שתף קטע נבחר
צילום: אבי הירשפלד

צאו אל הטבע. מחכה לכם שם אוצר

נוצה, קונכייה, אבן אדומה... ילדים אוהבים למצוא הפתעות בטבע ולאסוף. בואו נזרום איתם ונהפוך את האיסוף לחוויה קסומה ומיוחדת, שבסופה תהיה להם תיבת אוצרות משלהם. כתבה שלישית בסדרת "פסח משפחתי": מכינים תיבת אוצרות ביער בית קשת

"אימא, תראי מה מצאתי!" הילדים רצים אליכם בעיניים נוצצות עם עוד קונכייה / נוצה / אבן אדומה... ילדים אלופים בתגליות מן הסוג הזה. וזה דבר נפלא, אם חושבים על זה – החיפוש והגילוי מפתחים אצל הילדים התבוננות, תשומת לב לפרטים, התלהבות מהטבע ואפילו לימוד.

 

אז בואו נכין איתם תיבת אוצרות שבתוכה יוכלו לשמור אוסף של מזכרות קטנות מטיולים בטבע. נטייל ביער בית קשת, ונשלב איסוף ויצירה במסלול מקסים שופע צמחייה. ניסע בדרך הנוף של יער בית קשת, המתחילה סמוך לצומת גולני. בדרך נוכל לעצור בכמה נקודות תצפית יפהפיות ומסלולים קצרים של הליכה ביער.

 

מה צריך לקחת לטיול?

להכנת תיבת האוצרות:

 • קופסת נעליים (אם הקופסה צבעונית, רצוי לעטוף אותה בנייר לבן)
 • דבק פלסטי או דבק UHU נוזלי
 • נייר דבק שקוף
 • צבעים (צבעי פנדה או טושים)
 • מדבקות צבעוניות

 

להכנת יצירות מבלוטים:

 • טוש שחור לא מחיק
 • גוש קטן של פלסטלינה, רצוי בצבע לבן
 • סיכת ביטחון
 • חוט ברזל דק באורך 2-3 ס"מ

 

איסוף התגליות

תוך כדי טיול ביער, מבקשים מהילדים לפקוח עיניים טוב-טוב ולחפש דברים מיוחדים סביבם. הילדים לוקחים איתם את הקופסה שהבאתם ומכניסים לתוכה את מה שמצאו. כדי שיוכלו לאסוף, התגליות צריכות להיות קטנות וקלות. שימו לב שהילדים לא יהפכו אבנים, כי אי אפשר לדעת מי מסתתר מתחת לאבן! כמו כן, חשוב ביותר לא לפגוע בטבע לצורך האיסוף, ולא לקטוף פרחים כמובן. מה אפשר לאסוף, למשל? קונכייה ריקה, נוצה, אצטרובל או בלוט שנפלו לארץ, עלה יבש, אבן קטנטנה.

 

אוספים בלוטים

אחד המקומות המיוחדים ביער בית קשת הוא "שביל הטרשונים". חונים בחניון עץ האלון הקשיש, שבו תראו אלון עתיק, ענק ומרשים, מוקף גדר אבנים גדולה. לידו מתחיל שביל טבעתי קצר בחורש סבוך שבו סלעי דולומיט ענקיים שהטבע פיסל. סלעי הטרשונים יוצרים מעין מבוך סלעים טבעי שבתוכו ייהנו הילדים "ללכת לאיבוד"... בטיול בשביל הטרשונים תוכלו למצוא בלוטים וספלולים מתחת לעצי האלון הרבים.

 

כשאתם בוחרים את הבלוט, בידקו אותו היטב: אם הוא שבור או אם יש בו חורים עגולים – אל תאספו אותו. כנראה מסתתרים בו חרקים שניזונים מהבלוט. רק אם הוא שלם – קחו אותו. אבל אל תאספו יותר משניים-שלושה בלוטים, כדי שיער האלונים יוכל להמשיך להצמיח עצים חדשים.

 


 

הכנת תיבת האוצרות

ליד עץ האלון העתיק תוכלו לשבת באחד משולחנות הפיקניק ולהתחיל בהכנת תיבת האוצרות. כותבים על הקופסה באותיות יפות "תיבת האוצרות של הטבע", צובעים את התיבה ומקשטים אותה כיד הדמיון. בוחרים מה"אוצרות" שאספתם בטיול, כמה דברים שטוחים, כמו עלים או נוצות ומדביקים לקישוט על גבי התיבה בעזרת דבק או נייר דבק שקוף.

 

מה משאירים ועל מה מוותרים?

רוקנו את הקופסה מכל מה שאספתם בדרך והתחילו במיון – איזה מהתגליות ראויה להיכנס לתיבת האוצרות ועל מה אפשר לוותר ולהשאיר בטבע. כל חפץ צריך לעבור וועדת שיפוט קפדנית של הילדים כדי שלא להעמיס על התיבה, ולהשאיר מקום לתגליות מהטיולים הבאים. בחרו את הדברים הכי מיוחדים, יפים ומעניינים. את כל השאר השאירו בטבע.

 

יצירות מבלוטים

כדי להעשיר את תיבת האוצר שלכם באוצרות מיוחדים, בואו ניצור דמויות משעשעות מבלוטים.

 

גברת בלוט

החומרים הדרושים:

 • בלוט
 • ספלול
 • טוש לא מחיק
 • דבק

 

אופן ההכנה:

מדביקים את הספלול אל הקצה המעוגל של הבלוט, כמו כובע או שיער מתולתל. מציירים בטוש לא מחיק עיניים, אף ושפתיים של גברת, והרי לכם "גברת בלוט".

 

קיפוד ספלולי

החומרים הדרושים:

בלוט

ספלול

טוש לא מחיק

מעט פלסטלינה

 

אופן ההכנה:

ממלאים את הספלול בפלסטלינה ולוחצים לתוכה את הבלוט, כשהספלול מונח עליו באלכסון. קצהו המעוגל של הבלוט מציץ החוצה והקצה המחודד שקוע כולו בתוך הפלסטלינה. מוסיפים בסיס קטן מפלסטלינה מלמטה ומצמידים אל הבלוט כך שיוכל לעמוד על השולחן מבלי להתגלגל. מוסיפים אוזניים משני עיגולי פלסטלינה קטנים ומציירים זוג עיניים בעזרת הטוש. העיגול הכהה הקיים באופן טבעי בקצה הבלוט ישמש כאפו של הקיפוד.

 

מפלצוני

החומרים הדרושים:

 • שני ספלולים בגודל דומה
 • סיכת בטחון
 • חוט ברזל דק באורך 2 ס"מ
 • מעט פלסטלינה לבנה
 • טוש שחור

שימו לב: להכנת מפלצוני חובה להעזר במבוגר.

 

אופן ההכנה:

בעזרת סיכת הביטחון מנקבים חור בכל אחד מהספלולים במרחק של מספר מילימטרים משפת הספלול. את הניקוב יש לעשות בזהירות, לאט, בתנועות סיבוביות, כדי לא לשבור את הספלול. כששני החורים מוכנים, משחילים דרכם את חוט הברזל ומהדקים בצידם הפנימי של הספלולים, כך ששניהם ייצמדו זה לזה כמו שני חצאי כדור.

 

יוצרים שני כדורי פלסטלינה לבנים קטנים כעיניים למפלצוני ומצמידים את העיניים על קוצי הספלול העליון. מציירים עליהם בטוש שחור את האישונים. מפלצוני מוכן. החזיקו בו בין האגודל והאצבע והזיזו את הספלול העליון מעלה ומטה. עכשיו הוא יכול לדבר ולשיר!

 

ועכשיו... תורכם! הפעילו את הדמיון והמציאו עוד מגוון יצורים משעשעים מבלוטים, ספלולים, עלים, נוצות ויתר אוצרות הטבע הקטנים. תוכלו לשמור אותם בתיבת האוצרות החדשה שלכם!

 

פסח משפחתי - הכתבות הקודמות:

 

 • מירי לשם-פלאי היא סופרת ומאיירת לילדים, מחברת סדרת רבי המכר "פרופסור פצפונטבע" וספרים נוספים. מנחה מפגשים, שעות סיפור, טיולים וסדנאות לילדים ברחבי הארץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קיפוד ספלולי
איור: מירי לשם פלאי
מומלצים