שתף קטע נבחר

רק תרגיל: מעל 100 הרוגים ביום ה-4 ל"מלחמה"

מערכת הביטחון, המובילה את תרגיל העורף הגדול ביותר שנעשה בישראל, התמודדה היום עם תרחיש קיצוני של מתקפת טילים משולבת על העורף. עד עתה נמנו 100 "הרוגים" במקומות שונים. מחר יצטרפו כלל תושבי המדינה, כאשר צפירה תושמע ב-10:00

למעלה ממאה "הרוגים" במתקפת טילים על ישראל משלוש חזיתות שונות. מערכת הביטחון התמודדה היום (שני) עם התרחיש הזה, שדימה את היום הרביעי ל"מלחמה" במסגרת התרגיל "נקודת מפנה 2".

 

גופים ארציים רבים השתתפו ביומו השני של התרגיל, והתמודדו עם התרחישים שהוכתבו בידי מינהלת התרגיל. על-פי התרחיש, שבאופן מכוון הוכתב כקיצוני - נעשה שיגור טילים מאסיבי אל עבר ישראל הן מדרום לבנון, הן מסוריה והן מרצועת עזה.

 

הרקטות ש"שוגרו", מסוגים שונים, נפלו בישובים שונים בישראל – מצפון הארץ ועד קו חדרה, ומדרום הארץ עד קו אשדוד, לרבות טיל כימי אחד שנחת בשטח צבאי באזור רמת הגולן, אך לא גרם לנפגעים. במהלך היום, תִרגל הקבינט המדיני ביטחוני את התרחישים, לרבות דיון בדילמות הקשורות לפינוי אוכלוסייה ודרך טיפול בעורף.

 

עוד בתרחיש המלחמה: ירי תשעה טילי סקאד מסוריה, תוך מטח קטיושות לעבר הצפון, ירי פצצות מרגמה לעבר שכונת גילה בירושלים וירי קסאמים מטול-כרם לנתניה. כמו כן ניזונו שרי הקבינט במהלך התרגול, שנמשך כשעתיים, מדו"חות שהגיעו אליהם מהרשויות המקומיות, מגורמי החרום ומפיקוד העורף. בפני השרים הוצג גם תרחיש תגובת נגד של צה"ל למתקפת הטילים.

 

בודקים גם מה מדווח באינטרנט

במהלך התרגיל מתמודדים גורמי הביטחון גם עם "דיווחים" באמצעי התקשורת השונים, ובעיקר באינטרנט - אודות ארועים שונים. גורמי הביטחון בוחנים "מידע" שמתפרסם כביכול גם בטוקבקים, כדי לבחון האם מדובר בדיווחי אמת.

 

מוקדם יותר כונסה ועדת מל"ח (משק לשעת חירום) וקיימה הערכת מצב עם שר הביטחון, אהוד ברק ועם סגן שר הבטחון, מתן וילנאי, המפקח על כלל הגופים הפועלים.

 

שיאו של התרגיל הגדול מתוכנן למחר, שכן בשעה 10:00 בבוקר יופעלו צופרי האזעקה בכל רחבי הארץ, ובכך יצטרפו למעשה כל תושבי המדינה למה שהחל אתמול בבוקר בסימולציות שונות של הממשלה, הקבינט, צה"ל וגופי החירום. לאחר מכן גם יבוצעו תרגולים של חילוץ והצלה מאזורים שונים ש"נפגעו" כתוצאה מנפילת רקטות.

 

בן אליעזר: נחריב את איראן אם תתקוף

בשעות הצהריים שימש התרגיל כר פורה להתבטאות חריגה מצידו של שר התשתיות הלאומיות, בנימין בן-אליעזר, שאמר כי "תקיפה איראנית תוביל לתגובה קשה של ישראל, שתגרום לחורבן האומה האיראנית". לדבריו, "התרגיל שישראל מדמה בימים אלו איננו מצג שווא או תרחיש בדיוני. לדעתי, המציאות העתידית תהיה קשה פי כמה מזו שאנו מכירים".

  

האיראנים לא נותרו חייבים. דובר משרד החוץ האיראני, מוחמד עלי חוסייני, אמר כי "מדינות האזור צריכות לעקוב אחר התרגיל הישראלי.

 צריך להעלות את הפעולות המתגרות האלה בפני הבכירים הנוגעים בדבר בקהילה הבינלאומית".

 

לדבריו, "הפעולות הללו נעשות בניסיון לשקם ולרומם את המוראל של מפקדי הצבא והחיילים". הוא קשר בין התרגיל לביקורו האחרון של סגן נשיא ארה"ב, דיק צ'ייני, "למרבה הצער, לאחר כל ביקור של בכירים אמריקנים באזור ובשטחים הכבושים, אנחנו רואים פעולות מסוג זה על ידי המשטר הציוני".

 

בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תרגיל גם בשמי הארץ
צילום: תמיר זיו
הממשלה תשתתף בתרגיל
צילום: משה מילנר, לע"מ
מומלצים