כל הזמן את החבל לימין ולשמאל כך שהוא זז כמו נחש. המשימה היא להגיע בהליכה לאחור עד סוף השביל במהירות. אסור שהחבל יתרומם מהחול ואסור שהחבל ינוע בקו ישר אלא רק מפותל. התבוננו בעקבות שהותיר החבל בחול. כך נראות עקבות של נחש.  

 


 שועל חולות וירבוע, איור מתוך הספר "הלילה הגדול של לון-לון" מאת מירי לשם-פלאי

 

ועכשיו – לבילוש האמיתי!

אחרי שהתאמנתם בזיהוי עקבות, הגיע הזמן לדבר האמיתי. בואו נתבונן בעקבות של בעלי החיים בחולות. תוכלו להיעזר בדף העקבות המצורף כדי

לזהות מי השאיר את העקבות. בין העקבות שאפשר לגלות בפארק החולות: עקבות של יונקים: שועל, ארנבת, צבי, גרביל, ירבוע. זוחלים: לטאות כמו שנונית ונחושית, ונחשים (לא ארסיים – לא לדאוג) וציפורים: עורב אפור, כרוון וחגלה והמון עקבות זעירות של חיפושיות וחרקים שונים.

 

מה מספרות העקבות?

לאחר שזיהיתם עקבות, נסו לגלות כמה שיותר מידע, כפי שהתנסיתם במשחקים: לאיזה כיוון הלכה החיה? האם עמדה במקום, הלכה, רצה או

קפצה? נסו ללכת לאורך עקבות של חיה אחת כמה שיותר ולגלות לאן הלכה – אולי לאזור של שיחים וצמחים שם מצאה מזון? אולי, עם קצת מזל, העקבות יובילו אתכם אל המחילה שלה! ניתן למצוא בפארק החולות מחילות של לטאות, גרבילים ושועלים.

 

ולסיום – בלשים מתגלצ'ים!

לאחר שהתעייפתם מכל עבודת הבילוש, הגיע הזמן לקצת השתוללות. לכו אל הדיונה הגדולה של פארק החולות, טפסו למעלה, החזיקו ידיים ו... רוצו למטה כולם ביחד!

 

טיול לילה

אם תרצו לעבור חוויה הרפתקנית, בואו לפארק החולות בלילה. זה זמן האקשן האמיתי, בו יוצאות כל החיות ממחבואן. לטיול כזה יש להביא פנסים חזקים.

תוכלו להכין "שביל טשטוש", כמו שמכינים חוקרי הטבע. שביל הטשטוש הוא שביל של חול מוחלק (כמו שהכנתם בזמן המשחקים). הכינו שביל באורך 3 מ' וברוחב 1 מ' בערך, ואז התרחקו מהמקום וצאו לטייל באזור אחר. חזרו אל שביל הטשטוש שלכם כעבור שעה והתבוננו בו עם הפנס. תוכלו לגלות מי טייל בשביל ממש עכשיו!

 

אפשר גם להתארגן כמה משפחות יחד ולצאת לטיול לילי מאורגן. בטיול כזה בדרך כלל מצליחים לפגוש ממש כמה משוכני החולות, ואפילו ללכוד גרבילים. חוויה בלתי נשכחת. לפרטים על טיול לילה קבוצתי ניתן להתקשר לבי"ס שדה שקמים: 08-6727895. מתאים לילדים מגיל 5 ומעלה.

 

הכתבה הקודמת בסדרה:

 

  • מירי לשם-פלאי היא סופרת ומאיירת לילדים, מחברת סדרת רבי המכר "פרופסור פצפונטבע" וספרים נוספים. מנחה מפגשים, שעות סיפור, טיולים וסדנאות לילדים ברחבי הארץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"מצאתי עקבות של צבי!"
צילום: מירי לשם פלאי
דף עקבות 1. שימרו, הדפיסו וקחו לטיול
באדיבות החברה להגנת הטבע
דף עקבות 2. שימרו, הדפיסו וקחו לטיול
באדיבות החברה להגנת הטבע
מומלצים