שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פרס פוליצר לשאול פרידלנדר

  ההיסטוריון הישראלי וחתן פרס ישראל הוכרז כזוכה בפרס היוקרתי על ספרו "גרמניה הנאצית והיהודים". בציון לשבח זכה המוזיקאי בוב דילן

  ההיסטוריון הישראלי וחתן פרס ישראל שאול פרידלנדר הוכרז היום (ב') כזוכה פרס פוליצר בקטגוריית ספרות עיונית על ספרו "שנות ההשמדה: גרמניה הנאצית והיהודים, 1939-1945" שראה אור בהוצאת הארפר-קולינס האמריקנית. בספר משלים פרידלנדר את עבודתו ההיסטורית המז'ורית על גרמניה הנאצית והיהודים. הספר מתאר ומפרש את רדיפת ורציחתם של יהודים ברחבי אירופה הכבושה מחקיקת מדיניות ההשמדה של גרמניה והאמצעים שנסמכו על שיתוף פעולה של רשויות מקומיות, הסיוע של כוחות המשטרה והפסיביות של העמים, ובאופן מובהק של האליטות הפוליטיות והרוחניות. יישום החקיקה נסמך כמו כן על מוכנותם של הקורבנות להיכנע למרות, לעתים קרובות תוך תקווה לשרוד מספיק זמן בכדי לחמוק ממצבטיה של גרמניה. בספר, המבוסס על מערך נרחב של מסמכים ומקהלה מדהימה של קולות שעולים ומהדהדים מתוך יומנים, מכתבים ואוטוביוגרפיות, נמנע פרידלנדר מלביית את הזיכרון של האירועים המזוויעים וחסרי התקדים. 

   

  פרידלנדר (75), ניצול שואה, נחשב לאחד מבכירי ההיסטוריונים בארץ, וחוקר חריף של גרמניה הנאצית שעוסק כל חייו בתיעוד השואה. כיום הוא מכהן כפרופסור באוניברסיטת קליפורניה, לוס אנג'לס. בשנה שעברה זכה פרידלנדר בפרס השלום ביריד הספרים השנתי בפרנקפורט כהוקרה על תרומתו לתיעוד השואה בתקופת השלטון הנאצי בגרמניה.

   

  זוכים נוספים: העיתון "וושינגטון פוסט" זכה בשישה פרסי פוליצר. פרס הפוליצר על שירות לציבור הוענק לעיתון על שחשף כי חלק מהחיילים האמריקנים שנפצעו בקרבות באפגניסטן ובעיראק, מאושפזים בתנאים מחפירים בבית החולים "וולטר ריד" בוושינגטון. בעקבות חשיפת העיתון הדיח מזכיר ההגנה האמריקני את מזכיר צבא היבשה, פרנסיס הארווי.

   

  עוד בין הזוכים: המוזיקאי בוב דילן, שזכה בציון לשבח על תרומתו הרבה למוזיקה פופולרית ולתרבות האמריקנית.

   

  פרסי פוליצר מוענקים למצטיינים בתחומי העיתונות, הספרות, הדרמה והקומיקס מדי שנה בארה"ב. הפרס נחשב ליוקרתי ביותר בתחום העיתונות. הפרס נקרא על שם העיתונאי האמריקאי יליד הונגריה, ג'וזף פוליצר.בשנה שעברה זכה הצלם הישראלי עודד בלילטי בקטגוריית החדשות בזכות תמונה שצילם עבור סוכנות AP בארץ במהלך ביצוע תוכנית ההתנתקות.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שאול פרידלנדר. חוקר חריף של גרמניה הנאצית
  עטיפת הספר "גרמניה הנאצית והיהודים"
  לאתר ההטבות
  מומלצים