שתף קטע נבחר

"התרגיל בישראל מעכב את פרסום דו"ח מורנייה"

העיתון "אל-קודס אל ערבי" מדווח כי העיכוב בפרסום ממצאי הדו"ח על אודות ההתנקשות בבכיר חיזבאללה, נובע מחששן של סוריה ולבנון בעקבות המתיחות שנוצרה עם פתיחת תרגיל העורף הענק. סגן שר החוץ הסורי: "עוקבים אחר התרגיל ומפתחים גם כן את יכולותינו"

העיתון "אל-קודס אל ערבי" היוצא לאור בלונדון דיווח הבוקר (יום ג') כי הסיבה לדחיית ממצאי החקירה הסורית סביב נסיבות ההתנקשות בעימאד מורנייה, אשר היו אמורות להימסר כבר ביום ראשון, נובעות בשל חששן של סוריה ולבנון בעקבות המתיחות שנוצרה על רקע התרגיל בישראל.

 

מקור דיפלומטי בדמשק מסר כי פרסום הממצאים עלול לפגוע מאוד בסוריה, משום שהיא תיאלץ לחשוף את התפקיד אותן מילאו שירותי מודיעין ערביים בחיסולו של מורנייה, לצד המודיעין הישראלי, בנוסף למעורבותם של גורמים פנימיים בסוריה, לבנון וגורמים פלסטיניים. גורמים לבנונים המקורבים לחיזבאללה מסרו כי כוחות הביטחון הסורים איתרו שתי מכוניות ששימשו את המעורבים בהתנקשות וכן חשפו את זהותם של האנשים אשר נסעו בהן בדמשק.

 

סוריה חוששת שפרסום הממצאים יביא לפעולות נקמה בגורמים ערביים שהיו מעורבים לצידה של ישראל, דבר אשר ייתן לישראל תירוץ לפתוח במלחמה כוללת נגד סוריה, חיזבאללה ואולי אף איראן. גורם לבנוני המקורב להנהגה הפוליטית של חיזבאללה מסר עוד כי הנקמה על חיסולו של מורנייה נדחתה למשך מספר שבועות, כדי למנוע מישראל כל תירוץ לתקוף את לבנון ולפתוח במלחמה אזורית, לה היא נערכת בצורה טובה במסגרת התרגיל הנרחב אותו היא מקיימת.

 

בכיר סורי: עוקבים אחר התרגיל הישראלי

סגן שר החוץ הסורי, פייסל מקדאד, התייחס לתרגיל פיקוד העורף הענק המתקיים השבוע בישראל ואמר כי "אם סוריה היא המטרה לכל זה, דעו כי אנו עוקבים אחר התרגיל ומפתחים גם כן את יכולותינו ואת תוכניותינו לעמוד מול התמרונים הישראלים".

 

בראיון לבטאון המשטר הסורי "א-ת'ורה" אמר מקדאד, כי סוריה מוכנה לכל אפשרות, בין אם לחידוש המשא ומתן ובין אם להרתעת כל תוקפנות שתכוון כלפיה. "התמרונים הישראלים נועדו להשיב את אמון החברה הישראלית ולבצע את ההמלצות של ועדת וינוגרד בדבר הצורך להכין הצבא הישראלי לעמוד בפני מצבי מלחמה, כפי שהיה בלבנון", מנתח מקדאד.

 

עם זאת, הוא מכיר בפן נוסף בתרגיל, שנועד "להפחיד כמה מהכוחות הפועלים בזירה הלבנונית והערבית, שישראל השיבה את כוחה לצבא שנחל את התבוסה הגדולה ביותר בהיסטוריה שלו. הישראלים מתעלמים מכך שאנחנו יודעים שלכל מלחמה יש את הדרך שלה, ולכן, ככל שישראל תנסה לפתח את האווירה הזאת, היא לא תצליח".

 

מקדאד מזהיר כי "הגורמים הרלוונטיים לתרגיל, ובמיוחד הצד הערבי, מתכוננים ויודעים כי ישראל מפתחת את התיאוריות הצבאיות שלה.

אם הם חושבים שבאמצעות התמרונים הללו הם יכולים להשיג את מטרותיהם ולשכנע אותנו שאנחנו נובס בכל מלחמה עתידית - הם טועים. אם סוריה היא המטרה לכל זאת, כי אז אנו אומרים שאנו עוקבים אחר כל זאת ומפתחים גם כן את יכולותינו ואת תוכניותינו לעמוד מול התמרונים הישראלים".

 

בתוך כך, דיווח העיתון הלבנוני "א-ספיר" כי ביממה האחרונה החלו שיבושים קשים ברשת הטלפונים הסלולרית של לבנון. מקורות ביטחוניים לבנונים מסרו כי הסיבה לשיבושים היא התרגיל הישראלי. לפי הדיווח, השיבושים הנרחבים קיימים בכל רשתות הסלולר והטלפון הקווי בלבנון. לבנון צפויה להתלונן על הפרה ישראלית זו, אמרו המקורות הביטחוניים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מורנייה
צילום: רויטרס
פייסל מקדאד. עוקב
צילום: רויטרס
מומלצים