שתף קטע נבחר

צילום: אבי הירשפלד

ירוק בעיניים: מטיילים ביער בית קשת

דרך נוף בית קשת היא לא רק פנינת נוף נדירה, אלא גם סיפורה של ראשית ההתיישבות החקלאית בארץ ישראל בעת החדשה. הצטרפו אלינו למסלול שמתאים לכולם - גם למוגבלים בתנועה. ובפינת הפעילות לילדים: כך תכינו את תיבת האוצרות של הטבע

דרך נוף בית קשת היא לא רק פנינת נוף נדירה, אלא גם סיפורה של ראשית ההתיישבות החקלאית בארץ ישראל בעת החדשה. שני צידי הדרך עטורים ביער אלונים עתיקים, עצי אורן, ברוש וחלקת ארזים.

 

דרך הנוף שנפרצה על ידי קרן קיימת לישראל, מאגפת את העיר נצרת מדרום וממזרח וחוצה את היער בצורת קשת. זהו מקום שמתאימים לכולם, להולכי רגל עם תינוקות, לנוסעים ברכב, לרוכבי אופניים. עבור מוגבלי התנועה יש שבילי גישה נוחים וחניונים מיוחדים לפיקניק.

 

קצת היסטוריה

הכומר וחוקר הטבע האנגלי הנרי בייקר טריסטראם ביקר באזור בחודש פברואר 1864, ומתאר את אשר ראו עיניו: "יצאנו מנצרת לטבריה... התחלנו את דרכנו על גב הרכס, והמשכנו למרגלות הגבעות המשתרעות מצפון להר תבור... נכנסנו לתחומו של יער אלונים פתוח, הראשון מסוגו שראינו בארץ ישראל. הנה סוף סוף פגשנו יער ראוי לשמו... הארץ מכוסה כאן בכסות צפופה של שיחים ננסיים: אלת מסטיק, שקד בר, ער אציל וקטלב, ומרופדות טלאים מבריקים כל כלניות ופרחים אדומים אחרים, אגודות של רקפות נחמדות ושפע מיני פרחים מורכבים" - היער הרשים כל מי שעבר בו.

 

בשנים 1901-1913 טיפח אליהו קראוזה, אגרונום ומנהל חוות סג'רה, את יער האלונים. בעזרתם של איכרי המושבה, הוא גזם ודילל את העצים, והגזם שימש לתעשיית הפחמים. מחליפו,

יוסף וייץ, לימים מנהל מינהל פיתוח הקרקע של קרן קיימת לישראל, לקח חלק בשמירה על יער האלונים בימי מלחמת העולם הראשונה, עת הורגש בארץ ישראל מחסור בדלק והשימוש בעץ גבר.

 

בסופו של דבר, היער לא ניצל מגרזנו של השלטון העות'מאני, וזה השתמש בעצים לבניית מסילות ולהסקת הרכבות לחזית הדרומית. חברי בית קשת, ביחד עם יערני קק"ל, לקחו חלק בשיקום היער החל מראשית שנות ה-50.

 

בשנת 1946 החלה קק"ל לייער את המדרונות המזרחיים של הרי נצרת. פעולות הייעור נמשכו עד ראשית שנות ה-70, במהלכן ניטעו כ-20,000 דונם יער וטופח חורש טבעי בהיקף של כ-10,000 דונם. כך נוצר גוש רצוף ונדיר של יער נטוע, חורש טבעי ושטחי מרעה וחקלאות.


 

טיול שמתאים לכולם. דרך נוף יער בית קשת (צילום: יריב כץ)

 

תעודת זהות

אזור גיאוגרפי: מורדות מזרחיים של הרי נצרת בגליל תחתון.

 

מתאים לטיולים: למשפחות - שילוב של נסיעה ברכב פרטי ו/או אופניים וביקור באתרים.

 

אורך הסיור ומשכו: 15 ק"מ ב-2-1 שעות, בהתאם לעניין.

 

חניוני נופש לפיקניק: חניון מלכת הולנד - מצוי בתוך חלקת עצי אורן הגלעין (צנובר), הממוקם סמוך לעיקול בדרך הנוף, בקרבת כביש 77, במקום בו היא מטפסת דרומה לעבר רכס הרי נצרת. חניון ומצפור בית היערן - החניון המרכזי של היער. חניון נחל ברק - חניון קטן המונה מספר שולחנות. חניון הר דבורה - חניון קטן שהגישה אליו מהשער הדרומי של דרך הנוף בעיקול נחל ברק.

 

התאמה למוגבלים בתנועה: לאורך הדרך ישנם חניונים לפיקניק בהם שולחנות וספסלים מיוחדים לנכים. ניתן להגיע לחניון ברכב עד לשולחנות. חניון בית היערן - בחניון רחבה מרוצפת באבנים ומוצבים שולחנות עגולים. כמו כן, הוכשר שביל קצר המותאם גם לציבור בעל מגבלות נגישות, ואשר מוליך מבית היערן לעבר מצפור בית היערן.

 

אם אתם בסביבה: מומלץ לבקר גם בהר הקפיצה, הר יונה, יער לביא, דרך נוף תורען, הר תבור, כפר תבור, המרכז למורשת הבדואים בכפר שיבלי, נצרת וכפר כנא.

 

יוצאים לדרך

טיולנו יתחיל בכניסה הצפונית של דרך הנוף של יער בית קשת, הסמוכה לצומת גולני. נחצה חלקת יער צפופה שמעולם לא נגעו בה, אט אט הדרך מובילה אותנו לקטעים בהם היער והחורש הטבעי, בעיקר של אלוני התבור, מתערבב עם היער הנטוע בעצי אורן, ביניהם שלל פריחות של פרחי הסחלב, הכלניות, הנוריות, הרקפות והעיריות.

 

אחרי העיקול הראשון ישנו שביל קטן בצל עצי האורן המוביל לחניון לזכרה של המלכה האם של הולנד. אנו נמשיך לנקודתנו הראשונה - מצפור תורען - תצפית בגובה של 327 מטר מעל פני הים, המשקיפה על בקעת תורען, ממנה ניתן לראות את המצודה העתיקה של ציפורי ואת מגדל התצפית לאיתור שריפות יער, המשמש את יערני קק"ל בחודשי הקיץ.

 

תורען נזכרת במקורות: "יפה את רעייתי כתרצה, אלה נשות תרען..." (שיר השירים רב"ה). את בקעת תורען חצתה לאורכה דרך רומית עתיקה שיצאה מעכו דרך ציפורי בואכה הכנרת. יש המזהים את הבקעה עם בקעת בית רימון הנזכרת אף היא במקורות. בכפר תרען התגלו שרידים מהתקופה הרומית. ביום שבו הראות טובה ניתן לראות מהמצפור את החרמון, הר כנען, הר מירון, הר חנתון והכרמל. 


ברכב וברגל (צילום: מירה זר, קק"ל)

 

נקודתנו השנייה - בית היערן - בית קטן שנבנה בשנות ה-40 לקראת נטיעת היער, שימש כמחסן שתילים וכלי עבודה. חברי הארגון להתיישבות "מצפה הגליל", שהתגוררו בתנאים קשים וללא עבודה בחוות סג'רה, הגיעו למצב של חרפת רעב. הם החליטו לפנות לעזרה לקק"ל ונציגם הגיע אל משרדו בירושלים של יוסף וייץ, מנהל מחלקת הקרקעות והייעור של הקרן. וייץ, ששמע את מזכירתו מתווכחת עם "אורח" לא מוזמן מחוות סג'רה, הזמינו להיכנס וקבע בו במקום מועד לסיור, על מנת לאתר שטחים מתאימים לנטיעה.

 

לאחר סיור בשטח קבע וייץ שיש ליער את המרחב שבין התבור לכביש נצרת-טבריה. לקראת הנטיעה נבנה בית היערן, ששימש את פועלי הייעור למנוחה, ובו רקמו את חלומם להקים ישוב משלהם. הוא זכה לשם "בית הקרן הקימת". סביב לבית היערן פותח החניון המרכזי של היער. מעט הלאה משם מרחק הליכה של 3 דקות במורד הדרך, ניגש אל מצפור היערן ונזכה ל"מכת נוף" מהממת הצופה אל מרחבי רמת יבניאל וקיבוץ בית קשת (השביל מעניק אפשרות הגעה גם לעגלות נכים וכן ללקויי ראייה. יש גם שביל שפה משולב בשיחים ריחניים וכרטיס טווחים עם בליטות).

 

משם נמשיך אל מצפור אלוני בית קשת, זוהי רחבת תצפית המשקיפה על יער אלוני התבור של יער בית קשת. המיוחד באלוני התבור הוא שהם עצים נשירים, הגדלים ברווחים גדולים ומאפשרים לצמחים חד שנתיים רבים לצמוח ביניהם - אנשי הייעור של קק"ל מכנים "טיפוס" כזה של יער - "יער פארק". ממצפור אלוני בית קשת יש תצפית דרומה, מזרחה וצפון-מזרחה לעבר גבעת המורה, התבור, הגלבוע, רמת כוכב, רמת יבנאל, רמת פורייה וטבריה עלית. הנגישות אל המצפור מותאמת לבעלי מגבלות נגישות.

 

כאן אנו יכולים לרדת מעט מהדרך הראשית אל מסלול הליכה קצר בן מספר דקות בשביל טבעתי שאורכו כ-750 מטר. המסלול, המכונה "שביל הטרשים", יוצא למרגלות חניון עץ האלון הקשיש המצוי בהמשך הדרך, לאחר מצפור אלוני התבור ונחל השבעה, ומטפס בין טרשוני הדולומיט-סלע גיר קשה שמכיל מגנזיום, אשר מעניק לו קשיות וצבע אפרפר.

 

הרכבו הכימי של הדולומיט הופך אותו לרגיש לבליה כימית (קראסט) שממיסה אותו, וביחד עם הרוח, מעצבת את תצורת הטרשונים המצויה לאורך השביל. המפלס בו מצוי השביל מהווה מפגש בין עצי אלון התבור המטפסים מיער הפארק לבין עצי החורש הים-תיכוני הגולשים מפסגת הרכס. בתת היער נבחין באביב במגוון פרחי בר ובצמחים חובבי לחות, וביניהם מטפסים שונים, טבורית, טחב ועוד (בשל הרצון להימנע מפגיעה באתר ייחודי זה הוא לא הותאם למוגבלי תנועה).

 

לאחר שנחזור לדרך הנוף נמשיך אל מצפור התבור שממנו נראה הר תבור במלוא הדרו. ההר המבודד, המתנשא גבוה מעל סביבתו, הינו "הורסט" – גוש שהתרומם לאורך קו שבר (העתק) המקיף אותו. יחודו הטופוגרפי הפך את התבור בימי קדם להר מקודש.

 

המסורת הנוצרית מזהה בהר את המקום בו התרחש נס ההשתנות (הטרנספיגורציה) של ישו. החל מהתקופה הביזנטית (המאה ה-5 לספירה) נבנו בראשו כנסיות ומנזרים. המבנה הניצב על פסגת ההר הוא כנסייה פרנציסקנית שנבנתה בשנים 1921-1925. למרגלות התבור נראים הכפרים דבוריה ושיבלי. הראשון, מימין, מזוהה עם דברת, אחת מערי הלויים בנחלת שבט יששכר. השני, משמאל, מאוכלס בבדואים בני השבט ערב א-צביח. ניתן להבחין במדרונות ההר בשילוב של חורש טבעי ויער נטוע. הנטיעות על התבור החלו בשנות ה-40. 


הכנסייה הפרנציסקנית שעל התבור (צילום: יורם בניטה, לע"מ)

 

אנו נמשיך בדרך הנוף ונגיע לצומת - שמאלה לדבורייה וימינה להר דבורה ולנצרת. אנו נסיים את סיורנו זה למרגלות הר דבורה, המצוי בפינה הדרום-מזרחית של רכס הרי נצרת. פסגתו מתנשאת לרום של 437 מ' מעל פני הים. הגישה אליו מהשער הדרומי של דרך הנוף בעיקול נחל ברק. משם מוליכה דרך אספלט באורך של כ-2 ק"מ. בראש ההר ניצב סלע הוקרה לציון חתונת הכסף של מלכת בריטניה, אליזבט, ובעלה הנסיך פיליפ.

 

הר דבורה בנוי מסלע גיר קשה ודולומיט, והקרקע המצויה בו היא טרה רוסה, המהווה בית גידול לחורש הים-תיכוני הסבוך בו שולט האלון המצוי. בתחתית המדרון הצפוני של ההר מצוי יער פארק של אלון תבור. הר דבורה (אז יער סרטבה) הוכרז כשמורת יער על ידי שלטונות המנדט הבריטי בארץ ישראל בשנת 1926. בראש ההר הכשירה קק"ל חניון שחוסה תחת צל עצי החורש. מהחניון מוביל שביל מסומן היורד לשער הדרומי בעיקול נחל ברק. בחודש מרץ פורחים הסחלבים והדבורניות על הר דבורה. זכרו, אלו הם פרחים מוגנים!

 

במקום בו תוואי דרך הנוף מבצע עיקול חד לכיוון צפון-מערב, נבחין במספר עצי אורן גבוהים, הניכרים בגזעם הרחב. אורנים אלה מהווים שריד של נטיעה מנדטורית. בשנת 1926 החל שרות הייעור המנדטורי בנטיעת עצים במדרונות הצפוניים של הר דבורה. ניטעו שני מינים של עצים: אורן ירושלמי ואורן הגלעין. יער האורנים נתן אפשרות לחורש הטבעי שדוכא לאורך השנים בכריתה ו"רעיית לחץ", לעלות ולצמוח.

 

בסיור ביער ניתן למצוא מיני עצי חורש טבעי הגדלים בחסות עצי היער הנטוע, וביניהם אלון התבור, אלון מצוי, אלה ארץ ישראלית וחרוב. בראש הר דבורה חניון פיקניק, מקום ראוי לבילוי ולהתרגעות בחיק הטבע.  


מתרגעים בחיק הטבע בצל אלון התבור (צילום: גילי סופר)

 

איך מגיעים?

ניתן להגיע אל דרך הנוף משלושה כיוונים. הגישה אל השער הצפוני היא ממחנה שמשון (בסיס צבאי המצוי על כביש מס' 77 כ-2 ק"מ מערבית לצומת גולני). הגישה אל השער הדרומי היא דרך נצרת עלית (מדרך החטיבות ממשיכים בשדרות מעלה יצחק רבין, שילוט מוביל למפעל תע"ש וליער צ'רצ'יל, ממצפור יער צ'רצ'יל יש להמשיך עוד כ-2 ק"מ עד לעיקול הכביש, במקום בו חוצה אותו נחל ברק. לאורך הציר קיים שילוט מכוון). הגישה אל השער המזרחי היא מכביש מס' 65 (עפולה-צומת גולני) דרך קיבוץ בית קשת, לאחר עיקול חד שמאלה, מוצב שילוט אל דרך הנוף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"סוף סוף יער ראוי לשמו"
צילום: ארכיון הצילומים של קק"ל
באדיבות ארכיון הצילומים של קק"ל
גדש מיוחד על נגישות לנכים
באדיבות ארכיון הצילומים של קק"ל
צילום: דפנה טלמון
גוש רצוף ונדיר של יער נטוע, חורש טבעי ושטחי חקלאות
צילום: דפנה טלמון
מומלצים